Jump to content

kako smanjiti alimentaciju


tea1601

Preporučene objave

Nakon pročitanih bezbroj članaka vezanih za ovu temu molim ipak pomoć oko nekih nedoumica.

Živim u vanbračnoj zajednici sa kćerkom iz prvog braka (17g), novim partnerom i našom zajedničkom kćerkom (4 g). On iz prvog braka ima kćer (18g) sa kojom nema kontakt posljednjih 7 godina. Nije njegova krivnja kao što se obično kaže da su muškarci "gadovi" jer kad je sa druge strane žena koja smatra da djetetu može biti i otac i majka onda to ovako završava. Mogao je sve prijaviti u CZSC ali jednostavno nije tip koji će se sastajati sa djetetom jer to mora biti po zakonu. Tome svemu je vjerojatno pogodovala i više nego dobra financijska situacija njezine majke jer joj u životu stvarno ništa ne može falit i sve joj može priuštit.

Obzirom da u današnjoj situaciji ljudi preko noći ostaju bez posla zanima me koja je procedura i uvjeti za traženje smanjenja iznosa alimentacije. Prema sudskoj odluci njemu se skida sa plaće 20%, 1400 Kuna. Prije 6 godina dignuo je stambeni kredit za koji je rata 2000 Kuna, da li to uopće igra kakvu ulogu ili ne.Oboje smo zaposleni. Dobili smo dijete prije 4 godine kako sam već navela i sa nama živi moja kćer za koju otac redovito uplaćuje alimentaciju i ima kontakt sa njom. Bivša žena nije zaposlena preko 20 godina jer kako sam rekla nasljednica je nekretnina i novaca što se sigurno može vidjeti iz imovinske kartice.Zanima me da li možemo sami podnijeti tužbu za smanjenje ili to mora ići isključivo preko odvjetnika. Možda netko zna iz prakse kakvi su nam izgledi za smanjenje alimentacije jer njoj stvarno ne predstavlja ništa 100 Kuna manje a ja gledam da je to 1200 Kuna godišnje što je velik novac nama koji zarađujemo. Možda će netko reći to je novac za njegovu kćer, znam ja to jako dobro jer smo tim stambenim kreditom uredili u kući sobu samo za nju koju nažalost nije nikad vidjela ali to je priča za neke druge teme. Hvala na bilo kakvom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Financijsko stanje bivše od bivšeg zaboravite, jer je isto irelevantno. Zakonski gledano.

 

Ove činjenice koje spominjete, a vezane uz život vašeg izvanbračnog druga, ukoliko nisu egzistirale u vrijeme donošenja odluke o visini uzdržavanja, definitivno predstavljaju nove činjenice, temeljem kojih se osnovano može tražiti (i dobiti) smanjenje visine uzdržavanja.

 

Doduše, jednu stvar niste posve razjasnili - kćerka ima 18 godina, dal onda završava srednju ili ide na fakultet (višu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kćer pohađa 3 razred gimnazije i sigurno će upisati fakultet.Znači što se toga tiće ne gine nam još 7-8 godina, toga smo svjesni a i kako sam rekla to je njegova obaveza.

Sve činjenice koje sam navela za nazovimo razloge traženja smanjenja alimentacije (stambeni kredit i drugo dijete) nastale su cca 5 godina posije njegovog razvoda i sudske odluke o visini uzdržavanja.

Gdje god sam čitala o ovoj temi nailazim na odgovore da to ništa nema veze sa iznosom koji se plaća osim ako naletiš na suca koji će te "podržati". Zato se iskreno bojimo ulaziti u sudski proces jer kako sam rekla sa druge strane imamo jako imućnu osobu koja će se sigurno žaliti na tužbu a to bi moglo potrajati godinama i u slučaju da izgubimo spor sigurno mi snosimo sve troškove (za to sigurno nemamo novaca). Nisam nikakav pravnik ali bojim se da to tako ide. U svakom slučaju hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve činjenice koje sam navela za nazovimo razloge traženja smanjenja alimentacije (stambeni kredit i drugo dijete) nastale su cca 5 godina posije njegovog razvoda i sudske odluke o visini uzdržavanja.

 

Osnova za smanjenje postoji.

 

Gdje god sam čitala o ovoj temi nailazim na odgovore da to ništa nema veze sa iznosom koji se plaća osim ako naletiš na suca koji će te "podržati".

 

Pustite te priče, bitni su elementi ispunjeni.

 

Inače, glede ovih priča - puno ljudi neosnovano traže smanjivanje ili pak traže smanjivanje, a određen im je minimum minimuma kojeg zakon propisuje.

 

Zato se iskreno bojimo ulaziti u sudski proces jer kako sam rekla sa druge strane imamo jako imućnu osobu koja će se sigurno žaliti na tužbu a to bi moglo potrajati godinama i u slučaju da izgubimo spor sigurno mi snosimo sve troškove (za to sigurno nemamo novaca).

 

Trajanje je jedina stvar na koju nemate utjecaja niti precizne mogućnosti prognoziranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija