Jump to content

O prevođenju i fotografijama


flaiming91

Preporučene objave

Pozdrav,

zanima me više stvari, a da pritom niti sam ne znam odakle početi. Naime, kakav je postupak u Hrvatkoj sa prevođenjem i obijavljivanjem u publikacijama djela kojima je isteklo autorsko pravo (ponajprije mislim na tekstove i fotografije stranih autora objavljene u razdoblju od 1840-1930). Odnosno, mogu li od ustanove koja je zadužena za čuvanje fotografije koja je u "javnoj domeni" zatražiti visokokvalitetnu kopiju i sl. za objavu u svojoj publikaciji i jesam li tada dužan plaćati neke naknade i posebno atributirati objavljeno djelo? Također, koje se pravilo primjenjuje na djela stranih autora (tekstova i fotografija) o isteku autorskog prava ili obaveze otkupa prava na prevođenje i publiciranje u Hrvatskoj? (pod uvjetom da dotična djela i fotografije nisu do sada objavljivane u hrvatskim publikacijama)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

molila bih hitan odgovor na dva pitanja:

FOTOGRAFIJE

1. Fotografije mog psa sam pronašla na web stranici www.istockphoto.com., objavljene su i prodaju se. Bez moje autorizacije, digitalne fotografije ima samo osoba koja je slikala mog psa i vjerojatno ih je odobrila i dogovorila prodaju. Trebam li tužiti za naknadu web stranicu ili osobu koja je napravila fotografije?

 

Hvala.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Pozdrav,

zanima me više stvari, a da pritom niti sam ne znam odakle početi. Naime, kakav je postupak u Hrvatkoj sa prevođenjem i obijavljivanjem u publikacijama djela kojima je isteklo autorsko pravo (ponajprije mislim na tekstove i fotografije stranih autora objavljene u razdoblju od 1840-1930). Odnosno, mogu li od ustanove koja je zadužena za čuvanje fotografije koja je u "javnoj domeni" zatražiti visokokvalitetnu kopiju i sl. za objavu u svojoj publikaciji i jesam li tada dužan plaćati neke naknade i posebno atributirati objavljeno djelo? Također, koje se pravilo primjenjuje na djela stranih autora (tekstova i fotografija) o isteku autorskog prava ili obaveze otkupa prava na prevođenje i publiciranje u Hrvatskoj? (pod uvjetom da dotična djela i fotografije nisu do sada objavljivane u hrvatskim publikacijama)

 

 

Autorsko pravo traje za života autora te 70 godina nakon njegove smrti. Nakon toga autorsko djelo postaje javno dobro i svatko je ovlašten slobodno se služiti njime. To znači i da ne trebate tražiti dozvolu za prevođenje djela koje je u javnoj domeni. Možete zatražiti kvalitetnu kopiju od ustanove koja je zadužena za čuvanje fotografije, no ona vam može naplatiti izradu takve fotografije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

molila bih hitan odgovor na dva pitanja:

FOTOGRAFIJE

1. Fotografije mog psa sam pronašla na web stranici www.istockphoto.com., objavljene su i prodaju se. Bez moje autorizacije, digitalne fotografije ima samo osoba koja je slikala mog psa i vjerojatno ih je odobrila i dogovorila prodaju. Trebam li tužiti za naknadu web stranicu ili osobu koja je napravila fotografije?

 

Hvala.

LP

 

Donekle neobična situacija. Naime, osoba koja je slikala vašeg psa je autor tih fotografija, tako da ona nije trebala tražiti vašu autorizaciju za objavu tih fotografija.

 

Da je riječ npr. o fotografijama vas, onda bi se mogli uspješno pozivati na povredu prava osobnosti (članak 19. Zakona o obveznim odnosima), no s obzirom da je riječ o fotografijama vašeg psa, nekako sam skeptičan da bi sud u eventualnoj parnici prihvatio povredu prava osobnosti psa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija