Jump to content

nasljeđivanje zemljišta


tihana20

Preporučene objave

Poštovanje,

 

pitanje je vezano uz zemljište koje se koristi posljednjih 40 godina, ali osoba koja se njime koristi nikad nije upisana kao vlasnik, nego je prethodnom vlasniku isplatila vrijednost zemljišta i posjeduje potvrde o uplati. S obzirom na to da prethodni vlasnik (pokojni) nema nasljednike, kakav je postupak prenošenja vlasnika na nasljednike osobe koja se koristi zemljištem?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali je iza umrlog vlasnika proveden ostavinski postupak,pod pretpostavkom da jeste i ako su istiniti vasi navodi o tome da umrli vlasnik nema zakonskih nasljednika,...problem!!

Članak 6.ZN

Smrću ostavitelja koji nema nasljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad određene ovim Zakonom, koji time dobivaju jednak položaj kao da su ostaviteljevi nasljednici, čega se oni ne mogu odreći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, pošto ne znam na koju temu bi moje pitanje točno trebalo ići, postaviti ću tu pa premjestite ako je krivo.

ovako, moj otac mi je odlučio dati donji kat kuće da uredim za živiti (kuća nije legalna te u postupku legalizacije). nadalje, on nije niti vlasnik zemljišta na kojem se kuća nalazi ali je nasliiedio i kuću i zemlju, a za zemlju ima ugovor o zamjeni zemljišta. mene zanima, pošto imam polusestru koju on ne prihvaća i pošto on ima dugove prema državi, kako bi se moja investicija najbolje mogla zaštiti, odnosno da ja ne uložim u donji kad kuće pa da netko traži baš to ili da država uzme za naplatu dugova. on ima još dosta terena i nekretnina pa se mogu naplatiti od toga, ali ima još i bivšu ženu (moju mamu) s kojom se dogovorio da će ona dobiti taj gornji kat kuće (iako je pripada puno više ali ona ne želi dijeliti drugu nekretninu s njim). da li se nas dvije možemo zaštititi tako da on nama prepiše tu zemlju na pola, da smo mi vlasnice. da li nam onda može netko uzeti kuću ili bi kad bi se kuća legalizirala ona direktno pripala nama pošto bi se nalazila na našem zemljištu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvoji otac i majka su bili su u braku.

dali je imovina koju posjeduje otac stečena u braku?

ako je tada je ta imovina bračna stečevina (tvoj otac bi tvojoj majci poklonoi nešto što je zakonski njeno). ako je imovina bračna stečevina majka može podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine. tada je njena imovina sigurna od ovrha i obveze po dugovoma sadašnjeg upisanog vlasnika.

 

ako nasljediš imovinu dužnika nasljeđuješ i njegove dugove, do vrijednosti nasljeđene imovine.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje obvezu vračanja dugova uzdržavane osobe, nasljeđivanje i nužni dio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iva, ja bih na vašem mjestu prije bilo kakovih investicija, pričekao da otac prvo riješi dugove prema državi i pitanje vlasništva zemljišta na kojem je izgrađena kuća. Tek tada ćete moći biti sigurni. Sve ostalo je rizik, pa procijenite sama isplati li vam se.

 

on tvrdi da je zemljište riješeno samo da na internetu nije ispravljeno. ta kuća je dio njegovog nasljedstva a bračna stečevina je druga nekretnina. Ali moja mama je pristala da dobije samo gornji kat nasljeđene kuće jer ne želi tu bračnu stečevinu jer bi je trebala dijeliti snjim.

A bih li bila zaštićena ako bi mi već sada, iako kuća nije legalizirana ali ima nekakav papir koji je prije bio kao lokacijska dozvola, jer je kuća starija od 68., napiše darovni ugovor? rekli su mi da ne bi taj darovni ugovor bio ništavan jer kuća nije legalizirana, kao nema mi što ostaviti kad kuća ne postoji, ali ako ima taj papir i ako je u postupku legalizacije onda bi mogao?!

što se tiče dugova prema državi, ima dosta nekretnine na kojoj se mogu naplatiti, a i što ne bi ja trebala odgovarati samo za dugove nastale do datuma kada mi je darovao kuću. kako ide ako su dugovi napravljeni nakon darovanja?

oprostite ako kompliciram ali ne znam gdje bi mogla dobiti nekakve korisne informacije... želim naći nekakakvo rješenje da mogu ulagati u taj kat što prije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnik zemljišta još je uvijek živ, ali nepokretan, a prethodni vlasnik zemljišta nikad to zemljište nije koristio, već je odlučio predati zemljište sadašnjem korisniku tako što mu isplaćena vrijednost zemljišta. Međutim, nikakav ugovor između te dvije osobe nije sklopljen. Je li moguće prenijeti zemljište na korisnika, tj. njegove nasljednike?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija