Jump to content

Nasljeđivanje zemljišta


ikkea

Preporučene objave

ti neplaćaš porez na dar roditelja.

tvoj dečko im nije rodi i plaća porez za svoj dio darovane nekretnine bez obzira imao prijavljeno prebivalište u RH ili ne. (kao da je kupio svoj dio )

mogučnost stjecanje nekretnine, za strance, ovisi iz koje je države.

 

tvoji roditelji tebi daruju plac (nema poreza)

ko će graditi na placo ovisi od dogovora.

i nevlasnik zemljišta može graditi na tuđem zemljištu ako to vlasnik odobri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Dečko je slovenac,a radi se o mjestu uz samu slovensku granicu.

Razmišljali smo da se za početak stavi zemlja samo na mene da izbjegnemo porez,ali bojim se da će onda on imati problema oko dizanja stambenog kredita(ako nebi bio vlasnik zemlje)

Neznam.....šta bi bilo bolje rješenje?

Da li će se ulaskom RH u EU nešto zakonski mijenjati po tom pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O davanju suglasnosti za stjecanje prava vlasništva stranih osoba (izuzev državljana i pravnih osobe iz država članica Europske unije) na nekretninama u Republici Hrvatskoj odlučuje se u upravnom postupku na zahtjev stranke (stjecatelja).

Postupak se provodi sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Zakona o općem upravnom postupku.

Zahtjev (pisani) predaje se neposredno pisarnici ili se šalje poštom na adresu: Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske; Uprava za građansko, trgovačko i upravno pravo; Ulica grada Vukovara 49; 10000 Zagreb.

Pisanom zahtjevu mora se priložiti:

pravna osnova stjecanja vlasništva (kupoprodajni ugovor, darovni ugovor, ugovor o uzdržavanju ili sl.) u izvorniku ili ovjerenoj preslici;

dokaz o vlasništvu prodavatelja/otuđitelja predmetne nekretnine, odnosno izvadak iz zemljišne knjige, u izvorniku ili ovjerenoj preslici, ne stariji od šest mjeseci;

uvjerenje upravnog tijela lokalne uprave nadležnog za urbanizam i prostorno uređenje, prema mjestu na kojem se nalazi nekretnina, o pravnom statusu nekretnine (da li se nekretnina nalazi u granicama građevinskog područja predviđenim urbanističkim planom);

dokaz državljanstva stjecatelja (ovjerena preslika putovnice i sl.) ili dokaz o statusu pravne osobe (izvadak iz sudskog registra), akoje stjecatelj strana pravna osoba;

u slučaju da podnositelja zahtjeva zastupa punomoćnik, potrebno je dostaviti punomoć u izvorniku ili ovjerenoj preslici;

ako podnositelj zahtjeva nije odredio punomoćnika koji će ga zastupati, a nalazi se u inozemstvu, obvezan je odrediti opunomoćenika za primanje pismena s prebivalištem u Republici Hrvatskoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

I ja bih molio za savjet i prijedlog.

Budući da sam novi na forumu, i nisam toliko upucen u pravni svijet.

Tako da niti neznam u koju bih temu svrstao svoje pitanje.

Naime, nakon smrti mojeg oca ( preminuo 2000 g.) dobio sam u nasljedstvo urbanizirano zemljiste za koje nismo ni znali da postoji i da je u vlasnistvu mojeg oca sve do njegove smrti.

 

Sav sretan sto sam nesto nasljedio, otisao sam na lice mjesta da pogledam o cemu se radi, i imao sam sta vidjeti.

To zemljiste navodno koriste neki ljudi, vise od 20 godina. Bio sam kod vise odvjetnika i svi su mi rekli da nikako ne mogu dobiti pravo koristenja tog zemljista.

Ijako u vlasnickom i posjedovnom listu sve glasi na mene udio 1/1, bez tereta.

Problem je u tome sto ti ljudi koriste to „moje“ zemljiste i obrađuju vinograd na njemu. A ja nisam do smrti oca znao uopce da to zemljiste postoji. Kada sam to saznao isao sam podignuti povijest kat. cestice, gdje se vidi da je opcina u povijesti uzela jedan dio zemljista u vlasnistvu mojeg oca i za zamjenu tog sta mu je uzela dala mu je u vlasnistvo ovo zemljiste koje sada koriste druge osobe.

Dal je moguce nekim pravnim postupkom dobiti u koristenje onog sto je moje, ili se moram pozdraviti sa svojim zemljistom? Sta da napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo pitanje sam postavio, jer su mi odvjetnici ( bio sam po vise misljenja) rekli da buduci da oni koriste to zemljiste vise od 20 godina imaju pravo vlasnistva na to zemljiste, te da nema smisla podizati tuzbu jer u vecinu slucajeva oni su na dobitku,a ja na gubitku.Ijako mi je to sve besmisleno zasto ja ne bih mogao dobiti svoje zemljiste. Bio sam u katastru i sve glasi u katastru na mene 1/1.Podignuo sam i povijest kat. cestice i nigdje se ne spominju ti ljudi, niti da oni imaju pravo posjeda na to zemljiste. Sta mi savjetujete, sta bi bilo najbolje napraviti kako bi dobio ono sta je vec i moje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnik aludira na mogucnost protutuzbe za utvrdjenje prava vlasnistva,kao osnov dosjedanje.

Medjutim,posjednici koriste nekretninu bez ikakvog pravnog akta,niti se moze govoriti o postenju posjeda jer trenutni posjednici itekako znaju da na istoj nekretnini neko drugi polaze pravo vlasnistva,nemogu se vadit da neznaju takvu cinjenicu,jer su zemljisne knjige javne i mogli su provjerit,postenje posjeda je bitan faktor da bi se steklo pravo vlasnistva temeljem dosjedanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jer su mi odvjetnici ( bio sam po vise misljenja) rekli da buduci da oni koriste to zemljiste vise od 20 godina imaju pravo vlasnistva na to zemljiste, te da nema smisla podizati tuzbu jer u vecinu slucajeva oni su na dobitku,a ja na gubitku.

 

Dakle, odvjetnici su Vam dali takav odgovor bez da se prethodno utvrdi "raspoloženje" tih ljudi koji koriste Vaše zemljište. Zanimljivo. Istina je da će ti ljudi, u slučaju da podnesete tužbu, najvjerojatnije ustati s protutužbom iz razloga koje navodi matrix. To je mogućnost koju oni mogu ali ne moraju iskoristiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija