Jump to content

Ukidanje puta


tihotiše

Preporučene objave

Poštovani,

 

preko našeg dvorišta susjedi već godinama prolaze do svoje parcele iako imaju izlaz na javnu cestu. NJihova parcela ima dva posjednika (nisu upisani u vlasnički list). Jedan koristi prilaz sa javne ceste, a drugi hoda (vozi) preko našeg dvorišta do svoje parcele. Oni su se sada dogovorno podijelili i pregradili svoju parcelu na dva dijela premda je gruntovno i katastarski to jedna čestica. Imam li ikakve šanse dobiti tužbu za ukidanje puta pošto je to još uvijek jedna čestica koja ima izlaz na javni put? Kako krenuti u rješavanje toga? pokušali smo dogovorom, ali ne ide. Do sada su ovi koji hodaju preko našega hodali i preko javne ceste, ali im je suposjednik , nakon što je čuo da bi mi zatvorili prolaz, to zabranio na što se oni ne bune. Suposjednici su braća. Hvala.

 

:zabrana:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tužili te za smetanje posjeda?

kako je rješen spor ?

 

nemožeš tražiti ukidanje onog što ne postoji.

samo češ imati trošak .

 

ali korisniku možeš uputiti (pismeno preporučeno i sa povratnicom ) ponudu za sklapanje ugovora o korištenju vaše nekretnine za prolaz,i provoz. ako ponuđenik odbije sklopiti ugovor bez pravne osnove koristi vašu nekretninu .

ponudu dostaviti sudu (kopiju sa povratnicom i potvrdom ) kao dokaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo zbog mogućnosti da izgubiš spor trebaš susjedu ponuditi ugovor o korištenju

nekretnine za prilazak i provoz. naravno uz naknadu za korištenje nekretnine.

ako odbije sklapanje ugovora ili odbije primiti pismena

sudu poslatu (kao dokaz ) ponudu (kopiju ) i povratnicu kao potvrdu za primitak pismena ili da je isto odbio primiti.

 

ako otvoriš priolaz priznaješ zahtjev i pravo na prolaz.

ako ga ne otvoriš a presuda bude nepovoljna imaš pravo žalbe na višem sud.

ako imaju pristup cesti nemaju pravo koristiti tuđu nekretninu.

to vrijedi za cijelu parcelu i za suvlasnike a oni neka se dogovaraju ali ne na tuđu štetu.

prouči zakon o vlasništvu , pravo služnosti. tamo sve piše .

odvjetnik bi bio poželjkan ili se trebaš upoznati sa zakonom.

ZOV

O služnostima puta kao nužnom prolazu

Članak 191.

(1) Nužni prolaz je služnost puta koju je osnovao sud na zahtjev vlasnika nekretnine do koje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom.

(2) Na nužni se prolaz primjenjuju pravila koja vrijede za služnosti puta, ako glede nužnoga prolaza nije što posebno propisano

Način osnivanja služnosti na nekretninama

Članak 220.

(1) Pravo služnosti na nekretnini osniva se uknjižbom toga prava u zemljišnoj knjizi kao tereta na poslužnoj nekretnini, osim ako zakon omogućuje da se služnost osnuje drukčije.

 

Zaštita tuđega povjerenja

Članak 243.

Služnost koja nije upisana u zemljišnoj knjizi prestaje kad poslužnu stvar stekne osoba koja nije znala niti je morala znati za tu služnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam kod odvjetnika koji mi je rekao da tužbu za smetanje posjeda ne mogu dobiti.Zato sam odlučio bez odvjetnika na sud da si smanjim troškove (izgubiti mogu i sam).Isti mi je rekao da mi je jedini izlaz tužba za ukidanje puta.

 

Objasnio mi je da kod smetanje posjeda nema nikkve veze vlasništvo niti bilo što drugo već da sud u toj tužbi stanje vraća u posljednje mirno stanje.

 

Ovo s ugovorom mi ima smisla, vjerojatno bi bilo dobro da ga pošaljem prije izlaza sudkinje na teren. Postoji li igdje primjer takvog ugovora? kako se određuje visina naknade?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo napišeš ponudu za sklapanje ugovora o korištenju nekretnine.

ponudu pošalješ poštom preporučeno i sa povratnicom .

ako susjed prihvati ponudu za sklapanje ugovora za korištenje nekrenine tada sastaviš ugovor (koji i potpišete ).

ako se susjed ogluši na onudu (odbije je primiti ili odbije sklopiti ugovor) u primjerenom roku .

sudu kao dokaz dostaviti kopiju ponude,potvrdu o preporučenoj pošiljci i povratnicu na kojao bi trebao biti potpus osobe kojoj je pošiljka bila upučena ili primjedbu HP da je pokušano sa dostavom.

 

u svakom slučaju imaš pravo tražiti od suda da sud odredi primjerenu naknadu za korištenje nekretnine. možda susjed odustane zbog plaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija