Jump to content

kuća na čuvanju-vlasništvo


sss123

Preporučene objave

poštovanje

trebala bih jednu informaciju.

Mojoj je baki davno ostavljena na čuvanje ugovorom kuća na moru, kuća koja pripada daljoj obitelji iz amerike.

U tu kuću ulažemo već 25godina, plačamo porez na nji i popravke veće i manje.

Ta obitelj kuću ne obilazi, niti zove, niti ništa; neznam da li djeca te obitelji uopće znaju da imaju kuću u Hrv.

 

Zanima me,

čula sam da postoji neka zakonska regulacija,

da u slučaju kada netko brine o nekretnini, ulaže u nju i plaća porez barem 20godina, da ima pravo vlasništva na tu nekretninu.

Zanima me je li to istina, i može li se na taj način ta kuća zakonski prebaciti na moju baku, ili ju svejedno mora njoj predati američka obitelj?

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , dosjelošću se stječe vlasništvo stvari samostalnim posjedom te stvari ako taj ima zakonom određenu kakvoću i neprekidno traje zakonom određeno vrijeme, a posjednik je sposoban da bude vlasnikom te stvari.

Zakon razlikuje tri situacije:

-ako je samostalni posjed ZAKONIT, ISTINIT i POSTEN , stječe se dosjelošću vlasništvo:

*. protekom tri godine za pokretne stvari,

*. za nekretnine protekom deset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

-ako je samostalni posjed barem POSTEN stječe je dosjelošću vlasništvo

*. protekom deset godina za pokretne stvari,

*. za nekretnine protekom dvadeset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

.

Vi niste naveli o kakvom se to ugovoru radi,koji je baka sklopila sa vlasnikom nekretnine.

Valja naglasiti da vrijeme potrebno za dosjelost počinje teći onoga dana kad je posjednik stupio u samostalni posjed stvari, a završava se istekom posljednjega dana vremena potrebnoga za dosjelost. U vrijeme potrebno za dosjelost uračunava se i vrijeme za koje su prednici sadašnjega posjednika neprekidno posjedovali kao zakoniti, pošteni iistiniti samostalni posjednici, odnosno kao pošteni samostalni posjednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija