Jump to content

Dosjelost


plug

Preporučene objave

Poštovani!

Moguće je da su prije Vas bili u posjedu vaši srodnici i ako ste Vi upisani kao posjednik u katastru na temelju rješenja o nasljeđivanu tada se dosijelost računa od početka posjeda vaših prednika .(neprekinuti niz )

 

1. Vi kao vanknjižni vlasnik možete u ispravnom postupku tražiti promjenu u zemljišnim knjigama ili

2. Tužbom za utvrđenje prava vlasništva kupoprodajom i dodijelošću.

Izvadite vlasnički list i utužujete sve upisane u vlasničkom listu ,a za umrle u tužbi se naznače nasljednici i njihove adrese točne.

Oba podneska Vam treba sastaviti pravno educirana osoba .

Kao dokaze i pod 1. i 2. služiti će Vam posjedovni list i recimo jedan ili više svjedoka .

Ispravni postupak je nešto jednostavniji ali isto Vam trebaju navedeni dokumenti isvjedoci.

Pravno educirana osoba savjetovati će Vas u kojem postupku da li pod t.1. ili 2.možete riješiti Vaš problem brže i jednostavnije .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Moguće je da su prije Vas bili u posjedu vaši srodnici i ako ste Vi upisani kao posjednik u katastru na temelju rješenja o nasljeđivanu tada se dosijelost računa od početka posjeda vaših prednika .(neprekinuti niz )

 

1. Vi kao vanknjižni vlasnik možete u ispravnom postupku tražiti promjenu u zemljišnim knjigama ili

2. Tužbom za utvrđenje prava vlasništva kupoprodajom i dodijelošću.

Izvadite vlasnički list i utužujete sve upisane u vlasničkom listu ,a za umrle u tužbi se naznače nasljednici i njihove adrese točne.

Oba podneska Vam treba sastaviti pravno educirana osoba .

Kao dokaze i pod 1. i 2. služiti će Vam posjedovni list i recimo jedan ili više svjedoka .

Ispravni postupak je nešto jednostavniji ali isto Vam trebaju navedeni dokumenti isvjedoci.

Pravno educirana osoba savjetovati će Vas u kojem postupku da li pod t.1. ili 2.možete riješiti Vaš problem brže i jednostavnije .

Pozdrav!

da dobro ste zaključili ja sam tu nekretninu dobio od svoje bake darovnim ugovorom to je u naravi kuča+ vočnjak + vrt sada je kuća + vočnjak čisto gruntovno samo bi trebalo još riješiti vrt , on ima 4 čestice koje stoje na pokojne sad mi recite koja bi bila bolja solucija za riješiti pod broj 1 kako ste napisali ili pod broj 2 i da odmah velim da je moja baka imala tu nekretninu u posjedu jedno 40 godina, još jedno pitanje koja bi opcija bila jeftinija i brža lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Sudu mjesta gdje se nekretnina nalazi podnesite zahtjev za provođenje ispravnog postupka .Kao dokaz priložite posjedovni list iz katastra i predložite svjedoke .

U zahtjevu ćete navesti da posjed koristite dugi niz godina a prije Vas koristila je Vaša baka najmanje 40 godina .Zahtjevu treba priložiti također vlasnički list iz gruntovnice ne stariji od 6 mjeseci .U zahtjevu treba istaknuti da ste Vi izvanknjižni vlasnik da je vlasništvo stečeno na temelju zakonitog i neometanog podjeda kroz dugi niz godina .Da ste posjed stekli darovanjem i kupoprodajom ,a osobe upisane u zemljišnim knjigama su samo formalno upisane .

Podnesak Vam treba svakako sastaviti pravno educirana osoba nakon što joj predočite svu nabrojenu dokumentaciju .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vaše mišljenje- bio sam danas kod odvjetnika da mi riješi ove 4 čestice što sam pisao u ovom postu na način PROVOĐENJE ISPRAVNOG POSTUPKA i rekao mi je cifru od 4 tisuće kuna ,veli da mora iči sudac van na teren da pogleda te čestice da to najviše dođe ,sad mi vi recite dali je to puno i dali zbilja mora sudac iči van na uviđaj . iako ja predlažem 2 svjedoka i ostalu dokumentaciju . pozdrav molim vaše mišljenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Idite kod drugog odvjetnika i molite ga da Vam napiše Zahtjev za ispravni postupak,za sada bez punomoći o zastupanju ,jer nemate novaca.

Sud ako ide na očevid uz vještaka radi identifikacije čestica poslati će Vam nalog da

platite predujam.Sudac će prihvatiti i Vaš prijedlog o svjedocima koji će na licu mjesta

svjedočiti.Odvjetnik kada piše zahtjev bez zastupanja tada se plaća 50% od uobičajene cijene .

Na nekim sudovima izlazak vještaka radi identifikacije čestica ne plaća se više od 2.500 kuna .

Ako želite srediti zemljišno knjižno stanje tada sigurno je da ćete imati i neke troškove Predložena varijanta bi Vam mogla biti prihvatljiva .

Primjerak takvog zahtjeva naći ćete ako u tražilicu ukucate :ZK ispravni postupak čl.200

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani forumaši,

 

Obraćam vam se jer me jučer doma dočekala panika oko stana, a pošto mi i mama i tata imaju težih zdravstvenih problema htio bi ih čim prije smiriti i ponuditi im neko konkretno rješenje ako ne uspije ono što su oni pokrenuli.

 

Situacija je sljedeća:

Prije 21 godinu kupoprodajnim ugovorom postali smo vanknjižni vlasnici stana u zgradi, stana koji je dakle upisan u knjigu položenih ugovora a ne u zemljišne knjige.

U kupoprodajnom ugovoru je pisalo da će prethodni vlasnik riješiti pitanje upisa u zemljišne knjige no on to izgleda nije riješio a ni mi nismo koliko sam skužio ustrajali (naša greška).

Prije nekoliko mjeseci vršen je nekakav prijepis stanova koji su radili svi stanari te smo dobili doma papir kako je kao vlasnik stana u zemljišne knjige upisan grad u kojem živimo.

Mama je sad pokrenula nekakav zahtjev za upis vlasništva te smo sad na sudu s gradom.

 

Puno sam čitao što se već pisalo na ovom forumu, i ono što mene zanima je da li nam je u slučaju da ova tužba propadne ovo dolje nekakav sigurni put do stana, kako bih mogao umiriti roditelje:

Dakle, *Tužba radi utvrđenja prava vlasništva pokretnine stečene dosjelošću, prema *Zakonu o vlasništvu

Članak 159. definira uvjete za stjecanje dosjelošću...

St.2."Samostalni posjednik čiji je posjed...nekretnine... zakonit, istinit i pošten, stječe je dosjelošću.. protekom deset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja."

St.4."Samostalni posjednik stvari u vlasništvu RH, županija i jedinica lokalne samouprave...tek pošto je njegov zakonit, istinit i pošten, ili barem pošten, samostalni posjed neprekidno trajao dvostruko vrijeme od onoga iz stavaka 2. i 3. ovoga članka."

 

Pa, smatram da ispunjavamo vremenski uvjet ud 20 godina jer smo u stanu bili najmanje 20 godina i 5 mjeseci prije prvog dokumenta u kojem smo dobili da je vlasnik grad a ne mi.

 

Zanima me ispunjavamo li i uvjete zakonit, istinit i pošten posjednik, obzirom da imamo kupoprodajni ugovor između nas i prethodnog vlasnika, račune, kao i ugovor između prethodnog vlasnika i investitora zgrade (no ne i njene račune o uplati), te da smo upisani u knjigu položenih uvjeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da je u konkretnom slučaju pravo vlasništva stečeno neprekinutim zakonitim posjedovanjem deset godina i više(redovita dosjelost),no isto tako sam mišljenja da ne bi pogriješili sa zahtjevom na utvrđenje stjecanja valjane pravne osnove podobne za upis prava vlasništva,budući kako može te dokazati neprekinuti pravni sljed prenosa vlasništva,glede čega bi trenutno upisani vlasnik bio u obvezi predati tabularnu ispravu,kako bi se vaš upis proveo kroz zemljišne knjige,što bi u tom slučaju rezultiralo stjecanjem prava vlasništva temeljem pravnog posla.

U oba slučaja smatram da bi vaš zahtjev bio osnovan,budući kako se radi vašoj imovini,bez obzira što nedostaje formalni upis,na što upučuju odredbe člana.48 Ustava RH i clana 1. Protokola broj 1 uz Evropsku konvenciju,koje u relevantnom dijelu glase:

"" Svako fizičko ili pravno lice ima pravo na neometano uživanje svoje imovine. Niko ne može biti lišen svoje imovine, osim u javnom interesu i pod uvjetima predviđenim zakonom i općim načelima međunarodnog prava.""

Prethodne odredbe, međutim, ni na koji način ne utiču na pravo države da primjenjuje takve zakone koje smatra potrebnim da bi nadzirala korištenje imovine u skladu s općim interesima ili da bi osigurala naplatu poreza ili drugih doprinosa ili kazni.

Nadalje treba podsjetiti da član 1. Protokola broj 1 uz Evropsku konvenciju sadrži tri različita pravila.

Prvo pravilo, koje se nalazi u prvoj rečenici prvog stava je opće prirode i izražava princip mirnog uživanja u imovini.

Drugo pravilo, sadržano u drugoj rečenici istog stava, određuje da lišavanje imovine može da se desi pod određenim uvjetima. Treće pravilo, sadržano u stavu 2. istog člana, dozvoljava da države potpisnice imaju pravo, između ostalog, da kontrolišu korištenje imovine u skladu s javnim interesom.

Sva tri pravila su međusobno povezana i nisu u međusobnoj kontradikciji, a drugo i treće pravilo se odnose na određene slučajeve miješanja države u pravo na mirno uživanje imovine i trebaju se promatrati u svjetlu prvog pravila (vidi Evropski sud za ljudska prava, Holy Monasteries protiv Grčke, presudu od 9. decembra 1994. godine, serija A, broj 301-A, stav 51).

Nadalje valja ukazati na konzistentnu praksu Evropskog suda i vlastitu jurisprudenciju, prema kojim koncept "imovina" u prvom dijelu člana 1. ima autonomno značenje koje nije ograničeno vlasništvom nad fizičkim dobrima i nezavisno je od formalne klasifikacije u domaćem pravu: određena druga prava i interesi koji konstituišu imovinu mogu se također smatrati "imovinskim pravima" i zbog toga predstavljati "imovinu" u smislu člana 1. Protokola broj 1 (vidi Evropski sud, Iatridis protiv Grčke [GC], broj 31107/96, ECHR 1999-II, stav 54). Glede cega bi u konkretnoj pravnoj stvari bilo potrebno odgovoriti na pitanje da li se u ovom slučaju radi o vasoj imovini, odnosno da li je tuzbeni zahtjev za utvrdjenje i upis prava vlasništva na predmetnom stanu po osnovu ugovora o kupoprodaji,odnosno zakonitom dosjedanju potpada pod primjenu clana 48 Ustava RH i člana 1. Protokola broj 1 uz Evropsku konvenciju.

Osobnog sa misljenja da potpada,buduci kako je vec receno da se ipak radi o vasoj imovini,za cije knjizenje postoji zapreka a koja ce se otkloniti okoncanjem parnicnog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši,

 

, te da smo upisani u knjigu položenih uvjeta?

ako ste upisani u knjigu položenih ugovorta (u gruntovnici) i imate vlasnički list vlasnik ste stana. vaš posebni dio vlasništva bit će upisan nakon provođenja etažiranja zgrade ili nakon povezovanja gruntovni knjiga sa knjigom položenih ugovora.

obratite se upravitelju zgrade (ko naplaćuje pričuvu). oni su po Zakonu o vlasništvu (čl.379.st.1.t.10.) zaduženi za postupak etažiranja ili povezivanja zemljišnih knjiga (čl.370.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, puno vam hvala na odgovorima!

 

@bovu

Mislim da je već provedeno etažiranje i da su svi drugi stanovi upisani a mi smo dobili izvadak iz zemljišne knjige da se ne možemo upisati jer je već Grad upisan.

Sad će biti ta neka parnica i odvjetnica traži nekakvu uplatnicu (prethodna vlasnica investitoru) i tabularnu izjavu između prethodne vlasnice i investitora (imamo samo ugovor o kupoprodaji).

Zato pitam za tu rezervnu varijantu s dosjelosti. Btw. Nisam siguran imamo li vlasnički list nego izvadak iz knjige položenih ugovora (i kupoprodajni ugovor s uplatnicama naravno).

 

@Matrix76

Hvala na iscrpnom odgovoru... Ta dosjelost je neki "plan B". Jedino...

Vidim da se dosta spominjalo na forumu da ne može biti pošten posjednik onaj tko nije gledao šta piše u javnim zemljišnim knjigama.

Pozivaju se na neku presudu Vrhovnog suda iz devedesetih koja se temelji na pojmu "savjestan posjednik", a taj savjestan se definira da "nije znao niti je mogao znati",

dok se pošten ipak definira kao "nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed".

Odnosi li se ovaj drugi dio na uvid u zemljišne knjige - ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija