Jump to content

Osiguranje protiv poslovno uvjetovanog otkaza


zorkimacak

Preporučene objave

Molim za pravni savjet.Osigurao sam se kod Allianza protiv otkaza.Prošlo je razdoblje karence prije godinu dana. Prije 3 dobio sam poslovno uvjetovani otkaz u kojem je kao razlog naveden preustroj firme i manjak potrebe za radnicima. U samom otkazu ugovora o radu nije mi ponuđeno pravo na žalbu. No osiguravatelj zahtijeva od mene dokaz da sam prema poslodavcu uputio zahtjev za zaštitu prava radnika kojim ga pozivam da istom odgovori.

Članak 28.

1. Kad se osigurani događaj ostvario Osiguranik je dužan poduzeti sve zakonom dopuštene mjere kojim su njegova prava štićena a osobito je dužan uputiti poslodavcu zahtijev za zaštitu prava radnika kojim ga se poziva da istom udovolji.

2.Ako su usprkos zahtjevu Osiguranika iz st.1.ovog članka osigurani slučaj ostvario,Osiguranik je dužan isti prijaviti Osiguravatelju u zakonskom roku,kao i postaviti zahtjev za isplatom naknade.

4.Odštetni zahtjev mora sadržavati(osim odluke o otkazu)i zahtjev poslodavcu za zaštitu prava radnika kojim ga se poziva da istom odgovori,eventualni odgovor poslodavca na zahtjev iz prethodne alineje,odnosno izjava osiguranika da poslodavac u zakonskom roku nije odgovorio. Napominjem da mi je poslodavac prije potpisivanja otkaza ugovora o radu ponudio sporazumni otkaz ali sa manjom otpremninom i bez otkaznog roka od 2 mjeseca. Pitanje je kako da dođem do naknade koju mi je Allianz po mom mišljenju dužan isplatiti? Da li sam bio uopće u prilici žaliti se na otkaz iako u njemu nije niti navedno moje pravo na žalbu? Naime, odluka o otkazu sadržavala je sve osim tog prava na žalbu a potpisao sam je u prisustvu mojeg i poslodavčevog pravnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam razumio da li želite zadržati radno mjesto ili ne. Zahtjev za zaštitu prava radnika se uobičajeno podnosi u roku od 15 dana od uručenja otkaza kad radnik želi osporit uručeni otkaz i to je sigurno znao i vaš odvjetnik.Poslovno uvjetovani otkaz je povoljnija varijanta za radnika jer uz zakonsku otpremninui i otkazni rok omugućje i novčanu naknadu na zavodu za zapošljavanju.

Mislim da je vaš osiguravatelj u pravu kad je tražio od vas da pokušate osporiti otkaz kroz Zahzjev za zaštitu prava i traži dokaze za to, a vi ste vjerojtno želili ono drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam razumio da li želite zadržati radno mjesto ili ne. Zahtjev za zaštitu prava radnika se uobičajeno podnosi u roku od 15 dana od uručenja otkaza kad radnik želi osporit uručeni otkaz i to je sigurno znao i vaš odvjetnik.Poslovno uvjetovani otkaz je povoljnija varijanta za radnika jer uz zakonsku otpremninui i otkazni rok omugućje i novčanu naknadu na zavodu za zapošljavanju.

Mislim da je vaš osiguravatelj u pravu kad je tražio od vas da pokušate osporiti otkaz kroz Zahzjev za zaštitu prava i traži dokaze za to, a vi ste vjerojtno želili ono drugo.

 

Poslodavac me jedan dan pozvao u ured i obavijestio da sam dobio otkaz. Na moje pitanje zašto, odgovor je bio da se vrši preustroj firme i da sam višak. Isti dan otkaz je dobila i još jedna zaposlenica. Nakon što me obavijestio o otkazu poslodavac me pitao želim li potpisati sporazumni otkaz a oni bi mi tada dali otpremninu u vidu službenog automobila koji sam koristio 6 godina,cca vrijednost 3 moje plaće. Ja sam rekao da moram razmisliti a poslodavac je inzistirao da mu svakako to javim slijedeći dan. nakon što sam se malo raspitao shvatio sam da time gubim od otkaznog roka,otpremnine i naknadu na burzi. Naravno da nisam htio otkaz,pitanje je samo bilo hoću li prihvatiti sporazumni ili ne. Došao sam sa pravnikom jer nisam htio na bilo koji način biti izigran. Za pravo na žalbu nisam znao.O tome me nisu obavijestili niti poslodavac,niti njegov niti moj pravni zastupnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija