Jump to content

Ugovor o darovanju


Tomislav1975

Preporučene objave

Lijepi Pozdrav.

 

Slučaj je ovakav:

 

Baka živi u obiteljskoj kući koja je podjeljena na 3 dijela i tako je zavedeno u gruntovnici (1/3 baka,1/3 sin,1/3 unuka-drugi sin je pokojni).

Baka za života ,točnije početkom 2014g kupuje u NNovinama Ugovor o darivanju i ovjerava kod bilježnika,u kojem daruje svoju trećinu unuci za uzvrat sto je zivjela i brinula o njoj ,Dok sin zivi van Hrvatske.Unuka sve to uredno prijavljuje na poreznoj gdje je oslobođena plaćanja poreza,odlazi u gruntovnicu i tamo se upisuje kao vlasnik na taj darovani dio kuće, tako da je trenutno stanje 2/3 unuka ,1/3 sin(stric).

 

Baka krajem 2014 g naglo umire,ostavinska rasprava se zakazuje na sudu pocetkom 2015 godine. Bakin sin se ne pojavljuje na ročištu , a unuka na ročištu iskreno prepricava sudu situaciju cjelokupnu ,te kako nije u dobrim odnosima stricom.

 

Temeljom priče Sud ne zavrsava slucaj jer kaže kako stric ima pravo na nužni dio te 1/3 kuće bake tj njegove majke sto je darovala unuci.I jos kaze da bez strica ne može to završiti dok se on ne izjasni da li hoce nuzni dio ili ne. Sa tim da u zapisniku suda obiteljska kuća nije uopće uvedena na popis ostavine.

 

Zanima me dali stric ima pravo na taj nužni dio od bakinog darovanog dijela ,koja je baka za života dala ugovorom unuci?

Ako ima,da li sudac može to pobiti sa obzirom da je sve zavedeno na poreznoj i gruntovnici ili mora stric pokretati drugu parnicu tj utužiti unuku zbog toga što je zakinut ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada je otac tj djed preminuo ,dogovor je bio da se kuća podjeli na 3 jednaka dijela na majku (baku ) i na dva sina (od kojih je jedan preminuo),sa tim da baka ima pravo uzivanja cijele kuce za života.

 

Baka od imovine ima jos maleni poslovni prostor ,koji je u zgradi koja nije jos legalizirana,niti su papiri sredeni ikakvi jer do nekih vlasnika se nemoze uopce doci.

 

A prostora baka je vlasnik 4/6 ,a sinovi imaju svaki po 1/6.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi Pozdrav.

 

Slučaj je ovakav:

 

Baka živi u obiteljskoj kući koja je podjeljena na 3 dijela i tako je zavedeno u gruntovnici (1/3 baka,1/3 sin,1/3 unuka-drugi sin je pokojni).

Baka za života ,točnije početkom 2014g kupuje u NNovinama Ugovor o darivanju i ovjerava kod bilježnika,u kojem daruje svoju trećinu unuci za uzvrat sto je zivjela i brinula o njoj ,Dok sin zivi van Hrvatske. ?

 

taj darovni ugovor bi se mogao smatrati ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje i nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E tu se pojavila dilema,najbolje bi bilo da se ta kuća nije ni spomenula na sudu,pa mislim da ne bi bilo problema.Ali sad je gotovo,problem je kod ovoga sto je sudac rekao,da bez obzira sto je baka darovala za zivota svoj dio unuci,druga strana ima pravo na nuzni dio tog darovanog dijela. Taj "Ugovor o darovanju" je onaj naranđasto bijele boje kupljen u Narodnim novinama,u njemu nije nista spominjano ,nego da baka ostavlja unuci,koja je čestica i općina i to je to.

 

Na kavi sam razgovarao na tu temu sa par odvjetnika,i oni govore ako je za zivota nesto darovano,da nema druga strana pravo traziti nuzni dio,poslje smrti darovatelja.

Ali kad ima kazem da sud ima pogled drugaciji na tu temu,onda se svi čude i nije im jasno....Zato sam se i tu javio ,da vidim kakva su Vaša razmisljanja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez obzira sto je baka darovala za zivota svoj dio unuci,druga strana ima pravo na nuzni dio tog darovanog dijela.

točno,ali samo ako nema dovoljno druge imovine koja čini ostavinsku masu iz koje bi se namirio nužni dio.Po prednom što ste napisali,postoji imovina koja se nasljeđuje

Na kavi sam razgovarao na tu temu sa par odvjetnika,i oni govore ako je za zivota nesto darovano,da nema druga strana pravo traziti nuzni dio,poslje smrti darovatelja.

to nije točno,

kad je povrijeđen nužni dio nasljednika,ima se pravo zadirati u darovanje koje je učinjeno prema sunasljedniku,bez obzira kad je darovanje učinjeno,dok prema ostalim samo u darovanja koja su učinjena u zadnjoj godini života ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

skupa s majkom, bratom i dva strica suvlasnica sam kuće iz djedove ostavštine (nama je ostao očev dio nakon njegove smrti). Stric koji živi u Americi odriče se svog dijela i ostavio bi ga meni i/ili bratu. Pretpostavljam da se u ovom slučaju radi o nekoj vrsti darovnog ugovora. Ono što me zanima kako obaviti primopredaju ovakvog ugovora s obzirom da stranke žive na dva različita kontinenta?

A) Kupujemo li obrazac darovnog ugovora u NN u Hrvatskoj, pa šaljemo stricu u Ameriku da ispuni i ovjeri.

ili

B) stric u Americi sastavlja svojim riječima ugovor koji ovjeri kod američkog bilježnika i onda se ugovor prevodi na hrvatski?

Vrijede li skenirane stranice ili se ugovor mora slati poštom?

Mora li stric imati hrvatski OIB ili domovnicu ili su dovoljni njegovi američki identifikacijski brojevi za ispuniti ugovor?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija