Jump to content

savjet, pomoć


igokresa

Preporučene objave

Dakle ovako. Ja sam prije 2 godine otvorio tvrtku te sam odselio u inozremstvo a tvtkom je upravljao moj otac. Moj otac je dogovorio s jednom osobom pozajmicu. Sastavljen je ugovor o zajmu kod bilježnika da ta osoba pozajmljuje novac tvrtki, za jamstvo je bilo dato vozilo u vlasništvu firme i zadužnica. Ja sam taj ugovor potpisao pošto sam tada bio vlasnik firme i otišao natrag u inozemstvo. Da bi se sad vratio nakon 2 godine i saznao da je moj otac prije godinu dana prodao to vozilo koje je dao kao jamstvo bez moga znanja i ta osoba me sada želi tužiti za prevaru pošto moj otac nije vraćao dug sukladno ugovoru. Ja sam prije par mjeseci prodao tu tvrtku ocu dakle više nemam ništa s tom tvrtkom. Što mi je činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijestite zajmodavca o činjenici "prodaje" firme ocu i da je otac taj koji je prodao automobil.

 

Vašu kaznenu odgovornost ne vidim, a o očevoj bi se dalo raspravljati. Vidim da je dana i zadužnica, pa je li zajmodavac pokušao naplatiti se preko nje? S kaznenom prijavom za prijevaru neće postići apsolutno ništa ukoliko nije pokušao povratiti svoj zajam putem instrumenata osiguranja (automobila više nema, ali je zato zadužnica tu). A može i pozvati zajmoprimca na povrat zajma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav i unaprijed hvala na savjetu.

 

Moja situacija je sljedeća, kazneno sam bio osuđen za posjedovanje

kanabisa, tada mi je od strane policijskog službenika rečeno

kako u određenom vremenskom periodu ipak postoji mogućnost

dizanja potvrda o nekažnjavanju. Jasno mi je da nikada ne dolazi

do potpunog brisanja tog dosjea, mene zanima ako znate koliko je

vremena potrebno za dizanje potvrde i da li je to uopće istina pošto su mi u istome trenu

rečene i druge neistine. Od tada je prošlo tri i pol godine, u tom razdoblju

nije došlo do ponavljanja djela ( niti ikakvog drugog kaznenog ili prekršajnog).

Visoko sam obrazovan, te postoji mogućnost zapošljavanja u javnim ustanovama za koje

su u principu potrebne potvrde o nekažnjavanju. Nadalje, u međuvremenu je došlo do promjene zakona te da sam isti delikt počinio recimo danas, bio bi kažnjen samo prekršajno. Kome se mogu obratiti i da li postoji način pisanja neke molbe/zahtjeva za

poboljšanjem moga stausa. Hvala puno

Branko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru :)

 

Presuda mi je izrečena 23.08.2011. Kazna mi je izrečena u obliku

25 prosječnih dnevnih prihoda u RH ( dakle sveukupno 4500 kn).

Dan mi je rok od 4 mjeseca za plačanje kazne, te sam to i izvršio te sam krajem

12og mjeseca iste godine platio izrečenu kaznu.

Zanima me prvenstveno uvjerenje o nekažnjavanju pošto je ono često potrebno

kao dokumentacija za zapošljavanje,. Ispičavam se na neznanj ali nisam ni siguran što je točno izvadak iz kaznene evidencije.

Puno Vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvjerenje o nekažnjavanju se odnosi na činjenicu vodi li se ili ne trenutno kazneni postupak protiv vas, bilo pred Općinskim bilo Županijskim sudom nadležnim prema mjestu vašeg prebivališta. Njega trebate zatražiti kod tih sudova. Ukoliko se ne vodi kazneni postupak, takvo uvjerenje biti će čisto, i nećete imati problema. U pravu ste, to se uvjerenje u pravilu traži kod zasnivanja radnih odnosa.

 

S druge strane, izvadak iz kaznene evidencije (popularno zvani dosje), vodi Ministarstvo pravosuđa, i u njemu se nalaze sve pravomoćne kaznene presude izrečene protiv vas, ukoliko naravno nije nastupila rehabilitacija. Spomenuti izvadak traži se, u pravilu, kod određenih, osjetljivijih poslova ili u postupku odobravanja vize za određene zemlje.

 

Obzirom ste vi platili novčanu kaznu krajem 2011., i kako kažete niste u međuvremenu počinili novo kazneno djelo, trogodišnji rok rehabilitacije će proteći krajem ove godine, i tada će vam i izvadak iz kaznene evidencije biti čist.

 

Ali, kako kažete, za radno mjesto kojem aspirirate to nije jedan od uvjeta, tako da ni s time nećete imati problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija