Jump to content

Obmana


vabor

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me dali postoji neko kazneno ili prekršajno djelo kojim se može obuhvatiti obmanjivanje javnosti ili širenje lažnih informacija? Dali to spada pod klevetu ili nešto drugo, jer ako se ne varam KD širenja lažnih i uznemirujućih informacija (ili tako nekako) više ne postoji .

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

huh... priča je dosta dugačka i svaki put kad pitam o sličnim stvarima ljudi sa iskustvom na ovom forumu mi kažu da pokušavam zatvoriti usta neistomišljenicima. e pa nije baš tako jer iskreno niti ja niti moja familija to ne može više durati niti proživljavati pošto smo stavljeni na stup srama zbog pojedinca koji se našao uvrijeđen i potišten...

radi se o tome da određena osoba konstanto širi laži i obmanjuje ljude pričama koje si on sam stvara u glavi ili on misli da su istinite. pošto postoje papiranti dokazi da to što gospodin putem svog facebook profila objavljuje nije istina i pošto mu se već u nekoliko navrata dokazalo da to nije istina, a on opet tvrdi po svome, jednostavno ne znam što je za učiniti.

zadnji slučaj se odnosi na sastanak na koji je isti zbog funkcije koju obavlja pozvan i taj sastanak će se voditi sa ljudima koji su poimence pozvani bez obzira na politička opredeljenja. e sad isti taj gospodin koji se zbog nekog drugog slučaja našao uvrijeđen putem svog fb profila poziva sve koji su zainteresirani da dođu na isti sastanak iako nisu svi pozvani i time vjerojatno želi napraviti pomutnju i omesti sastanak koji bi se trebao održati.

e sad me zanima o čemu bi se tu moglo raditi i dali se uopće o ičemu radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje bi se radilo o verbalnom deliktu, tj. kleveti ili sramoćenju. Oba djela se progone po privatnoj tužbi, koju oštećena osoba mora podnijeti u roku od 3 mjeseca od saznanja za kazneno djelo i počinitelja.

 

Širenje lažnih i uznemirujućih glasina kao zasebno kazneno djelo jeste ukinuto, ali djelomično je održalo pravni kontinuitet u kaznenom djelu lažne uzbune iz čl. 316. KZ-a. Oba djela, međutim nemaju apsolutno nikakve veze s vašim slučajem.

 

P.S. Preselio sam vam temu u podforum Kazneno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 322.

Tko iznosi, pronosi ili širi glasine za koje zna da su lažne s ciljem da njima izazove uznemirenje većeg broja građana, i takvo uznemirenje i nastupi,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

 

Pošto u ovom "bivšem" KD jasno stoji "s ciljem da njime izazove uznemirenje većeg broja građana, i takvo uznemirenje nastupi", što je i nastupilo, a pošto u nitko nije lažno obavjestio policiju ili drugu javnu službu, ne vidim gdje ste vidili da je ovo KD zadržano u ovom članku. Uznemirenje većeg broja građana je nastupilo, jedino ako mislite da je broj građana od 60 osoba koje su zaista uznemirene širenjem laži i koje to i potvrđuju svakodnevno manji broj od predviđenog u ovom "bivšem" KD-u.

 

E sad što se tiče klevete, ona je već pokrenuta i podnesena je privatna tužba i to nema veze s ovime što sam pitao i zato sam pitao na drugom mjestu jer želim dobiti mišljenje i drugih pravnih osoba osim Vas.

E sad. Sramoćenje... Nitko nije za nikoga iznesao ništa što može naškoditi ičijem časti i ugledu nego je pozvao i širio laži o stvarima koje sada više nemaju veze sa ničijim ugledom već sa nečim drugim, i upravo iz toga razloga tražim mišljenje.

Ovo što ste gore napisali u odgovoru meni osobno uopće ne drži vodu, jer KD iz članka 322. bivšeg KZ-a po meni nije zastupljeno u ovome što ste vi napisali, a i KD-a iz članaka 148. i 149. KZ-a, opet po meni bih teško u ovom slučaju na sudu dokazao jer nitko nije naštetio mome ugledu i časti, već taj netko pokušava izazvati baš uznemirenje većeg broja građana time što radi i već ga je izazvao.

Iskreno ako sam Vas uvrijedio svojim odgovorom ja se stvarno ispričavam jer nemam baš puno veze sa pravom ali čitam zakone. Vjerujem da Vi ipak ili provodite ili se bavite puno više zakonima od mene pa znate i više u što uopće ne sumnjam, ali me ipak zanima kako bi vi na mome mjestu reagirali i kako bi dokazali ovo što ste gore naveli.

 

P.S. I molim Vas samo još jednom, ne ubacujte odmah politiku, jer ovo sada više zaista nema veze sa politikom i ne pitam s namjerom da nekome napakostim već da zaštitim sebe i svoju porodicu. To je na kraju kraje (po mome mišljenj) i svrha pravne države! Zaštita života i prava pojedinca. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto u ovom "bivšem" KD jasno stoji "s ciljem da njime izazove uznemirenje većeg broja građana, i takvo uznemirenje nastupi", što je i nastupilo, a pošto u nitko nije lažno obavjestio policiju ili drugu javnu službu, ne vidim gdje ste vidili da je ovo KD zadržano u ovom članku.

Kontinuitet je održan sa stavkom drugim čl. 322. ranijeg KZ-a, koji je glasio -

 

"Tko obavijesti policiju ili drugu javnu službu koja osigurava red ili pruža pomoć o navodnom događaju koji iziskuje hitno djelovanje te službe, iako zna da to nije istina, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine."

 

Stavka 1. u aktualnom KZ-u više nema (više ne predstavlja kazneno djelo).

 

Ovo što ste gore napisali u odgovoru meni osobno uopće ne drži vodu, jer KD iz članka 322. bivšeg KZ-a po meni nije zastupljeno u ovome što ste vi napisali, a i KD-a iz članaka 148. i 149. KZ-a, opet po meni bih teško u ovom slučaju na sudu dokazao jer nitko nije naštetio mome ugledu i časti, već taj netko pokušava izazvati baš uznemirenje većeg broja građana time što radi i već ga je izazvao. ...ali me ipak zanima kako bi vi na mome mjestu reagirali i kako bi dokazali ovo što ste gore naveli.

Gledajte, vi ste dali šture informacije, na osnovu kojih je jednostavno nemoguće dati iole konkretan savjet. Ja sam obrazložio ovo na što ste se vi pozvali, a na temelju onog malog i neodređenog što ste napisali, zaključio da jedino što u kaznenom pravu dolazi u obzir, bi bili verbalni delikti.

 

Na osnovu ovog što ste sada napisali, još mi pada na pamet prekršaj iz čl. 16. ZOPPJRM-a, pa si vidite tu varijantu. Ali ponavljam još jednom - ne možete očekivati konkretan savjet bez konkretnih okolnosti. To je kao da dođete u auto-salon i kažete prodavaču, ja bih kupio auto. On pita kakav, a vi kažete na 4 kotača. Malo karikiram, ali nadam se da shvaćate.

 

P.S. I molim Vas samo još jednom, ne ubacujte odmah politiku, jer ovo sada više zaista nema veze sa politikom i ne pitam s namjerom da nekome napakostim već da zaštitim sebe i svoju porodicu.

 

Gdje ste našli elemente politike u mom prethodnom postu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u prethodnom postu nisam našao niti jedan element politike... u ostalim mojim prijašnjim temama na koje ste mi odgovarali elemente politike sam našao u svakom vašem odgovoru!!!

unaprijed se zahvaljujem

 

P.S. konkretnije i opširnije vam mogu objasniti sve putem privatnih poruka ili nekako drugačije ali da ovdje pišem sve od a do ž nebi htio jer ne želim da se slučajno nađe netko od tih ljudi ovdje pa da vidi moje pitanje i poveže eventualno situacju i obriše sve što je do sada pisao!

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da smo već debatirali na sličnu (ili istu ? ) temu ovdje.

 

Moram priznati da ne vidim kako ste vidjeli ikakvu "primjesu" politike u tim postovima, jer to mi nije ni na kraj pameti. Ali, naravno vaše je pravo.

 

Nemam što više za dodati od ovog ovdje i onog tamo. Možda vam netko drugi ponudi još kakvu sugestiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ustvari zamjenio sam vas sa nekim drugim i isprike na tome...

inače debata koju smo vodili a vi ste je naveli jest na sudu i nadam se pozitivnom raspletu...

ovo pitanje sada se odnosi na jutrošnje komentare i događaje unazad tjedan dva...

unaprijed hvala na svemu i lijp pozdrav

još jednom isprike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(Politike možda ima u postu 12 i 11 Ispitivanje navoda)

 

Ne može se kazniti za Pozivanje na sastanak... osim ako na sastanku viče "Vatra! Vatra!" i uzrokuje paniku/stampedo.

 

Ušutkivanje može imati kontra-efekt (v. Streisand effect)

 

 

Da evo i gospodina kojeg sam jedva Čekao.

Ajmo ovako... gosp. Bobo VI organizira te privatnu festu i pozovete mene na istu. Ja zato sto nisam dobio pozivnicu nego ste mi poslali SMS poruku odem na face i napišem da VI imate festu i da su svi pozvani. I VI odete kod pravnika po savjet sto učiniti jer ne Želite da dodaju ljudi koje niste pozvali i on vam kaže : gosp. Bobo to je usutkavanje ne smijete tako sve ih morate primiti!!! To je uredu?

I da usutkavanje može imati kontra efekt isto kao i klevetanje i namještanje zato i služe odvjetnici i pravosudje da nam pomognu da začepimo usta lažljivcima i manipulatorima.

Lijep pozdrav i hvala

 

Ažurirano

 

Sve u redu, Vabor. Nema potrebe za isprikom.

 

Ako nije tajna, kakav postupak je u tijeku? Jeste li išli privatnom tužbom ili prekršajni?

 

Privatnom tužbom kako ste mi VI i savjetovali prvotno jer ono sto je odvjetnik pokušao je odbačeno ekspresno!!! I naravno bili ste upravu... :-|

Mislim da ste vi ustvari dali takav savjet u mome prvom postavljenom pitanju, ne sjećam se teme ali bila je vezana za istu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki odvjetnici će vas za lijepu cifru uvjeriti da možete tužiti i Boga i dobiti, tako da uvijek treba biti oprezan sa takvima, raspitati se na više mjesta, više ljudi više zna, možete dobiti perspektivu na predmet, koja vam nikad ne bi pala na pamet.

 

Najlakše je arogantno nastupiti s riječima "mi to dobivamo", a onda poslije kriviti pravosuđe i zakonodavca i nagovarati vas na ustavnu tužbu i Strasbourg. A nažalost, takvih primjera ima sve više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija