Jump to content

Pravna težina privremene mjere do donošenja pravomoćne presude


commodore64

Preporučene objave

Konkretno, radi se o privremenoj mjeri o terminima viđanja mlt djeteta do okončanja brakorazvodne parnice. Ukratko, supruga i ja se rastajemo, brakorazvodna parnica je u tijeku, na prvom ročištu sud je donio rješenje u kojem su definirani termini viđanja sa roditeljem s kojim dijete ne živi tj. sa mnom. Supruga se u zadnje vrijeme ne pridržava mjere i onemogućava mi viđanja. Prijavio sam to i CZSS-u i policiji, no i jedni i drugi iznose da ta mjera nema pravnu snagu kao pravomoćna presuda i da ne mogu ništa konkretno poduzeti (CZSS nas može pozvati na razgovor kako bi pokušali smiriti situaciju, ali supruga se nije odazvala pozivu te mi sugeriraju da se strpim do okončanja parnice, a policija kaže da ne mogu postupati jer to rješenje nije presuda). Moj odvjetnik mi kaže da nisu u pravu i vjerujem mu.

Moje pitanje je: što učiniti? Naći neki pravni akt u kojem se definira privremena mjera? I teoretski i praktično do presude može proći i 2-3 godine, pa će i CZSS i policija u tom razdoblju slijegati ramenima? Valjda se upravo zbog takvih situacija i donosi rješenje o privremenim viđanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj odvjetnik mi kaže da nisu u pravu i vjerujem mu.

 

Odvjetnik vam je potpuno u pravu. Ove "velike" pravne umove u CSS-u i policiji zanemarite, njihova razmišljanja ili su plod neznanja ili im se jednostavno neda raditi (oboje je žalosno).

 

Naravno da je smisao rješenja o privremenoj mjeri, upravo da se prevenira ovakvo ponašanje jednog od bračnih supružnika tijekom brakorazvodne parnice, gdje se dijete zapravo koristi kao "oružje", vrsta osvete u razračunavanju međusobnih odnosa bivših supružnika.

 

Moje pitanje je: što učiniti?

 

Otići direktno u nadležno Općinsko državno odvjetništvo, zatražiti razgovor sa državnim odvjetnikom za mladež i njemu na zapisnik podnijeti kaznenu prijavu protiv supruge za kazneno djelo neprovođenja odluke za zaštitu dobrobiti djeteta iz čl. 173. st. 1. KZ-a. Usput im slobodno napomenite kako su vas u CSS-u i policiji "poučili" što da napravite. Možete i odvjetnika povesti sa sobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnik vam je potpuno u pravu. Ove "velike" pravne umove u CSS-u i policiji zanemarite, njihova razmišljanja ili su plod neznanja ili im se jednostavno neda raditi (oboje je žalosno).

 

Naravno da je smisao rješenja o privremenoj mjeri, upravo da se prevenira ovakvo ponašanje jednog od bračnih supružnika tijekom brakorazvodne parnice, gdje se dijete zapravo koristi kao "oružje", vrsta osvete u razračunavanju međusobnih odnosa bivših supružnika.

 

 

 

Otići direktno u nadležno Općinsko državno odvjetništvo, zatražiti razgovor sa državnim odvjetnikom za mladež i njemu na zapisnik podnijeti kaznenu prijavu protiv supruge za kazneno djelo neprovođenja odluke za zaštitu dobrobiti djeteta iz čl. 173. st. 1. KZ-a. Usput im slobodno napomenite kako su vas u CSS-u i policiji "poučili" što da napravite. Možete i odvjetnika povesti sa sobom.

 

Točno, uz usmeno prijavu obavezno im se obratiti i pisanim putem!

 

Hvala svima na pomoći i odgovorima. Ja sam već ovo ljeto podnio pismeni zahtjev za intervencijom CZSS-a jer dijete nije boravilo sa ocem polovicu ljetnih praznika te jedva 3 popodneva za vrijeme proljetnih praznika. Pozvani smo na Centar na razgovor i supruga i ja, supruga se nije odazvala. Tada mi je rečeno da pričekam parnicu koja će se uskoro održati i da nije isto privremena mjera i pravomoćna presuda.

Nadalje, zatražio sam od policije i dobio pismenu potvrdu da sam 3 dana zaredom prijavljivao suprugino kršenje privremene mjere te se u istoj navodi kako sam upućen u nadležni CZSS i sud na rješavanje problema.

Da li taj moj zahtjev za intervencijom CZSS-a i potvrdu policije mogu koristiti kao pismene potvrde koje navodite da su mi potrebne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnik vam je potpuno u pravu. Ove "velike" pravne umove u CSS-u i policiji zanemarite, njihova razmišljanja ili su plod neznanja ili im se jednostavno neda raditi (oboje je žalosno).

 

O ovome je toliko toga rečeno na ovom i drugim forumima, blogovima pa ne treba puno trošiti riječi... Mada, i dalje nema nekih većih pomaka kad su ti problemi u pitanju ni 2013.g. Novi osporavani prijedlog obiteljskog zakona barem po pitanju manipulacije djetetom je dosta konkretan i definira kazne za roditelja koji opstruira viđanja sa roditeljem s kojim dijete ne živi, ali dok se taj ili neki drugi pravni akt ne donese i ne zaživi u praksi, moje dijete će vjerojatno već odrasti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadalje, zatražio sam od policije i dobio pismenu potvrdu da sam 3 dana zaredom prijavljivao suprugino kršenje privremene mjere te se u istoj navodi kako sam upućen u nadležni CZSS i sud na rješavanje problema.

Da li taj moj zahtjev za intervencijom CZSS-a i potvrdu policije mogu koristiti kao pismene potvrde koje navodite da su mi potrebne?

 

Sve te pismene potvrde dostavite u spis na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi osporavani prijedlog obiteljskog zakona barem po pitanju manipulacije djetetom je dosta konkretan i definira kazne za roditelja koji opstruira viđanja sa roditeljem s kojim dijete ne živi, ali dok se taj ili neki drugi pravni akt ne donese i ne zaživi u praksi, moje dijete će vjerojatno već odrasti...

 

Ne bih se složio sa vama u pogledu konkretnosti Nacrta novog Obiteljskog zakona jer on ako bude usvojen u ovom obliku nanijet će nesagledivu štetu djeci i obiteljima u Hrvatskoj. Njime bi se legalizirala dosadašnja loša praksa te olako djecu uskraćivalo za pravo na oba roditelja, odnosno sudjelovanje jednog roditelja u donošenju "bitnih" odluka vezanih uz dijete. Uz samo nekoliko pozitivnih novina koje se u uređenim zemljama primjenjuju u zadnjih 10-20 godina, novi zakon ne donosi ništa dobro, ne očekujte puno od njega....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se složio sa vama u pogledu konkretnosti Nacrta novog Obiteljskog zakona jer on ako bude usvojen u ovom obliku nanijet će nesagledivu štetu djeci i obiteljima u Hrvatskoj...

 

Ja sam više mislio na onaj dio gdje se sankcionira roditelja koji opstruira viđanja s roditeljem s kojim dijete ne živi. Ili sam ja nešto krivo shvatio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve te pismene potvrde dostavite u spis na sudu.

 

Koliko vidim državni odvjetnik za mladež opet sve to vraća na CZSS koji mora ustvrditi da se narušavaju djetetova prava. Konkretno, viđanja s roditeljem s kojim ne živi. Jesu li naš Centri voljni to konstatirati? Mislim da jesu, ali da li su voljni i nešto konkretno poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija