Jump to content

Promjena kamatne stope u komercijalnu?


Draganec

Preporučene objave

Poštovani!

Molim moderatora ako nisam na odgovarajučem podforumu da mi prebaci temu i odgovori.

 

Pitanje:

Sklopljen ugovor o dugoročnom nenamjenskom kreditu početkom ove godine u jednoj našoj Banki. Kamatna stopa 9,20% promjenjiva.

Međutim jednom točkom ugovora sam kao korisnik kredita bio obvezan u roku 3 mjeseca preusmjeriti primanja ( plaču ) na otvoreni tekući račun Banke koja mi je odobrila kredit.

Ništa nisam poduzeo po tom pitanju, nego sam ostao u banci i dalje u kojoj sam več godinama.

Banka je ovlaštena kamatnu stopu po kreditu promjeniti u komercijalnu i zatvoriti tekući račun.

Komercijalizacija kredita provest će se najvjerojatnije povećanjem kamatne stope na kamatnu stopu koju Banka ugovara za komercijalne kredita građana.

Što se tiče rati kredita, uredno otplačujem.

Što je komercijalna kamatna stopa i koliko eventualno mogu očekivati povečanje rate kredita?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Molim moderatora ako nisam na odgovarajučem podforumu da mi prebaci temu i odgovori.

 

Pitanje:

Sklopljen ugovor o dugoročnom nenamjenskom kreditu početkom ove godine u jednoj našoj Banki. Kamatna stopa 9,20% promjenjiva.

Međutim jednom točkom ugovora sam kao korisnik kredita bio obvezan u roku 3 mjeseca preusmjeriti primanja ( plaču ) na otvoreni tekući račun Banke koja mi je odobrila kredit.

Ništa nisam poduzeo po tom pitanju, nego sam ostao u banci i dalje u kojoj sam več godinama.

Banka je ovlaštena kamatnu stopu po kreditu promjeniti u komercijalnu i zatvoriti tekući račun.

Komercijalizacija kredita provest će se najvjerojatnije povećanjem kamatne stope na kamatnu stopu koju Banka ugovara za komercijalne kredita građana.

Što se tiče rati kredita, uredno otplačujem.

Što je komercijalna kamatna stopa i koliko eventualno mogu očekivati povečanje rate kredita?

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

Zar nitko nema pojma?

 

Poštovani ZEX. Što Vi mislite o navedenoj temi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što je komercijalna kamatna stopa i koliko eventualno mogu očekivati povečanje rate kredita?

Vjerojatno se radi o redovnoj kamatnoj stopi za kredite koji nisu subvencionirani. I koji nisu za klijente s priljevom novca.

 

Za računanje banke imaju dokument npr. Metodologija utvrđivanja promjenjivih kamatnih stopa

 

Postoji gornji limit prema Zakonu o izmj. i dop. Zakona o potrošačkom kreditiranju

Članak 11.c

(1) Maksimalna dopuštena kamatna stopa na ostale potrošačke kredite s ugovorenom promjenjivom kamatnom stopom (osim stambenih) (a) u kunama bez valutne klauzule, (b) u EUR i EUR uz valutnu klauzulu, kao i © u CHF i u CHF uz valutnu klauzulu, ne smije biti viša od prosječne ponderirane kamatne stope na stanja takvih kredita odobrenih u Republici Hrvatskoj, određene za svaku od valuta, uvećane za 1/2.

 

Znači 0.5% dodati na stopu navedenu u NN 1/14:

4. Prosječna ponderirana kamatna stopa na stanja ostalih potrošačkih kredita odobrenih u Republici Hrvatskoj s ugovorenom promjenjivom kamatnom stopom u kunama bez valutne klauzule na dan 30. 11. 2013. iznosi 9,85%.

5. ... u eurima i u kunama s valutnom klauzulom u eurima ... 9,46%.

 

 

Edit: Postoji mogućnost da je ovo gore krivo, s obzirom na datum (13.04) i vrijeme (13:13) ;)

Treba provjeriti primjenjivost navedenog i opće uvjete banke. Nisam stručnjak ni pravnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija