Jump to content

Posebni dio - odnosi s javnošću i protokol


Dubravka Sigečan

Preporučene objave

O super znojimo se onda 23.3. zajedno :D

Ma ja nisam još ništa za taj posebni dio prešla, samo se baziram na opći. A ono kao posebni ću već nekako,jer smijemo imati sve papire i to. Prošla sam sve, s tim da sam se držala pitanja s uprava.hr, a iz zakona eventualno dopunjavala. Zbrka mi je trenutno,masu je podataka.Idem na seminare 18. i 19.3. pa se nadam da će biti nekih korisnih savjeta. ti ideš na seminare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam bila prije nekih dva tjedna na seminarima i stvarno ti je super otići na to. Lijepo si sve ponoviš i još ti neke stvari pojasne. I ja sam se bazirala na pitanja iz ministarstva uprave. Nadam se da bude to dovoljno. Mislim da je bitno da znamo osnovne stvari. Valjda nas neće previše daviti. :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da si u pravu, i da će nas malo i sreća poslužiti isto :D

Za seminare svi govore da su jako korisni,pa mi je drago da idem na njih, iako mi je to onako u zadnji čas,ali dobro,možda i bolje taman da ponovim.

Inače, sad sam našla novi Zakon o pravu na pristup informacijama

http://www.zakon.hr/z/126/Zakon-o-pravu-na-pristup-informacijama

Ti si po tome učila ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Položila sam 16.3. DSI i imala sam posebni dio odnosi s javnošću i protokol i bila su mi ova pitanja:

1.Zakon o medijima-što obuhvaća sloboda medija?

2. Zakon o medijima- u kojim slučajevima se može ograničiti sloboda medija?

3. Opišite kratak tijek pripreme sjednice općinskog vijeća (jer radim na općini), koji dokumenti se pripremaju, na koji način se sjednice sazivaju?

 

Na usmenom mi je bila jedna iznimna teta (frčkava tamno plava kosa)koja inače radi u Min.uprave u odjelu za etiku..samo smo pričale o tome što radim na općini vezano za odnose s javnošću i pitala me tko je osoba za informiranje kod nas u općini (načelnik) i kako on može utjecati na to da novinari ne izvrču njegove riječi u objavljenim člancima (pričati o autorizaciji članaka)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Jako se malo piše na ovom posebnom dijelu, pa da pridonesem malo. Položila sam 25.04. stručni. Posebni dio odnosi s javnošću i protokol. Pitanja su mi bila na pismenom:

1. Priopćenje za medije o održanoj sjednici gradskog vijeća

2. Kada se novinaru može ograničiti pristup informacijama ili tako nešto, uglavnom Zakon o medijima članak 6.

 

Usmeni dio....kolegica i ja skupa išle unutra. Ženska - ispitivačica starija, sve kroz razgovor. Nju je pitala moja pitanja sa pismenog, mene njena s pismenog. Na hodniku sam slikala pitanja iz fascikla koji smo nosili, ima ih dosta, to su vam vjerojatno pitanja koja se vrte na našem posebnom, pa evo, neka vam pomogne barem, ako nije meni. Žao mi je što na ovom posebnom dijelu se tako malo piše, ja nisam doslovce imala nikakva saznanja, što i kako. Pa evo mog doprinosa:pitanja.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Ja sam polagala prošle godine. Većinom ti se vrte ova pitanja koja su na slici i moraš pisati priopćenje ili poziv novinarima na presicu ili tako nešto. Uglavnom ništa strašno jer smiješ imati svu literaturu za posebni dio sa sobom i doslovno ako želiš sve prepisati. Na usmenom me žena pitala gdje sam i što točno radila i još neka općenita pitanja vezana za posao tak da nije bilo niš grozno iako su kolegicu koja je išla godinu dana prije mene na usmenom malo šamarali s pitanjima iz zakona tako da si ih dobro pročitaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajme hvala ti puno!!! Ma ja inače nisam završila novinarstvo pa mi je to područje malo strano...Na poslu radim press clipping, nekad nešto stavljam na stranicu i to je to. Pa me strah da me pitaju nešto a ja nemam pojma :P Što s onim pitanjima u vezi gradskog vijeća? Ako još možeš pomoći kakvom informacijom bit ću ti zahvalna!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A nisam ni ja završila novinarstvo tako da je i meni to sve skupa bilo onak šaroliko :)

 

Pogledaj što ti je mentorica poslala kao opis posla u prijavi za DSI jer oni po tome vjerojatno rade pitanja za posebni dio (očito je kolegica tu s foruma imala nekakve veze s Gradskim vijećem pa je i dobila tako formulirano pitanje). Meni je pitanje bilo općenito da napišem priopćenje za medije (tema slobodna), u principu sam ga kao trebala smislit (imala sam sa sobom par primjera i prepisala jedan od njih).

 

Više se brini za opći dio ispita jer ovaj dio nije niti upola strašan kao opći dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A nisam ni ja završila novinarstvo tako da je i meni to sve skupa bilo onak šaroliko :)

 

Pogledaj što ti je mentorica poslala kao opis posla u prijavi za DSI jer oni po tome vjerojatno rade pitanja za posebni dio (očito je kolegica tu s foruma imala nekakve veze s Gradskim vijećem pa je i dobila tako formulirano pitanje). Meni je pitanje bilo općenito da napišem priopćenje za medije (tema slobodna), u principu sam ga kao trebala smislit (imala sam sa sobom par primjera i prepisala jedan od njih).

 

Više se brini za opći dio ispita jer ovaj dio nije niti upola strašan kao opći dio.

 

Hvala ti puno na odgovoru!!! Ma znam da je strašniji taj opći dio, to još nisam ni počela učiti ali ovih dana krećem. Imat ću cca 4 tjedna za učenje, valjda će biti dosta?! Jesi i ti učila samo po pitanjima sa stranica Ministarstva ili? Puno ih kaže da je to dovoljno a neki da trebaš i zakone čitati :P Nemam baš previše vremena pa ću vjerojatno samo po pitanjima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti puno na odgovoru!!! Ma znam da je strašniji taj opći dio, to još nisam ni počela učiti ali ovih dana krećem. Imat ću cca 4 tjedna za učenje, valjda će biti dosta?! Jesi i ti učila samo po pitanjima sa stranica Ministarstva ili? Puno ih kaže da je to dovoljno a neki da trebaš i zakone čitati :P Nemam baš previše vremena pa ću vjerojatno samo po pitanjima...

 

A gle biti će ti dosta sigurno. Ja sam ti učila po skripti od kolegice koja je sastavljena od tih pitanja + nadopisana pitanja koja znaju pitati, a kojih nema na stranici. Uglavnom dobro si prouči pitanja s ovog foruma koja piše ekipa nakon prolaza i većinom ti se ta pitanja vrte i skužit ćeš da nekih pitanja nema na njihovoj stranici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav,

evo samo sam htjela javiti da sam bila 19.6. na ispitu (poseban dio - odnosi s javnošću i protokol) i da su se vrtila pitanja koje je Baronesa stavila ovdje prije godinu dana (ona slika s pitanjima) - puno hvala na tome :klanja: ..

meni su na pismenom djelu bila pitanja - sloboda medija u smislu zakona o medijima i pravo javnopravnog tijela da uskrati informacije.. usmeno me je pitala da joj ispirčam o slobodi medija (kao da ne mora čitat što sam napisala :D ), kada se ne mora upotrebljavati hrvatski jezik, te tajnu (tu sam nešto muljala kako se klasificira povjerljivo, strogo povjerljivo - nemam zakon ispred sebe tako da ovo sad pišem napamet ali ugl. muljavila sam nešto), kolege je pitala elektornički potpis, kako se potvrđuje intervju (autorizacija), i oni su uz jedno pitanje iz zakona na pismenom djelu morali napisati dopis za medije ..

ako imate još neka pitanja slobodno pitajte ;) sretnooo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija