Jump to content

gradimo zajedno,a htjela bih da je moje


anonimno

Preporučene objave

Kao nasljedstvo sam dobila jednu kuću u izgradnji.Živim s nekim tko mi pomaže da to dalje sredim i nije upitno da bih dozvolila da on s time raspolaže ukoliko mi se nešto desi.Međutim,on ima sina iz prvog braka koji već 6 godina studira i plaćamo mu alimentaciju (zajedno živimo,pa to ide iz istih prihoda),čiji studij će potrajati već godinama.Ja ne bih željela da nakon svega toga on ima pravo na dio moje kuće s obzirom da ja iz prvog braka imam dvije kćeri koje žive s nama.Njegov sin me niti ne pozdravi na cesti,a da ima dio nečeg mojeg?Kako to spriječiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz opisa proizlazi da se radi o izvanbračnoj zajednici koja traje više od 6 mjeseci te je temeljem iste činjenice izjednačena s bračnom zajednicom.

 

Dakle sve što ste stekli za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, a nije nasljeđeno ili Vam darovano, smatra se bračnom stečevinom. Zakonom je određeno da je imovina bračnih drugova zajednička imovina.

 

Dakle vrijednost koja će biti uložena u kuću biti će zajednička imovina i niti jedan bračni drug ne može biti isključen iz nje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

je napisao:

Iz opisa proizlazi da se radi o izvanbračnoj zajednici koja traje više od 6 mjeseci te je temeljem iste činjenice izjednačena s bračnom zajednicom.

 

6 mjeseci pa izjednacena s bracnom????

 

VECU GLUPOST DUGO NISMO VIDJELI NA LEGALISU!

 

hocete biti tako dobri pa nam napisati zakonsku odredbu i clanak zakona koji to propisuje. da se svi malo prosvjetlimo...

 

:bonk: :bonk: :bonk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

e..tako to neće ići... nemožete isključiti njegovog sina iz prvog braka jer je on od vašeg partnera PRVI nasljedni red.. Ukoliko tako učinite, njegov sin može s pravom tražiti (i dobiti) poništenje Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju jer za to ima valjani razlog.

 

ovo je tolika glupost da nije za povjerovati!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

je napisao:

Iz opisa proizlazi da se radi o izvanbračnoj zajednici koja traje više od 6 mjeseci te je temeljem iste činjenice izjednačena s bračnom zajednicom.

 

6 mjeseci pa izjednacena s bracnom????

 

VECU GLUPOST DUGO NISMO VIDJELI NA LEGALISU!

 

hocete biti tako dobri pa nam napisati zakonsku odredbu i clanak zakona koji to propisuje. da se svi malo prosvjetlimo...

 

:bonk: :bonk: :bonk:

 

Slažem se s vama.

Za izvanbračnu zajednicu treba po Obiteljskom zakonu mimimum 3 god. zajednoičkog života ili manje ako je rođeno zajedničko dijete.

po Z. o nasljeđivanju se striktno ne propisuje trajanje, ali se traži "duže vremena".

Stoga, ako je kuća stečena prije ostvarenja tih uvjeta smatra se zasebnom imovinom, a ne ulazi pood režim"izvanbračne stečevine".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morat cu zauzdati ovu raspravu i za pocetak zamoliti one koji se ne razumiju u ovo podrucje da ne pisu netocne odgovore (nadas se da je to bez namjere) i ne navode na krive zakljucke i poteze.

 

Za pocetak, imovina koju ste stekli nasljedjivanjem je vasa vlastita imovina i NE spada u bracnu stecevinu.

 

Drugo, da bi se vasa izvanbracna zajednica smatrala tj. proizvodila ucinke kao i bracna, zakon zahtjeva da ona traje duze od tri godine (a ne 6 mjeseci) ili krace od tri godine ukoliko je rodjeno zajednicko dijete.

 

Osoba koja zajedno s vama ulaze u nasljedjenu nekretninu ne moze postati njezinim (su)vlasnikom temeljem same cinjenice da u nju ulaze jer se ulaganjem u nekretninu ne moze steci vlasnistvo. Ona svakako ima pravo na naknadu sredstava koju je ulozila, a vi imate pravo na naknadu za stanovanje ukoliko je osoba tamo stanovala.

 

Nadalje, njegov sin NIJE vas zakonski nasljednik ni u kojem smislu vec samo njegov i ne nasljedjuje vas (osim ako ga oporukom ne odredite za svog nasljednika). Ukoliko su ispunjeni zakonom propisani uvjeti da vas vas izvanbr. drug nasljedjuje, tada dio imovine koji bi on eventualno diobio, nakon njegove smrti moze pripasti i njegovom sinu.

 

Tehnicki, sastavljanjem oporuke vi mozete odrediti tko ce biti vasi nasljednici i tada sin vaseg izv.druga nema nikakva prava pa niti pravo na nuzni dio jer jednostavno on nije vas nasljednik.

 

Ugoovrom izmedju vas i izvanbr. druga mozete urediti vase imovinsko-pravne odnose do najsitnijih detalja pa i regulirati rezim vlasnistva nad imovinom koju ste ili cete steci zajedno ili pak u koju ulazete a nije zajednicka stecevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

":::Za pocetak, imovina koju ste stekli nasljedjivanjem je vasa vlastita imovina i NE spada u bracnu stecevinu. ...."

 

Pa ovo sam pitanje postavila na više mjesta i uvijek mi je odgovoreno da bračni drug ima pravo na nužni dio bez obzira na porijeklo imovine.

Da li to znači i da je darovana nekretnina isključivo vlastita imovina onoga kome je darovana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle: kad osoba umre nasljeđuju ju (ako drugačije nije određeno u oporuci), u pravnom redu bračni drug i djeca - svu njezinu imovinu (dakle i onu koju je dobila na dar, nasljeđivanjem ili stekla za vrijeme braka ili kako god već) jer kad umre onda se sve njezino "dijeli" nasljednicima, i to kako je utvđenom ZN-om. Činjenica je da neka nekretnina ostavitelja može biti upisana kao njegovo isključivo vlasništvu a da stvarno to nije nego da je ista bračna stečevina povlači mogućnost "preostalog" bračnog druga da isti traži da se utvdi da u ostavinu ne ulazi cijela nekretnina nego polovina nekretnine jer je druga polovina njegov udio u bračnoj stečevine, a to je ona imovina koja je nastala za virjeme trajanja braka ili ibz radom -zajedničkim stvaranjem bračnih drugova (zajedno kupili stan, kuću gradili....što god, od novaca stečenih RADOM!) što se tiče ovog konkretnog slučaja slažem se s Ane u potpunosti, ovdje može postojati obveznopravni zahtjev vašeg partnera (njegovih nasljednika) ali ne i suvlasništvo

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija