Jump to content

Sponzorstvo u neprofitnoj organizaciji


Maks031

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Zanima me smije li neprofitna udruga primiti sponzorstvo u novčanom obliku, te mora li izdati račun za iznose do recimo 2000 kn? Naglašavam da se radi o sponzoriranju, jer se također vrši protuusluga reklamiranjem tog sponzora. Naime radi se o udruzi koja nastupa na jednom obliku sportskog natjecanja, te planira uključiti nekoliko sponzora za financiranje istog.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnici nerijetko sponzoriraju ili doniraju, priredbe ili razna druga događanja, sportske klubove škole, vrtiće i druge ustanove, udruge ili institucije.

Koja je razlika?

Donacija ili darovanje je davanje u novcu, stvarima ili uslugama primatelju i to bez ikakve naknade ili protučinidbe. S druge strane, sponzorstvo je davanje za koje postoji protuusluga reklame. Sponzor daje novac, robu ili usluge, a primatelj ga zauzvrat reklamira isticanjem njegove tvrtke, odnosno proizvoda/usluga, na reklamnim panoima na priredbama, sportskim terenima, dresovima, u pisanim materijalima, knjigama i drugim mjestima. Moramo li sklopiti ugovor?

Dakle, sponzorstvo je davanje s protučinidbom. S obzirom da postoje dvije činidbe, za sponzorstvo je primjereno sastaviti ugovor o sponzorstvu, kojim se uređuju prava i obveze sponzora i primatelja sponzorstva. Za donaciju nije nužno sklopiti ugovor, ali mora postojati pisana odluka uprave o darovanju u kojoj se navodi: koga, u kojem iznosu i obliku, te za koje svrhe se daruje. Obveze sponzora i primatelja

Za pruženu uslugu reklame primatelj sponzorstva mora izdati račun. S druge strane, ukoliko se sponzorstvo obavlja u naravi, sponzor je za darovana dobra/usluge također obvezan primatelju izdati račun i na istom zaračunati PDV. Za sponzorstvo u novcu nema obveze izdavanja računa ni plaćanja PDV-a. Sponzorstvo je u pravilu poslovne naravi, pa su troškovi ovog darovanja porezno priznati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za pruženu uslugu reklame primatelj sponzorstva mora izdati račun. S druge strane, ukoliko se sponzorstvo obavlja u naravi, sponzor je za darovana dobra/usluge također obvezan primatelju izdati račun i na istom zaračunati PDV. Za sponzorstvo u novcu nema obveze izdavanja računa ni plaćanja PDV-a. Sponzorstvo je u pravilu poslovne naravi, pa su troškovi ovog darovanja porezno priznati.

 

Manje više cijela priča mi je jasna, osim ovoga što sam označio. Pročitao sam taj članak nekoliko puta, i moram priznat da je prilično nejasan, npr: imam konkretan slučaj gdje sponzor novčano pomaže neprofitnoj udruzi da sudjeluje u sportskom natjecanju. Zauzvrat udruga nosi njegove reklame, međutim sponzor ih je osigurao sam. Udruga ne snosi apsolutno nikakve troškove, čak i nije dužna nositi te reklame, već inzistira na njima iz estetskih razloga. Tko kome, i da li treba izdati račun? I da li je u tom slučaju dovoljna pisana zamolba bez ugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, u biti je jednostavno, no iz zadnjeg što ste napisali kod vas bi se prije radilo o donaciji. Za donaciju vam je dovoljna pisana zamolba od strane udruge i (ako ste pravna osoba) odluka o darovnju (koga, u kojem obliku i iznosu, te za koje svrhe) i nije potrebno izdavanje računa s bilo koje strane.

 

Jedini uvjet je da donaciju u novčanom obliku uplatite na žiro-račun udruge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija