Jump to content

Oružje kao uspomena, molim pomoć


imbehind

Preporučene objave

Štovani znalci,

 

Pištolj sam 1996. naslijedio od oca koji je taj pištolj zadržao iz rata. Posjedujem oružni list kojeg mi je izdao mup 1997. nakon ostavinske rasprave. Oružni list navodi da imam pravo držati pištolj kao uspomenu.

 

E sad, 18.06.2007. (NN 63/07) godine se promijenio zakon i u njemu (bez izmjena u 2012.g.) piše slijedeće:

 

 

Članak 101.

 

Fizičke osobe kojima je izdan oružni list za držanje oružja kao uspomene dužne su u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona:

1) oružje prodati ili

2) podnijeti zahtjev za izdavanje oružnog lista za držanje ili oružnog lista za držanje i nošenje oružja ili

3) onesposobiti oružje te ga zadržati ili

4) predati oružje u korist Republike Hrvatske bez naknade.

 

 

Na žalost, na pištolj sam zaboravio, a iskreno nisam ni znao da se zakon mijenjao pa sam sada zabrinut i neznam što da napravim.

 

Naime, jasno mi je da sam u prekršaju za kojeg je člankom 104. istog zakona propisana kazna od 5000kn i da moram pod hitno regulirati posjedovanje oružja, ali me zanima koje su mi opcije, pa me zanima konkretno:

 

1. Da li pištolj smijem pokloniti? (imaocu dozvole)

2. Da li smijem zatražiti dozvolu za držanje oružja?

3. Da li pištolj smijem prodati? (imaocu dozvole)

 

Zvao sam MUP i gospođa koja radi na odjelu mi nije točno znala reći što mogu napraviti, a rekla mi je samo da imam sreće što mi već nisu naplatili kaznu. Rekla mi je i da do 05.06.2013. ove godine bez ikakvih problema smijem vratiti oružje MUP-u, ali ja to želim izbjeći obzirom da je oružje kupio moj otac sa namjerom obrane i sudjelovanja u domovinskom ratu i to iz vlastitog džepa, te mi se poklanjanjanje državi ili onesposobljavanje ne čini primjereno.

 

U familiji imam lovce i najradije bi oružje pokonio njima, ali ne znam da li je to moguće obzirom na situaciju.

 

Molim vas za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izmjenama zakona pod kojeg i ti spadaš ostale su 2 opcije

Članak 57.

 

Fizičke osobe kojima je izdan oružni list za držanje oružja kao uspomene dužne su u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona:

1) onesposobiti oružje te ga zadržati ili

2) predati oružje u korist Republike Hrvatske bez naknade.

 

Znači i ukoliko ti ne oduzmu oruže po čl.104 st.2 i 3 nego ti progledaju kroz prste opet ga ne možeš registrirat ili prodat.

Ali vrijedi pokušat s obzirom kako se zakonito radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izmjenama zakona pod kojeg i ti spadaš ostale su 2 opcije

Članak 57.

 

Aha, sad vidim. Prilično jasno napisano. Međutim nije mi jasno zašto Čl.57. mijenja odredbe Čl.101. umjesto da je samo prolongirao primjenu istog.

 

 

Znači i ukoliko ti ne oduzmu oruže po čl.104 st.2 i 3 nego ti progledaju kroz prste opet ga ne možeš registrirat ili prodat.

Ali vrijedi pokušat s obzirom kako se zakonito radi.

 

Da li ga mogu "retroaktivno" pokloniti ili napraviti bilo što drugo da bi izbjegao odredbe Čl.57? Ima li netko ideju?

 

Samo da napomenem dušebrižnicima, ne tražim način da prevarim državu, nego da zadovoljim pravdu. Pištolj je moja imovina za koju sam i emotivno vezan, a smatram da država nema moralno, ustavno pa time ni ikakvo drugo pravo oduzimanja nečijeg vlasništva bez obeštećenja. Kao familiji su nam dosta imovine oduzele sve države u kojima smo imali "privilegiju" živjeti, a nažalost vjerojatno nećemo, svi zajedno, dočekati takvu u kojoj je privatno vlasništvo svetinja.

 

Uostalom u Ustavu piše:

Članak 50.

Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili oduzeti vlasništvo, uz naknadu tržišne vrijednosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je čl.57 Zakona o izmjenama i dopunama zakona o oružju (tako objavljuju).

Dali su ti šansu da ga onesposobiš i zadržiš.

Nema retroaktivnog djelovanja jer nisi ni postupio po "starom" zakonu.Rekoh, možeš probat ukoliko ne budu bili previše revni.Ako si za tu dozvolu trebao liječnički a do sredine 12 mj pršle godine nisi o svome doktoru izvjestio policiju opet spadaš pod odluku da ti se oružje oduzme.(čl.56 izmjena).

Dakako da je pištolj tvoja imovina ali imanjem (ne samo takve) imovine dužan si postupat u skladu sa zakonima i izmjenama/dopunama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakako da je pištolj tvoja imovina ali imanjem (ne samo takve) imovine dužan si postupat u skladu sa zakonima i izmjenama/dopunama.

 

Dužan sam, kao i svako od nas, postupat u skladu sa vlastitim moralom i osjećajem za pravdu. Ništa više ni manje od toga.

 

Oni su mi bili dužni opalit kaznu, pa nisu. A plaćeni su da to rade. Toliko o dužnostima.

 

Uostalom, nemam neko jako visoko mišljenje o našim zakonima, uzevši u obzir činjenicu tko ih piše.

 

Nažalost, od tih osoba koje pišu zakone gori su jedino oni na koje se ti zakoni odnose, tj. mi sami, jer takve osobe koje bez krzmanja zadiru u naše slobode biramo na njihove funkcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija