Jump to content

Nasljeđivanje - unuk nasljeđuje baku


mcquinn

Preporučene objave

Poštovanje,

 

imam pitanje za sve vas znalce...

 

Prije mjesec dana umrla mi je baka, i obitelj je odlučila da ću njezinu nekretninu naslijediti ja (unuk), a ne moja majka.

 

S obzirom da mi je ovo prva takva situacija u životu, molim vas da me uputite šta me čeka?

 

Pretpostavljam ostavinska rasprava na kojoj se moja majka odriče nekretnine u moju korist; šta se i kome plaća? Koliko sam shvatio, ne postoji porez na nasljedstvo...

 

Unaprijed hvala, M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nema oporuke i svi ostali zakonski nasljednici se odreknu nasljedstva, tako da vi naslijedite baku, ostavinska rasprava će biti brzo riješena. Vaš trošak biti će javni bilježnik i to je to. Rješenje po pravomoćnosti ide u ZK na provedbu, a vaša je dužnost još obavijestiti Poreznu, međutim samo radi obavijesti, jer ste temeljem odredbe čl. 13. Zakona o porezu na promet nekretnina oslobođeni plaćanja poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nema oporuke i svi ostali zakonski nasljednici se odreknu nasljedstva, tako da vi naslijedite baku, ostavinska rasprava će biti brzo riješena. Vaš trošak biti će javni bilježnik i to je to. Rješenje po pravomoćnosti ide u ZK na provedbu, a vaša je dužnost još obavijestiti Poreznu, međutim samo radi obavijesti, jer ste temeljem odredbe čl. 13. Zakona o porezu na promet nekretnina oslobođeni plaćanja poreza.

 

Bok,

 

oporuka ne postoji i moja majka je (prvi i jedini) zakonski nasljednik.

 

Ona se odlučila odreći svog nasljedstva i prepustiti ga meni (nebitno za raspravu, ali riječ je o garsonjeri).

 

Ako sam dobro shvatio, prvo će u sklopu ostavinske biti riješeno pitanje nasljeđivanja (tj. da sam ja nasljednik), a onda sa tim rješenjem idem u ZK na provedbu i garsonjera se prenosi sa bake na mene?

 

Hvala, M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprez!!

 

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Odricanje od nasljedstva

 

Članak 130.

 

(1) Nasljednik se može odreći nasljedstva javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donošenja prvostupanjske odluke.

 

(2) Ovo odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako odricatelj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

 

(3) Ako su odricateljevi potomci malodobni, za ovo odricanje nije potrebno odobrenje tijela nadležnog za poslove skrbništva.

 

(4) Za nasljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik.

 

(5) Ako se odreknu nasljedstva svi nasljednici koji pripadaju najbližem nasljednom redu u času smrti ostavitelja, na nasljedstvo se pozivaju nasljednici sljedećega nasljednog reda. Za slučaj da se nasljedstva odreknu ostali nasljednici prvoga nasljednog reda bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu.

 

Ako vaša majka izrijekom ne izjavi da se odriče samo u svoje ime, vi ste isključeni iz reda nasljeđivanja, pa na red dolaze nasljednici drugog nasljednog reda ili imovina postaje ošasna!

 

Ovakvih je pitanja več bilo na Legalisu, i pokazuje se da problem nije samo taj formalni detalj kao takav nego i da ponekad javni bilježnici nedovoljno detaljno poznaju ovu problematiku.

 

Zato vaša majka na ročištu treba izričito provjeriti da li je javnom bilježniku jasno da ste temeljem njezinog odricanja vi slijedeći pozvani na nasljeđivanje kao izravni bakin potomak, te prije potpisivanja zapisnika provjeriti da li je u zapisniku sve točno navedene, jer je nasljednička izjava neopoziva!

 

Formalno gledano, vi ne možete prisustvovati prvom ročištu sve dok se vaša majka ne odrekne nasljeđivanja u svoje ime, jer ostavinski postupak nije javan pa mu mogu prisustvovati samo stranke. Javni bilježnik nakon odricanja vaše majke može vas pozvati na nastavak roćišta, ako ste u blizini, ili može zakazati novo roćište na kojem ćete vi biti stranka.

 

Iz oosobnog iskustva mi je poznato da se dešava da javni bilježnici niti ovo ne poštuju uvijek, pa dopuštaju prisutnost osoba koje nemau nasljednih prava niti valjane punomoći nasljednika i njihovo upletanje u raspravu.

 

Alternativa je da se majka prihvati nasljedstva i da vam naslijeđeno poslije daruje. To je nešto složenije i malo skuplje, ali se porez ni u toj varijanti ne plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija