Jump to content

brutto plaća


mmaarriioo

Preporučene objave

Bok...

Imam jedno pitanje i volio bih da mi odgovori netko tko uistinu zna odgovor.

Naime,zaposlen sam u jednoj privatnoj firmi i kao i mnogi drugi prijavljen na minimalnu plaću u iznosu od 2.511,00 kn netto odnosno,3.200,00 kn brutto.

Ono što mene zanima je sljedeće:

Obzirom da imam status ratnog vojnog invalida(HRVI)te na mojoj poreznoj kartici stoji da sam temeljem istog oslobođen poreza na dohodak,a ja u mojoj firmi i dalje dobijam bušte sa urednim poreznim odbicima,zanima me dali i kako mogu zatražiti svoje pravo da mi se ubuduće isplaćuje brutto plaća te obzirom da ovakva situacija traje već dvije godine,imam li možda pravo zatražiti nazad porez koji mi je uziman od dohotka sve to vrijeme odnosno,dali za to postoji kakva zakonska osnova.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fizičke osobe kojima je po posebnom propisu rješenjem utvrđen status hrvatskog ratnog invalida iz Domovinskog rata ne plaćaju porez na dohodak od nesamostalnog rada i mirovina, razmjerno stupnju utvrđene invalidnosti.

Fizičke osobe – članovi obitelji smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ne plaćaju porez na dohodak od obiteljske mirovine, odnosno novčane naknade u visini obiteljske mirovine ostvarene prema Zakonuo pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.“

Zakon o porezu na dohodak članak 53, stavak 1 i 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost(moju,naravno)nisam jer su mi radne kolege rekli kako su već predavali ali obzirom da se radi o minimalcu nema se šta dobiti.

Međutim kako kažete da nisam oslobođen poreza već dijela istog,a vezano uz postotak što kod mene iznosi 30%,zanima me dali bi meni trebao poslodavac uvećati plaću za taj dio ili bi meni taj dio država trebala vratiti po predaji zahtjeva za povratom poreza?

Naravno,kako sam i gore upitao,dali imam pravo zatražiti retro aktivno taj dio poreza i od koga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno,kako sam i gore upitao,dali imam pravo zatražiti retro aktivno taj dio poreza i od koga?

 

- Ne mozete retroaktivno zatraziti povrat poreza, osim putem godišnje porezne prijave,

kako je prirez za Rijeku 12%, bruto 3200 , koeficijent olakšica 1,3 , svaki mjesec kako ste naveli neto placa 2.511,00 vi ste gubili 49,00 kn/mj. x 12 =588,00 kn/godina

 

- kako ste naveli da niste podnosili godišnju poreznu prijavu , gubite gornji iznos po godini

 

- nejasno je zasto vam u firmi ne obracunavaju porez po vasoj PK ako je uredno popunjenja?

 

Lijepi pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u firmi mu mogo uvažiti osobne odbitke od prihoda.

koeficijent 1 i invalidnost 0,3 =1,3 *2.200=2860,00 (invalidnost moraš prijaviti u poreznu karticu)

nakon odbitka za mirovinsko i zdravstveno ostane iznos od kog se odbije osobni odbitak od 2.860,00 kuna. na razliku se obračunava porez (3200,00-2860,00=340,00 kuna od kojih se naplaćuje porez i prirez).

podnošenjem godišnje porezne prijave vrate ti uplaćeni porez i prirez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u firmi mu mogo uvažiti osobne odbitke od prihoda.

 

podnošenjem godišnje porezne prijave vrate ti uplaćeni porez i prirez.

 

- ako je u PK evidentirana olakšica za invalidnost u firmi mu moraju obracunati osobne odbitke pa u konačnici ne mora ponositi godišnju poreznu prijavu i čekati godinu da mu vrate porez.

 

- ako na PK kartici nije evidentirana olakšica, uzet PK u firmi i odnjet u PU sa rješenjem o invalidnosti te za par minuta dobijete novu koju vratite u firmu te od sljedeceg mjeseca uracunata je i olaksica za invalidnost

 

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u

nakon odbitka za mirovinsko i zdravstveno ostane iznos od kog se odbije osobni odbitak od 2.860,00 kuna. na razliku se obračunava porez (3200,00-2860,00=340,00 kuna od kojih se naplaćuje porez i prirez)..

Nakon plaćanja mirovinskog na bruto plaću od 3200 kn ostane dohodak od 2560 kn za obračun plaćanja poreza i prireza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija