Jump to content

ovrha za alimentaciju


sama45

Preporučene objave

Tražila sam sudski od bivšeg da plati zaostatke alimentacije, i da plaća dalje kako je dosuđeno kod rastave. Ovršuje se plaća.

Odvjetnik je podnio ovršni prijedlog, i došlo mi je Rješenje o ovrsi od Općinskog suda u ZG. sa datumom u 4mj.

 

Bivši se žalio, obavijest o tome sam dobila u 7mj.

Do sada mi još ništa nije isplaćeno, ni zaostaci ni redovita alimentacija.

Da li to onda odgađa isplatu do nove presude?

Kako to sada ide dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

moram reći da se ne bih složio s gospodinom moderatorom.

 

Žalba protiv rješenja o ovrsi na temelju ovršne isprave (presude o obvezi uzdržavanja ili presude o razdovu braka gdje je određeno uzdržavanje) ne odgađa ovrhu. Ovrha se provodi odmah. Znači sud odmah šalje rješenje o ovrsi poslodavcu na izvršenje. U slučaju da poslodavac ne izvrši takav nalog suda, odgovara sukladno članku 201. Ovršnog zakona.

 

Potrebno je provjeriti da li ispred te ovrhe na plaći ovršenik ima još drugih obustava. Ako ima potrebno je ukazati i pozvati se na članak 528. Obiteljskog zakona (na snazi od 01.09.2014.). Naime, Ovrha radi ostvarenja djetetove tražbine uzdržavanja provest će se na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima te na novčanim sredstvima po računu prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina neovisno o vremenu njihova nastanka.

 

Također, moguće je da je firma u kojoj suprug radi u blokadi, pa da nema mogućnosti isplatiti plaću.

 

Uglavnom, ja bih krenuo s uvidom u spis predmeta i vidio što je tamo određeno i da li je toj firmi rješenje o ovrsi poslato. I neka Vas ne vozaju da je spis na višem sudu. Ako nije napišite podnesak da žalba ne odgađa izvršenje i da Vam ništa do sada nije plaćeno. Ako je rješenje o ovrsi poslato toj firmi, predložite postupanje sukladno člnaku 201. Ovršnog zakona.

 

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

moram reći da se ne bih složio s gospodinom moderatorom.

 

Žalba protiv rješenja o ovrsi na temelju ovršne isprave (presude o obvezi uzdržavanja ili presude o razdovu braka gdje je određeno uzdržavanje) ne odgađa ovrhu. Ovrha se provodi odmah. Znači sud odmah šalje rješenje o ovrsi poslodavcu na izvršenje. U slučaju da poslodavac ne izvrši takav nalog suda, odgovara sukladno članku 201. Ovršnog zakona.

 

Potrebno je provjeriti da li ispred te ovrhe na plaći ovršenik ima još drugih obustava. Ako ima potrebno je ukazati i pozvati se na članak 528. Obiteljskog zakona (na snazi od 01.09.2014.). Naime, Ovrha radi ostvarenja djetetove tražbine uzdržavanja provest će se na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima te na novčanim sredstvima po računu prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina neovisno o vremenu njihova nastanka.

 

Također, moguće je da je firma u kojoj suprug radi u blokadi, pa da nema mogućnosti isplatiti plaću.

 

Uglavnom, ja bih krenuo s uvidom u spis predmeta i vidio što je tamo određeno i da li je toj firmi rješenje o ovrsi poslato. I neka Vas ne vozaju da je spis na višem sudu. Ako nije napišite podnesak da žalba ne odgađa izvršenje i da Vam ništa do sada nije plaćeno. Ako je rješenje o ovrsi poslato toj firmi, predložite postupanje sukladno člnaku 201. Ovršnog zakona.

 

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lp

 

Hvala Sevo, firma je dobila Ovršnu presudu koja se ne provodi dok se ne riješi žalba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja isprika zbog previda, "sama45". Zahvaljujem korisniku "sevo" na ispravci.

 

Pozovite se na čl. 511. Obiteljskog zakona -

 

"Žalba protiv rješenja o ovrsi ne zadržava provođenje ovrhe niti poduzimanje ovršnih radnji kojima se ostvaruje tražbina zbog koje je određena ovrha."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja isprika zbog previda, "sama45". Zahvaljujem korisniku "sevo" na ispravci.

 

Pozovite se na čl. 511. Obiteljskog zakona -

 

"Žalba protiv rješenja o ovrsi ne zadržava provođenje ovrhe niti poduzimanje ovršnih radnji kojima se ostvaruje tražbina zbog koje je određena ovrha."

 

Hvala na savjetu, nazvala sam firmu, rekli su mi da će vidjeti sa pravnicom, jer oni još uvijek čekaju rješenje žalbe ( od 4. mjeseca )

 

Bivši nema nikakvih ovrha, a koliko znam uzdržavanja imaju prednost pri naplati.

 

Javiti ću se sa novostima, ako ih bude. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, nazvala sam firmu, rekli su mi da će vidjeti sa pravnicom, jer oni još uvijek čekaju rješenje žalbe ( od 4. mjeseca )

 

Bivši nema nikakvih ovrha, a koliko znam uzdržavanja imaju prednost pri naplati.

 

Javiti ću se sa novostima, ako ih bude. :)

 

Novosti su da su mi rekli da sam u pravu, i da će početi isplatu sa prvom plaćom. :)

 

Kako to da nisu postupili po čl.511 još prije pet mjeseci, kada im je došao ovršni prijedlog?

 

 

Hvala, hvala, hvala.............:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija