Jump to content

Fina obavijest o vraćanju osnove za placanje


Bore

Preporučene objave

Kao osnovu za plaćanje kod Zahtjeva za izravnu naplatu preko Fine sam prilozio presudu u orginalu koja je pravomoćna i ovršna ( ima sve pečate i potpise).

 

Fina mi je vratila svu dokumentaciju uz obrazlozenje:

 

"Utvrđena je nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje.Presuda xxxx ne sadrži potvrdu ovršnosti sukladno odredbi čl.10.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrha na novčanim sredstvima ( NN 112/12)"

 

Na presudi ima pečat i piše " Odluka je pravomoćna dana xxxxx itd pečat suda ,potpis. Isto tako ima pečat i piše Odluka je ovršna dana xxxxx itd pečat suda potpis.

 

Gdje da nabavim potvrdu o ovršnosti ? Zar sama presuda nije ovršna isprava ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda je pravomocna od 04/07/2002 a ovršna je od 22/07/2002 ( tako pise na presudi u obliku pečata pa dodani datumi ).

 

Odvjetnik mi je 13/10/2003 napravio prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave i podnio Rjesenje o ovrsi kod općinskog suda da se pljeni 1/3 place ovršenika kod tvrtke xxxx i sud je to poslao u tu tvrtku gdje mu je kroz 2004,2005 i 2006 godinu skidano od place.

 

Ako sam 2003 pokrenuo ovrhu valjda se zastara prekida a od suda nikad nisam dobio nista da je proces naplate obustavljen odnosno da od 2006 vise se ne radi ovrha nad placom ?

 

Da li je u zastari moje potrazivanje ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po Zakonu o obveznim odnosima, svako sudsko rješenje i s njime izjednačana isprava zastarjeva za deset godina od dana pravomoćnosti, tako da ste na osnovu presude imali 10 godina vremena pokrenuti ovrhu što ste i učinili, nadalje od dana donošenja rješenja o ovrsi ( ukoliko se ono ne bi u naravi provodilo-pljenilo ) također teče desetogodišnji rok zastare , međutim u vašem slučaju ovrha je unutar desetogodišnjeg zastarnog roka naplaćivana pa je naplata pre(za)stala, time je i zastara prekinuta. Također, zastara povremenih tražbina ( kao npr. bankovne rate ) računa se po posebnoj odredbi Zoo-a na rok od tri godine od dospijeća posljednje nepodmirene rate, međutim po mome sudu ono se nebi trebala odnositi na ovrhu jer ovrha može biti naplaćivana sukcesivnom zaplijenom kroz npr 15 godina ili se može provesti jednokratnom zaplijenom ukoliko ovršenik ima dovoljno sredstava na računu.

Od svega možda najvažnije u praksi vam je ustrajnost stranke jer sudovi na zastare ne paze po službenom dužnosti pa svakako ustrjate na uvidu i naplati svog potraživanja a suprotna strana neka se potrudi dokazati nastup zastare.

 

Osim toga postoji i jedna odredba čl. 180.a st 4. "starog" Ovršnog zakona važila do 14.10.2012. koji se u vašem slučaju mislim primjenjuje ( za novi koji je također više puta mijenjan i dopunjavan , nisam siguran ) po kojoj bi sudovi trebali obustaviti ovrhe koje se nisu u roku od godine dana naplatili a ovrhovoditelji nisu tražili promjenu predmeta ovrhe ( međutim primjena ove odredbe je ostala nejasna i samo su je pojedini sudovi provodili pa ako niste primilili nikakvo rješenje suda s tog naslova s time se ni nemojte zamarati) .

uređeno: od Mihek
izostavio riječ, napisao krivi datum
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija