Jump to content

Posudba na zadužnicu


ihorvat

Preporučene objave

Posudio sam od poznanika novac prije nekoliko godina (40.000 kn) i potpisao zadužnicu na 50.000 kn koju smo ovjerili kod javnog bilježnika.

Do sad sam vratio 20.000 kn. On me sad traži 25% godišnje kamate za svaku godinu, na preostali dio duga.

Ima li zakonsko pravo na toliko visoku kamatu?

Ako dođe do sudskog spora, koliko ima pravo tražiti?

Što mi je najpametnije napraviti?

Rado bih se dogovorio za obročnu otplatu duga, ali ne znam na koji način da to učinim. Da li da opet ovjerim kod bilježnika, ili je dovoljno da sami sastavimo i potpišemo novi dogovor oko preostalog duga?

Molim nekog za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi kad ste platili 20000kn.

Prema čl. 27 (1) ZOO, kamata se ne računa na kamatu. Dug bi trebalo definirati s dvije komponente: glavnica i kamata. Primjer:

 

Ako je trenutni dug 60000 kn: 40000 glavnica + 20000 kamata

nakon 1 godine dug će se povećati za 12% od glavnice tj. za 4800kn i iznositi će:

64800 kn: 40000 glavnica + 24800 kamata

 

Kod plaćanja duga, prvo se plaćaju kamate; dok nije otplaćena sva kamata ne počinje se smanjivati glavnica.

 

Zatezna kamata zadnjih nekoliko godina je 12% ali može se i promijeniti (na 01.01. ili 01.07.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam. Znači, 12% kamata po godini na preostali dug od 20.000kn?

Ili na 50.000 kn koliko iznosi zadužnica?

 

Glavnica preostalog duga jeste 20.000,00 kuna. Kolike su kamate do sada na tih 20.000,00 kuna, a i eventualno na već vraćenih 20.000,00 kuna, to biste vi trebali sami znati - lako se izračuna - dan kada je trebalo vratiti novac, pa dan kada je novac stvarno vraćen (ovih 20.000,00 koje ste vratili), a za ovih 20.000,00 kuna koje još niste vratili, kamate teku do dana isplate.

 

I mala napomena, edukacije radi - moguće je doći i do kamata na kamate - pogledajte čl. 31. st. 2. http://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima. Dakle, potrebno ih je izdvojiti i "pretvoriti" u glavnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija