Jump to content

ovrha na nekretninu - pitanje?


karambola

Preporučene objave

Evo konketnog slučaja s izmjenjenim datumima i podacima:

 

- dana 01.01. kupio sa sam nekretninu od firme ABC (kupoprodajni ugovor na da taj dan ovjeren od javnog bilježnika. Nekretnina je čista bez zabilježbi i plombi i sl.

 

- 03.01. dajem zahtjev na sud za uknjižbu nekretnine

 

- 12.02. dobivam rješenje od suda da je zahtjev za uknjižbu odbijen zbog proceduralne pogreške u samom prijedlogu za upis prava vlasništva (greška u tekstu). -

 

- 13.02. dajem novi zahtjev za uknjižbu nekretnine (na prijedlog službenika gruntovnice koji je odbio tu uknjižbu) s ispravkom u tekstu

 

sljedeća dan otkrivam da postoji plomba na nekretninu od 15.01. - zahtjev za ovrhom nad nekretninom od strane treće osobe (banke) prema firmi ABC od koje sam kupio nekretninu

 

- 15.02. aktivira se zabilježba zabilježuje se pokretanje ovšnog postupka na 15/100 dijela nekretnine upisane u A I., povezano s vlasništvom garaže G1 u prizemlju, vlasništvo ABC d.O.o.,

 

- trenutno moj zahtjev još nije riješen - pod aktivnom plombom Uknjižba prava vlasništva prema kupoprodajnom uuogovru od 01.01.

 

 

- zanima me što mogu očekivati u rješenju:

- da li će se upisati pravo vlasništva na tu nekretninu ili će biti odbijeno?

- koji su moji sljedeći koraci?

 

- kupoprodajni ugovor je potpisan prije aktivacije ovrhe na nekretninu i prvi zahtjev koji je odbijen je bio prije zahtjeva za ovrhom!

 

- ABC ima vše različitih nekretnina i na svima je zabilježba o ovrhi.

 

drugo pitanje:

Prije toga sam kupio jednu drugu nekretninu i imao sam isti zahtjev -* šprancu samo sam sad izmenio podatke (vlasnik, kupac i br čestice) za upis vlasništva na jednu drugu nekretninu koju sam kupio.

 

Taj zahtjev je prihvaćen a ovaj kasnije nije

 

Da li je moguće da je pogriješio sudski djelatnik i time (namjerno ili nenemjerno ) mene doveo u ovu situaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Da li to vrijedi bez obzira što je moj prvi zahtjev za upis nekretnine bio odbijen zbog "tehničke greške" u tekstu zahtjeva!

 

hval!

 

Jeste li sigurni da vam je prijedlog odbijen? Odnosno je li možda odbačen?

 

Čl. 109. st. 8. Zakona o zemljišnim knjigama - "Odbacivanje prijedloga ne sprječava podnošenje novoga urednog, odnosno potpunog prijedloga, ali će za odlučivanje o novom prijedlogu za upis biti mjerodavno stanje u času kada je taj novi prijedlog stigao sudu, te isti dobiva ono mjesto u prvenstvenom redu koje mu pripada prema času kad bude podnesen prijedlog za novi upis."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li sigurni da vam je prijedlog odbijen? Odnosno je li možda odbačen?

 

Piše u rješenju : Odbija se prijedlog od...

 

Objašnjenje u rješenju od suda piše: je da sam (navodno) zatražio upis na cijelo zgradu a ne samo na jednu etažu koja je predmet kupoprodajnog ugovora.

 

Smatram da ja nisam pogriješio u prijedlogu za uknjižbu.

 

a i ako sam pogriješio da li se moj prijedlog mogao djelomično prihvatiti i uknjižiti samo na etažu iz Ugovora o kupoprodaji a za ostale etaže odbiti.

 

drugo pitanje.

 

isti takav zahtjev sam predao par mjeseci ranije za drugu etažu iste zgrade, samo se podaci o etaži mijenjaju.

 

Kako je moguće da se za dva identična prijedloga za uknjižbu. jedno prihvati a drugo odbije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kako je izgledao taj zahtjev (imena i brojevi su izmjenjeni)

 

OPĆINSKOM SUDU U ZABREGU

Zemljišnoknjižni odjel

Zemljišnoknjižna stvar:

Predlagatelj: Ivo Ivić, iz Ivica 5, Zabreg. OIB: xxxxxxxxxxx

 

Protiv predlagatelja upisa: ABC d.O.o. iz Zabrega, Ivca 6, OIB: xxxxxxxxxxx

PRIJEDLOG

Za upis prava vlasništva na nekretnini

 

1. Predlagatelj Ivo Ivić iz Zabrega je temeljem Ugovora o kupoprodaji nekretnine od dana 01.01.2014. godine od protivnika predlagatelja upisa ABC d.O.o. iz Zabrega, Ivca 6, kupio njegovu nekretninu stan oznake S1 u prizemlju, obračunske razvijene površine 18,00 m2, 06/100 dijela nekretnine na adresi Ivca 7 , tlocrtne površine 80m2 i dvorište površine 400m2 koja je izgrađena na k.č.br. 99/9 k.o. Zabreg, zk.ul.1234 i pod.ul.5.

 

Dokaz:

- ovjerena preslika Ugovora o kupoprodaji od dana 01.01.2014. godine

2. Temeljem ovog Ugovora protivnik predlagatelja upisa je dozvolio predlagatelju da se uknjiži kao vlasnik tih nekretnina, a svoj potpis na ugovoru je ovjerio kod javnog bilježnika Petra Perića iz Zabrega. Predlagatelj je državljanin Republike Hrvatska.

Dokaz:

- preslika osobne iskaznice predlagatelja

3. Slijednom navedenog predlagatelj predlaže da naslovljeni sud donese

 

RJEŠENJE

I. U z.k. ul. 1234 pod.ul. 5., k.o. Zabreg z.k.č. br. 99/9, k.o. dopušta se temeljem ugovora o kupoprodaji od 01.01.2014. upis uknjižbe prava vlasništva na nekretnini upisanoj u tom z.k. ulošku u korist predlagatelja Ivo Ivić, iz Zabrega, Ivica 5 uz istodobno brisanje prava vlasništva protivnika predlagatelja ABC d.O.o. iz Zabrega, Ivca 6,

II. Provedba ovog rješenja nalaže se z.k. odjelu Općinskog suda u Zabregu

 

Predlagatelj:

Ivo Ivić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija