Jump to content

Ostvarivanje prava na Hrvatsku mirovinu ???


Mirsad1

Preporučene objave

Obraćam vam se sa pitanjem vezanim za mirovinu, u nadi da ćete mi pomoći i odgovoriti.

 

Živim u Bosni i Hercegovini, čiji sam i državljanin. Imam 59 godina.

 

Radio sam u Republici Hrvatskoj, "Slobodna plovidba Šibenik", kao brodski mehaničar. Tu sam radio do 1991. godine i stekao staž u trajanju od 9 godina 6 mjeseci i 15 dana, sa povećanim trajanjem po članku 22 ZOMO.

Ukupan mirovinski staž, na teret Hrvatskog mirovinskog osiguranja, iznosi 11 godina 1 mjesec i 5 dana, a u BiH imam 2 godine 2 mjeseca i 28 dana. Ukupno iznosi 13 godina 4 mjeseca i 3 dana.

 

Moje pitanje je, da li mogu ostvariti pravo na mirovinu Republike Hrvatske?

 

 

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U RH uvjet za stjecanje starosne mirovine je 65 godina starosti i 15 godina uplacenog staza.

Kako Vi ukupno (staz iz RH + staz iz BiH) nemate 15 godina staza bojim se da niste stekli uvjete za razmjerni dio starosnu mirovinu iz RH, niti po godinama starosti niti po godinama radnog staza.

 

Nazalost ne zadovoljavate uvjete za razmjerni dio starosnu mirovinu niti u BiH, gdje je uvjet 65 godina starosti i 20 godina uplacenog staza.

 

Ako sada ne radite morate se pokusati zaposliti na jos minimalno godinu i osam mjeseci kako bi stekli pravo na razmjerni dio starosnu mirovinu iz RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija