Jump to content

kako uplaćivati radni staž


biciklist1

Preporučene objave

Prijatelj je dao otkaz u firmi (nema plaće), i to nakon 10 godina rada u toj firmi.

VSS je po struci, i nadalje će biti prijavljen na ženino zdravstveno (žena radi u dobroj firmi) dok ne nađe neki novi posao. Dok se to ne ostvari, zanima ga da li on smije sebi plaćati neki staž, ili se mora nekako na nešto prijaviti? Koliko minimalno mora plaćati mjesečno i da li je to uopće zakonski ostvarivo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dokup staža ukinut je Zakonom o radu 1996. godine, a od 1990. godine kontinuirano se samo povodi dokup mirovine.

 

Bitna je razlika između dokupa staža i dokupa mirovine. Nekad se dokupom staža dokupljivalo pravo na mirovinu, tako da su u mirovinu mogli otići i oni koji nisu ostvarivali zakonske uvjete za nju, pa su umirovljenicima postali i jako mladi ljudi, koji su tako dodatno narušili odnos između zaposlenika i umirovljenika.

 

Od 1990. godine počeo se primjenjivati dokup mirovine, i to isključivo na one koji ostvaruju zakonom propisane uvjete za (prijevremenu starosnu ili starosnu) mirovinu pa im se dokupljuje točno definiran iznos kao posljedica umanjenja nastalog zbog ranijeg umirovljenja, čime se ne povećava broj umirovljenika, nego broj zadovoljnijih umirovljenika.

 

ttp://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=584

tu vam je sve fino objašnjeno za dokup mirovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može se prijaviti na produženo osiguranje (čl.17. ZOMO). Postupak je sljedeći: u roku od godine dana može otići u Hrv. zavod za mirovinsko osiguranje s radnom knjižicom i reći da si želi plaćati produženo osiguranje. Uz radnu knjižicu idu SOD obrazac, M-1P, M-11P (koji se kupe u knjižari) i kopija osobne iskaznice. Produženo siguranje može uplaćivati dokle god hoće, tj. do sljedećeg radnog odnosa kada se mora doći odjaviti u mirovinsko da ne želi više uplaćivati produženo osiguranje. Plaća se oko 550 kn mjesečno za mirovinsko, a zdravstvo će imati preko supruge.Prijava ide odmah od dana nakon što je dobio otkaz, pa dokle želi. Uplatnice dobiva od Porezne uprave i potrebno je redovito plaćati da se ne prekine osiguranje od strane HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hipp je napisao:

Može se prijaviti na produženo osiguranje (čl.17. ZOMO). Postupak je sljedeći: u roku od godine dana može otići u Hrv. zavod za mirovinsko osiguranje s radnom knjižicom i reći da si želi plaćati produženo osiguranje. Uz radnu knjižicu idu SOD obrazac, M-1P, M-11P (koji se kupe u knjižari) i kopija osobne iskaznice. Produženo siguranje može uplaćivati dokle god hoće, tj. do sljedećeg radnog odnosa kada se mora doći odjaviti u mirovinsko da ne želi više uplaćivati produženo osiguranje. Plaća se oko 550 kn mjesečno za mirovinsko, a zdravstvo će imati preko supruge.Prijava ide odmah od dana nakon što je dobio otkaz, pa dokle želi. Uplatnice dobiva od Porezne uprave i potrebno je redovito plaćati da se ne prekine osiguranje od strane HZMO-a.

 

nisam bio upoznat sa ovom odredbom hvala na infu. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Momentalno, jedino pravo koje sad ima je da se prijavi na burzu, ako otkaz nije nastao njegovom krivnjom ima pravo 14 mjeseci primati novcanu naknadu (prvih 3 mjeseca 70% od 3 mjesecnog prosjeka njegove place a zatim ostatak do 14 mjeseci 35%).

Prvi uvjet za mirovinu je 60 godina starosti i 35 godina staza, nazalost dok je na burzi staz mu stoji, tako da mu je jedino rijesenje ponovno zaposljavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U šestom mjesecu napunit ću 56 god.starosti a krajem godine 34 god. staža.

Htio bih na burzu poslije toga(Katastrofalni odnosi unutar firme..)

Koliko dugo bih trebao plaćati produženo osiguranje da napunim tih 35 god. kako bih 2017 imao uvjete za prijevremenu mirovinu. Dali je dovoljno godinu dana ili skroz do 60te godine starosti?

Unaprijed zahvaljujem na eventualnom savjetu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznamo na koji nacin bi zavrsio na burzi, ako je ne tvojom krivnjom (kao tehnološki visak ili poslovno uvjetovanim otkazom) na burzi bi primao novcanu potporu 450 dana, nakon toga do 60 godina starosti moras cucati na burzi bez naknade.

Ako bi placao produzeno osiguranje samo godinu dana, 2017 prilikom odlaska u mirovinu kod izracuna mirovine oduzimali bi ti 0,34% po mjesecu sto bi znacili za 5 godina (do 65 godina starosti) trajno umanjenje za 20,4%.

Ako bi produzeno osiguranje placao do 60 godina starosti znaci 4 godine, imao bi 38 godina staza i prilikom izracuna mirovine trajno bi ti se oduzimalo 0,24% po mjesecu za 5 godina 14,4%.

Zato razmisli, mozda ti je ipak bolje da radis sto duze mozes.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,inače na burzu ću dospjeti vrlo skoro ,naime radim u Gredelju u stečaju,ugovore dobivamo na mjesec dana,kupljeni smo preko odvjetničke kancelarije od nepoznatog vlasnika(inače znamo tko je to..)...unutar firme imamo ''lovce na glave'' koji namještaju skrivene otkaze.Bez prava glasa smo,ukinuti su nam i zabranjeni sindikati itd...itd ....katastrofa!

S obzirom na godine imam zdravstvenih problema(poprilično),dakle,morat ću na bolovanje

a s bolovanja se ide na burzu jerkoganemanaposlutajjesuvišan....

Bay the way jučer sam saznao od čovijeka koji radi na mirovinskom da ovo sve o čemu pričaš i pišeš vrijedi do prvoga sedmog (EUROPA) a tada ....

Hvala na trudu

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Molim Vas za pomoć. Već 6 godina sam na burzi. Tražila sam da si sama uplaćujem staž, ali su mi samo za jednu godinu (onu prvu "nerada") poslali sa Zavoda uplatu iznosa od 8.000 kuna. Sada bi taj iznos bio vjerojatno negdje oko 50.000 kuna da bi mi se nastavilo mirovinsko. Meni taj iznos izgleda isto kao da krenem kupiti Mercedes, a nemam ni za registraciju. Ima li još nekih rješenja (jeftinijih) a s obzirom da sam imala i moždani udar u tim neradnim godina, da ne primam baš nikakvu pomoć od nikuda, da imam skoro pa 50 godina - od posla nema ni "P". Ima li kakvih rješenja, da se ipak dočekam nekakve mirovine - pa makar i u kolicima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Ne znam od kud krenuti. Radi se o mojoj mami, u 9.mjesecu će napuniti 61 godinu i moći će u mirovinu. Trenutno je u otkaznom roku, firma se raspala. U Hrvatskoj ima 13,5 godina staža. Mirovina će joj biti neka sića (a druga iz BiH još veća bijeda). E sad, jel istina da kad bi imala 15 godina staža u Hrvatskoj da bi imala neka bitno veća umirovljenička prava i samu mirovinu? I ako je to istina, može li ona sebi dokupljivati mirovinu još do tih 15 godina staža, da ne daje zahtjev za mirovinu sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Na naki naćin se moje pitanje nadovezuje na prethodna dva:

 

Imam 47 godina i 13 godina i 9 mjeseci radog staža. "Trenutno" sam u radnom odnosu u državnoj firmi i razmišljam o tome da odselim, zajedno sa ženom i kćerkom, negdje drugdje, možda i u Novi Zeland.

U slučaju da uspijemo otići u NZ i tamo ostanemo do moje 65 god tj. do vremena kad bi po starosnoj dobi stekao prava za mirovinu, zanima me kako se sada gleda ovih 13 godina i 9 mjeseci tj. dali bi mi (sa ovim zakonom koji je sad na snazi) trebalo još 1 god. i 3 mjeseca radnog staža da bi stekao to pravo i dali bi se on mogao kupiti?

A drugo pitanje, s tim u vezi, je U periodu od 1993- 1999 vodio sam obrt kao samostalni ugostitelj ali sebi kao zaposleniku nisam uopće plačao doprinose. U radnoj knjižici (koja više ne vrijedi, valjda) mi tako stoji pečat za započeti ali ne i za završeni obrt. Ima li šanse da taj staž dokupim?

Unaprijed Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ovo pitanje koje ću ja postaviti je možda najblesavije moguće, ali ipak... Pokojna majka imala mi je Parkinsonovu i ja sam bila primorana brinuti o njoj. Nažalost problem je u tome što je riječ o dugom nizu godin u kojima nisam radila niti bila na burzi. E sad najveći je problem u tome što ja nikada i nisam radila, a već mi je 29. Zna li itko mogu li ja naprosto samostalno sebi uplaćivati mirovinsko osiguranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Pozdrav,

ako sam dobro našao posljednji je definiran  iznos od 2.940,00 Kn za produljeno mirovinsko osiguranje. Odluka ministra u 2017.

Što to znači, da svatko tko želi uplaćivati produljeno mirovinsko osiguranje treba toliko uplaćivati, mjesečno.

Ako govorimo samo o plaćanju produljenog mirovinskoga, u svojstvu nezaposlenoga, koji zdravstveno ima po drugoj osnovi, da li je taj iznos isti navedeni. Naime u statusu zaposlenoga sa npr. 9.000 Kn neto plaće doprinosi za 1 i 2 stup su zbrojeno 2.745,00 Kn.

Kako je onda ministarstvo došlo do ovog iznosa.

Odnosno da li kao nezaposleni koji odluči plaćati produljeno mirovinsko osiguranje može birati iznos ili?

 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, lturudic je napisao:

ako sam dobro našao posljednji je definiran  iznos od 2.940,00 Kn za produljeno mirovinsko osiguranje. Odluka ministra u 2017.

Što to znači, da svatko tko želi uplaćivati produljeno mirovinsko osiguranje treba toliko uplaćivati, mjesečno.

Na tu osnovicu se plaća mirovinsko cca 590 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija