Jump to content

Anonimne prijave dorh-u, dvije lažne


otkaz

Preporučene objave

Poštovani, molim odgovor. 8ispričavam se, na ovu moju temu nigdje još nisam dobio nikakav savjet i prisiljen sam duplicirati pa ako morate Vi ju ovdje poništite. također znam da ovdje ima tematike iz prekršajnog prava, zakon o radu ali mislim da je točnija postavka na ovaj podfurum. Hvala))

Kao v.d. firme bio sam u sustavu redovnog radnog vremena (ZoR, NN 149/99, 61/2011., i .td.), dakle imao sam pravo na prekovremene sate. To je potvrdio i savjetnik RRIF-a, pismenim očitovanjem.

Radio sam po 16 sati dnevno, u međuvremenu su mi "dobri kolege / kolegice s posla stisnuli na firmu sve moguće prekršajne (naravno-anonimne) prijave u pogledu nedonešenih akata a koje je ta komunalna firma trebala donijeti (po gradskoj odluci) sa 01.01.2008.! Bio sam na mandatu nakon 01.04. 2011., dakle debelo nakon te obveze. I inspektor rada i prekršajni sud te Visoki prekršajni sud oderali su i mene i firmu. Svi smo poplaćali svoje kazne. Kad sam vidio šta su mi spakovali odlučio sam mjesečno obračunavati i naplaćivati svoje prekovremen sate. Do ukupnih 180 sati godišnje. Bio je 9. mjesec u tome trenutku, previdio sam potrebu traženja prava i odobrenja na dodatne prekovremene sate od Inspektorata rada i to jest moj i grijeh i propust. U međuvremenu je povjerenica za zaštitu prava (jer su me nakon natječaja i konačno imenovanja trajnog, mandatnog direktora počeli zakidati na plaći) svoj odgovor meni, sa svim mojim osobnim podacima (zakonski kažnjivo-prekršaj) poljepila po cijeloj firmi navela u dostavi: svima radnicima na uvid!!!. Uveo sam reda u firmu, smanjili smo mj. troškove benzina sa 27.000Kn neto na 16-1900 kn bruto...i puno toga.. Na moja pisanja za zaštitu dostojanstva ta gospođa je svojim odgovorm navela "strašne" iznose kojima sam oštetio firmu, štoviše - na dnu svojeg odgovora napisala je : dostaviti svima, umnoženo djelila radnicima i stavila na oglasnu ploču. Nisam htio nabijati troškove ni njoj, ni firmi ni novoimenovanom direktoru. sad su me, reorganizacijom komunanog društva ispustili iz sistematizacije iako sam potrebna stručna (građevinska) struka. Odrađujem otkazni rok. I nekim "čudom" sad se ti moji prekovremeni pojavljuju u jednoj od tri anonimne prijave DORH-u!!!! druge dvije su apsolutno neosnovane ali me žele (osim što već jesu 6 godišnjim mobingom psihički uništili!) sada očito i fizički uništiti. Na tabletama sam da ne napravim glupost. Izvjesno je procesuiranje ove priave za prekovremene sate.

molim pomoć i savjete:

1. može li predmetom "oštećivanja" biti cjelokupan iznos isplaćenih prekovremenih ili samo onaj dio preko dozvoljenih mjesečnih 30 sati?

2. da li kod odvjetništva imam pravo podnijeti prijavu protiv anonimnog lažnog prijavitelja za ostale dvije prijave?

3. da li je sada kasno prijavljivati inspektoratu rada nepravilno isplaćene plaće početkom 2012.,

4. kao i ovu nezakonitu objavu osobnih podataka na način: na uvid SVIMA kao i za privatnu tužbu protiv dotične gospođe za klevetu

5. obzirom da smo i ja i firma prvonavedene prekršaje platili za dokumente koji su trebali u društvu biti donešeni 3 godine prije mojeg mandata (opći tehnički uvjeti za djelatnosti, pravilnik o radu i slično) da li je kasno (pravomoćne presude-riješenja su iz jeseni 2011. godine) i da li imam pravo te da li je izvjestan uspjeh tužbi prema Zakonu o obveznim odnosima jer se po sistematizaciji točno zna što tko radi??? ..što tko nije napravio a opalilo mene??

Hvala puno na savjetu!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi aronija,

2. da li kod odvjetništva imam pravo podnijeti prijavu protiv anonimnog lažnog prijavitelja za ostale dvije prijave?

Anonimna kaznena prijava (dorh.hr)

... Za razliku od slučaja kada prijavu podnosi poznata osoba, osoba koja podnosi anonimnu prijavu ne izlaže se opasnosti kaznenog progona ako je podnijela lažnu prijavu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. može li predmetom "oštećivanja" biti cjelokupan iznos isplaćenih prekovremenih ili samo onaj dio preko dozvoljenih mjesečnih 30 sati?

 

Ukoliko nije ispoštivana zakonska procedura, a pogotovo ukoliko ste si ih sami odobravali (kao v.d. direktora) - tada u obzir dolaze svi prekovremeni sati. I moguće kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti s vaše strane.

 

2. da li kod odvjetništva imam pravo podnijeti prijavu protiv anonimnog lažnog prijavitelja za ostale dvije prijave?

 

Potrebno je saznati identitet prijavitelja. Uz dodatnu napomenu kako se kazneno djelo lažnog prijavljivanja kaznenog djela može počiniti isključivo sa izravnom namjerom, što je vrlo teško dokazivo, jer se okrivljenik vrlo lako brani kako je samo ispunjavao svoju građansku dužnost prijavljujući određeno kazneno djelo.

 

U odnosu na prijavu za prekovremene sate - ne možete mu ništa, a u odnosu na druge dvije prijave zavisi na koja se djela odnose i okolnosti slučaja. A još i nemate identitet prijavitelja.

 

3. da li je sada kasno prijavljivati inspektoratu rada nepravilno isplaćene plaće početkom 2012.,

 

Nije.

 

4. kao i ovu nezakonitu objavu osobnih podataka na način: na uvid SVIMA kao i za privatnu tužbu protiv dotične gospođe za klevetu

 

Nezakonite objave nema. Je li ona i moralna, o tome bi se dalo raspravljati, ali ionako su tu u igri očiti neraščišćeni odnosi između vas i dotične gospođe. Zašto - sami najbolje znate.

 

Što se tiče kaljanja vašeg ugleda i časti - treba točno vidjeti na što se ti podaci odnose za eventualnu privatnu tužbu zbog sramoćenja i/ili klevete.

 

5. obzirom da smo i ja i firma prvonavedene prekršaje platili za dokumente koji su trebali u društvu biti donešeni 3 godine prije mojeg mandata (opći tehnički uvjeti za djelatnosti, pravilnik o radu i slično) da li je kasno (pravomoćne presude-riješenja su iz jeseni 2011. godine) i da li imam pravo te da li je izvjestan uspjeh tužbi prema Zakonu o obveznim odnosima jer se po sistematizaciji točno zna što tko radi??? ..što tko nije napravio a opalilo mene??

 

Prekršajna odgovornost odnosi se na odgovornu osobu (vas) u trenutku procesa, a iz vaše odgovornosti derivira i prekršajna odgovornost pravne osobe. Na to možete zaboraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija