Jump to content

Vožnja pod utjecajem alkohola


korisnik3

Preporučene objave

Slučaj:

 

Osoba A koja vozi pod utjecajem alkohola, zaustavljena je. Nije počinila ni jedan drugi prekršaj, ali je alkotestom izmjereno 1.5 g/kg. Unatoč tome što je osoba prisebna i ne ponaša se neuobičajeno odvode ju na triježnjenje. Osobi A nije vađena krv.

Osoba A do sad nije kažnjavana.

 

Zanima me koji zakoni određuju kazne za ovakav slučaj i koji su mogući ishodi. Da li se - i kojim zakonom je određeno - oduzima vozačka dozvola i na koliko mjeseci? Da li se oduzima vozačka dozvola bez obzira da li je osoba A zaposlena i posao joj ovisi o vozačkoj dozvoli?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me koji zakoni određuju kazne za ovakav slučaj i koji su mogući ishodi.

 

Zakon o sigurnosti prometa na cestama - http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama

 

Prekršaj je iz čl. 199. st. 2. ZOSPC-a, a kažnjiv prema st. 8. istog članka - kazna je 3.000,00 - 5.000,00 kuna.

 

Da li se - i kojim zakonom je određeno - oduzima vozačka dozvola i na koliko mjeseci? Da li se oduzima vozačka dozvola bez obzira da li je osoba A zaposlena i posao joj ovisi o vozačkoj dozvoli?

 

Prekršajni zakon - http://www.zakon.hr/z/52/Prekr%C5%A1ajni-zakon

 

Zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom - čl. 58. PZ-a - raspon od mjesec dana do dvije godine.

 

U vašem slučaju, moja procjena je da će tražiti cca 6-12 mjeseci. Što se tiče "izbjegavanja" zaštitne mjere, to zavisi od milosti konkretnog suca. U svakom slučaju, navedite dokaze kojima potkrepljujete činjenicu potrebe vozačke dozvole i "pucajte" na socijalno-ekonomski aspekt (posao - otkaz).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija