Jump to content

Ovrha na 1/3 nekretnine


rainman24

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim vas pravni savjet vezano za sljedeći problem: obiteljska kuća ima 2 vlasnika, od kojih 1 vlasnik ima udio od 2/3 koji je čist i neopterećen bilo kakvim teretom/ovrhom. Međutim, preostala 1/3 nekretnine je opterećena s dvije ovrhe, od kojih je jedna već upisana u teretovnicu. Radi se o pozajmicama fizičkih osoba ("kamatara"). Kuća nije etažirana.

Kao obitelj razmišljamo što je najpametnije napraviti i odlučili smo se za prodaju nekretnine. S obzirom na trenutno stanje tržišta nekretnina, što se dešava u slučaju da 1/3, koja je opterećena ovrhama, ne bude dostatna za pokrivanje troškova navedenih potraživanja? Budući da se radi o 2 različita vlasnika nekretnine, pretpostavljamo da se ostale 2/3 ne smiju dirati, odnosno potraživanja fizičkih osoba se ne mogu naplatiti iz tog dijela.

 

Sljedeće pitanje je: što je s pravne strane nužno napraviti? S obzirom da je ovršni postupak pokrenut, je li izgledno da se u tom ovršnom postupku proda 1/3 nekretnine? I ukoliko se proda i naplate se potraživanja, kako se dalje regulira prodaja ostale 2/3, je li to stvar volje ili se pravno može pokrenuti prisilna prodaja?

 

Kontaktirali smo "kamatare" i saznali kako su njihova potraživanja još uvijek manja od 1/3 vrijednosti nekretnine i sada planiramo s njima dogovoriti podmirenje dugovanja iz prodaje nekretnine. Je li to najbolje rješenje?

 

Zahvaljujem na svakom savjetu/uputi/pomoći.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

[/b]Zahvaljujem na svakom savjetu/uputi/pomoći.

 

Pozdrav

 

Prodaje se samo ta 1/3 idealnog dijela.

Procjena ide ili prema onome sto vodi porezna ili stranke mogu traziti procjenu.

Procjenu obicno placa stranka koja je trazi.

 

Na prvoj drazbi mozete kupiti taj dio za 2/3 od procjene.

Na drugoj za 1/2.

 

Najcesce se nitko ne javlja za suvlasnicke udjele.

 

Druga mogucnos je da od kamatara kupite dug. Koliko platite toliko uvecano za troskove i kamatu od dana kada kupite mozete potrazivati od duznika.

 

Tada vi provodite tu ovrhu i kako cete biti jedini koji su se javili, na drugom rocistu mozete kupiti za 1/2 procjene.

 

Ako dug koji ste kupili pokriva cijenu to je to, ak je manje morate doplatiti, a ako je vise onda ce visak novaca ici duzniku (ali umanjen za troskove)

 

Ako vam je duznik i dalje duzan mozete se naplacivati na drugom vlasnistvu, placi ili jednostavno oprostiti taj dug.

 

Ja sam napravio ovo sto sam vam gore opisao.

Sud mi je sam upisao vlasnistvo, automatski i jos mu me pitali da li me trebaju uvesti u posjed.

 

Inace ovo nije veliki problem za vlasnika 2/3 koji je bez dugova.

Ovo je vise probem za kamatare, a najvise za duznika.

 

Vlasnik 2/3 bi mogao imati problema i gnjavaze u slucaju da kamatari kupe 1/3.

Tada bi kamatari mogli traziti da se uvedu u posjed ili da im se placa za njihov dio.

 

Medutim i vlasnik 2/3 ima konja za utrku pa kamatre moze izagati naplati onoga sto je on izgradio itd..

 

Uglavnom slabo se to isplati kamatarima.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se teoretski može zakomplicirati ukoliko baš ti "kamatari" kupe ovu 1/3 dijela, pa tada pokrenu postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice. To će onda definitivno biti i vaš problem.

 

Glede dogovora, budite jako pažljivi što potpisujete, najbolje bi bilo angažirati odvjetnika, ako se mislite dogovarati s njima, jer kakvih sve ljudi ima, ako ih možemo nazivati ljudima, ne biste vjerovali. Pazite da i vas ne uvuku u tu priču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija