Jump to content

nova katastarska općina - prigovor postojećim upisima


Novihr

Preporučene objave

Dakle, radi se o novoformiranoj katastarskoj općini.

U novim zemljišnim knjigama dodana mi je određena kvadratura susjedne parcele,

a vlasnik iste uveden kao suvlasnik moje k.č.

 

Ono što ja želim je to da se poštuje povijest zemljišnih knjiga, obzirom da su osamdesetih

godina izvršene sve potrebne geodetske izmjere i riješeni vlasnički odnosi, te je sve to uvedeno u katastarske i zemljišne knjige, po kojima sam ja bio vlasnik 1/1,

odnosno e da se briše suvlasništvo susjeda, a meni dodana kvadratura njemu vrati, ta da ja i dalje budem vlasnik 100%

 

Na parceli nije bilo nikakvih izmjena po pitanju granica, kvadrature i slično.

 

Na koji se ja način mogu žaliti, koja su moja prava?

Kako napisati prigovor?

Hvala na čitanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koji se ja način mogu žaliti, koja su moja prava?

-------------------------------------------------

Sve ovisi da li je otvoren ili je završio, ili je u tijeku i u kojoj fazi ispravni postupak.

 

Nakon što budu sastavljeni svi ulošci nove zemljišne knjige koja se osniva, obnavlja ili dopunjuje, otvara se ispravni postupak na temelju odluke predsjednika suda odnosno predsjednika zemljišnoknjižnog odjela ili suca kojeg na to ovlasti predsjednik suda.

 

Kad se ispravni postupak otvori, zemljišnoknjižni sud će otvaranje toga postupka objaviti bez odgađanja oglasom po službenoj dužnosti u službenom glasilu Republike Hrvatske, na oglasnoj ploči nadležnog suda, nadležnog ureda za katastar, jedinice lokalne samouprave, kao i na mrežnoj stranici Ministarstva pravosuđa ili na drugi odgovarajući način (npr. u dnevnom tisku, radiju ili televiziji, ili društvenim mrežama).

 

Dok rok za ispravak određen oglasom ne istekne, upisi u zemljišnu knjigu ne smatraju se istinitima i potpunima, pa se nitko ne može pozivati na to da je postupao s povjerenjem u njihovu istinitost ili potpunost, te će dok taj rok ne istekne, na svim izvacima i drugim ispravama koje zemljišnoknjižni sud izdaje na osnovi podataka iz zemljišne knjige glede koje taj rok teče učinit će se to vidljivim, uz točnu oznaku zadnjega kalendarskoga dana toga roka.

Otvaranje ispravnog postupka zabilježit će se u novoosnovanoj zemljišnoj knjizi.

 

Prijave da u zemljišnu knjigu treba upisati nešto što u nju nije upisano, kao i prigovori da bi neki upis ili njegov prvenstveni red trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati podnose se pisano zemljišnoknjižnom sudu.

 

Prigovori da bi neki upis ili njegov prvenstveni red trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati, a

koji stignu zemljišnoknjižnom sudu do rasprave za ispravak, zabilježit će se na upisu na koji se odnose.

Prijave i prigovori moraju biti utemeljeni na javnim ili privatnim ispravama kojima se

čini vjerojatnim postojanje knjižnog prava čiji se upis zahtijeva.

Svaka prijava i prigovor zaprimaju se pod posebnim poslovnim brojem.

Dok zabilježbe prijava i prigovora ne budu izbrisane, nitko se ne može pozivati na to da nije za

njih znao niti morao znati.

 

Istekom roka za ispravak smatra se da je zemljišna knjiga istinita i potpuna, pa osobe koje u dobroj vjeri postupaju s povjerenjem u to uživaju zaštitu.

 

Raspravu za ispravak će, po proteku roka za ispravak, po službenoj dužnosti zakazati i provesti zemljišnoknjižni sud glede svakoga pojedinoga zemljišnoknjižnog uloška na koji je stavljena prijava ili prigovor, a glede svih prijava i prigovora koji se odnose na njega.

 

Na raspravu za ispravak pozvat će se osobe koje su podnijele svoje prijave i prigovore, osobe protiv čijih su upisa te prijave i prigovori podneseni, kao i osobe za koje prema sadržaju zemljišnih knjiga proizlazi da bi mogle imati pravni interes.

 

Osobe čijim prijavama ili prigovorima zemljišnoknjižni sud nije u cijelosti ili djelomično udovoljio u ispravnom postupku ili osobe čiji je upis ili prvenstveni red upisa odlukom donesenom u ispravnom postupku zemljišnoknjižni sud naredio izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati mogu zahtijevati ispravak upisa u zemljišnu knjigu pokretanjem parnice ili drugoga postupka pred nadležnim tijelom (tužba za ispravak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija