Jump to content

Prihvatiti nasljedstvo ili ne?


zora123

Preporučene objave

Poštovani,

u dilemi sam oko prihvaćanja nasljedstva nakon smrti oca djeteta.

Nismo živjeli zajedno od rođenja djeteta i nismo bili u kontaktu.

Javna bilježnica me telefonom nazvala da mi je sin nasljedio neke (omanje) novce po umrlom ocu.(umro u domu umirovljenika, u tretmanu socijalne službe)

Nisam se odazvala, pa šalje službeno poziv. Nisam se odazvala zbog posla. Ponovo zove telefonom, na poziv se odazivam.

U razgovoru spominje da pokojnik ništa ne posjeduje osim novaca i daje mi dopise za katastar i zemljišnoknjižni odjel kojima ću potvrditi da on ništa ne posjeduje.

Tijekom razgovora javna bilježnica "otkriva" da je sin punoljetan, i da će dalje njega pozivati.

Na katastru saznajem da je kuća, njiva i okućnica prodana 2007., kupac se upisao ali ima neku oznaku pri upisu. Kupac je u sporu s katastrom zbog neusklađene površine u katastru i zemljišnoknjižnom odjelu. U ugovoru o prodaji piše veća kvadratura, a u stvarnosti je manja.

 

U domu umirovljenika saznajem da je dan nakon prodaje imanja tom istom kupcu posudio dvostruko veći iznos. Postoji ovjereni ugovor o posudbi novca iz 2007., ali dužnik mu nije vratio novac. Vratio je 3000,00 kn uz potpis.

 

U socijalnoj službi saznajem da mu mirovina nije dostajala za dom, pa je razliku podmirivala država. Socijalna radnica tvrdi da će poslati račun za dug na ostavinsku raspravu, ali to do sada nije učinila.

Na nekretnini je bila zabilježba, ali je kuća prodana, a dug ostao.

Pravnica u socijalnoj službi tvrdi da je ugovor o posudbi dvostruko većeg novca od vrijednosti nekretnine, ušao u zastaru. (od 28. 3. 2007.)

Nisam sigurna u što se upuštam. Što mi je za činiti?

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici ostavitelja su djeca i bračni partner.

dali ste u braku? dali je brak razveden?

napuštanje zajednice nije automatski i razvod braka.

pošto su vas pozvali kao nasljednicu predpostavljamda brak nije odlukom suda razveden.

zajam je iz 2007 giodine. zastara za vračanje duga/zajma je 5 godina (do 2012. ? ).

ali ako bi dužnik priznao dug prekida zastaru.

očito iza pokojnika postoje znatni dugovo koje neko mora podmiriti.

zato vas i pozivaju kao nasljednici. sin je možda i odbio mogućnost da bude nasljednik.

ako priznate dug dužni ste ga i platiti.

o prihvatanju nasljedstva dobro se informirajte.

koliki su dugovi. koju imovinu nasljeđujete. dali se isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na uključivanju,

nismo bili u braku, sin je izvanbračni, u svibnju je postao punoljetan, srednjoškolac je.

 

Pokojnikovo imanje je prodano 2007. godine, i plaćeno (za 25.000,00 kn) unatoč zabilježbi, socijalna služba ne zna (pitala sam ih) tko je skinuo zabilježbu, a dug nije podmiren.

Drugi dan pokojnik kupcu svojega imanja posuđuje (!?) 40.000,00 kn, uz uvjet da mu do kraja godine, 2007., obročno vrati dug. Međutim, vratio je 3.000,00 kn 2008. godine.

Pokojnik ga nije tužio. I nikome ništa?

Taj isti kupac imanja sada se spori s katastrom zbog krivo upisane kvadrature imanja, oranica, dvorišta u ugovoru o kupnji, a koja je u stvarnosti manja.

Što bi bilo da odjednom odustane od kupnje?

 

I sada sam ja na redu.

Javna bilježnica me telefonski pozivala, slala pisani poziv, isticala neke novce na knjižici neka ih podignem odmah, oko 30.000,00 kn - mislila je da je sin maloljetan. (pa piše kad je rođen u matičnom listu)

No, kako sam se ja dvoumila oko nasljedstva, nakon što sam samoinicijativno sve ovo saznala, bilježnica je odjednom otkrila da je sin punoljetan i da će njega zvati na raspravu, a da i ja, naravno mogu nazočiti "predstavi".

Sin nema pojma o nasljeđivanju, niti ga to zanima, zato to ja rješavam.

 

Osim toga javna bilježnica od mene traži da odem na katastar i zemljišnoknjižni odjel na sudu i donesem potvrdu da pokojnik ništa ne posjeduje. Nije li to njezin posao?

 

O ugovoru o prodaji imanja i posudbi novca, bilježnica ništa ne zna!

Kako onda može razborito voditi ostavinsku raspravu?

 

Ne znam ima li ova priča rep, može li me nešto iznenaditi?

Nije li bolje prepustiti da sud, umjesto javne bilježnice, dovrši ovu neobičnu ostavinsku raspravu?

Prekjučer je opet sin trebao doći na raspravu, ali je na maturalnom putovanju. Ja sam ga ispričala kod javne bilježnice, ali ona opet navaljuje neka dođe isti dan kad se vrati, da si ne povećavam troškove!?

Bilježnica tvrdi da pokojnik nema nikakvih dugova jer da bi se dužnici već javili, pokojnik je umro u ožujku 2014. godine. Mogu li se neki fantomski dugovi naknadno pojaviti?

 

Sin po ocu nasljeđuje mirovinu. To sređujem. Pokojnik za života uopće nije financijski doprinosio odgoju sina.

Dobro bi mu došli i ovi novci na knjižici, za školovanje, studij, ali bojim se da tu nešto ne štima.

 

Naslućujete li i Vi isto? Što mi je za činiti? Prihvatiti nasljedstvo ili ne?

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

u ostavinskom postupku se neutvrdjuju dugovi umrle osobe,tako da Vam ni Javni biljeznik ni Sud nemoze garantirati,postoje li ili ne kakvi dugovi.

Niste prvi ni zadnji gdje se nakon provedene ostavinske pocinju javljati razni vjerovnici koji zahtijevaju svoju trazbinu od nasljednika umrlog.

Imaj te na umu da je nasljednicka izjava neopoziva,tako da je nece te moci opozvati pod izgovorom"nismo znali za dugove".

Mirovinu koju navodite nema veze sa nasljedjivanjem,buduci da se radi o osobnom pravu koje se nenasljedjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija