Jump to content

Izračun mirovine


profi

Preporučene objave

Molim da mi odgovorite na pitanje koje glasi, danas sam dobio informativni izračun mirovine na kuć. adresu .

17.07.2015 god. odlazim u punu mirovinu sa 41 god.staža i 60god. starosti izračunali su mi da ću imat 3946,17 kn. ali to je izračun od 1973.god.do 01. 01. 2014god. dali če mi povečat mirovinu još koju kunu za 2014god.jer ja sam naveo da idem 2015god. 7 mj. u mirovinu još sam u radnom odnosu i dali se obračunava pola god. od 2015god. hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da je u taj iznos od 3946,17 kn uračunato i onih 27% za usklađenje.

 

Točno u konačni izračun mirovine trebala bi uči i novčana bruto primanja za 2014 godinu, koja u trenutku računanja informativnog izračuna još HZMO-u nisu bila dostupna.

Zavisi o tomu koliku plaću ste imali u 2014.godini i kolika će biti prosjećna plača u RH za 2014 godinu tako če mirovina ili porasti za par kuna ili pasti za par kuna u odnosu na sad izračunatu.

Ako vam je bruto plaća u 2014 ista ili manja nego ona bruto plaća iz 2013, a kako republički prosjek iz godine u godinu raste, novi konačni izračun bi mogao biti nešto manji za par kuna.

 

Plača iz 2015.god. ne ulazi u izračun mirovine, prema članku 81., točka 10. važećeg mirovinskog zakona, citiram:

"(10) Plaća ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima se za

utvrđivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosječni vrijednosni bodovi iz

stavka 8. ovoga članka razmjerno stažu osiguranja u toj godini.", zavrsen citat.

 

Kod izračuna uzima vam se kompletno navršen i uplačen staž do 17.07.2015.god., a što je po vama 41 godina.

 

Ako imate još pitanja, pitajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru i točno 27% je uračunato i to je to znači 2015 ne ulazi a i nadam se da ću nešto dobiti i za vrijeme provedeno na ratištu godinu dana gore na 41 god staža pa če to biti 42 god. i par mjeseci a možda dobijem koju kunu za 2 stup i to bi bilo to vbaljda če bit mirovina 4000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da na ovih godinu i par mjeseci dobit ces nesto dodatno kuna, jer se u formuli kod izracunavanja mrovine faktori nece mnoziti sa 41 godinom vec sa 42 godine i par mjeseci.

 

Sto se tice drugog stupa, tu neces dobiti nista jer se taj iznos vec nalazi u tvojoj ukupnoj masi bruto place sa kojom su ti izracunali ovaj iznos od 3946,17 kn.

Jedino sto ces morati potpisati papir da ti se iz drugog stupa lova papirnato prebaci u prvi stup međugeneracijske solidarnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija