Jump to content

Odlazak djeteta s majkom u drugu državu 2


Dalibor R

Preporučene objave

Pozdrav!

Ima slična tema ali ipak je malo drugačija, pa me zanima šta mi je činiti.

-Razvod braka i dodjela djeteta još nije okončan.

-Na snazi je privremenom mjerom dijete dodijeljeno majci.

-Kontakti sa djetetom ocu su određeni utorkom i četvrtkom u trajanju od 4 sata,svako drugi vikend i pola svih školskih praznika i blagdana.

-Preko noći dobijem e-mail da je majka preselila sa dijetetom u Njemačku.

-Nitko od institucija: - CZSS,sud,škola... nema nikakvih saznanja da je to uopće planiranirano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije smjela otici sa djetetom bez vaseg pristanka ili sudske odluke. Imate pravo pokrenuti postupak za otmicu i povratak djeteta. http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Agonija-jednog-oca-Nije-vidio-djecu-otkad-ih-je-majka-kradomice-odvela-u-Svedsku

 

Ažurirano

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/family/children/abduction/index_hr.htm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavio sam situaciju školi i CZSS.CZSS je proslijedio MUP-u.Ne znam gdje bi prijavio postupak za otmicu djeteta.Na informiranju institucija prvih dana su to svi spominjali ali sada kao da se to izbjegava ili "nije moguće".

Jedva sam uspio podnijeti kaznenu prijavu u MUP-u koji će to proslijediti Državnom odvjetništvu ali u Državnom odvjetništvu govore da ne postoji ta mogućnost jer nema pravomoćne presude.

Također spominju da to spada pod Hašku konvenciju ali nitko ništa konkretno ne spominje niti poduzima.

CZSS je proslijedio potrebnu dokumentaciju Ministarstvu politike i mladih za povratak djeteta u Republiku Hrvatsku ali to nije odrađeno kako treba pa sad Ministarstvo treba poslati upute o kvalitetnom podnesku da bi se proslijedilo Ministarstvu u Njemačkoj.

To sada traje skoro mjesec dana a ništa se nikud pomaklo nije.

Dijete ima 9 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači da se to smije?da su te radnje dozvoljene i da je je to sasvim normalno?

 

slažem se s vama da to niti je normalno, niti bi te radnje bile dozvoljene s obzirom na činjenicu da postoji dogovor pred CZSS-om kojim su vama određeni susreti i druženja, a koje majka sad krši. Nažalost, dok god nema pravomoćne sudske presude kojom bi svi dogovori bili nametnuti među strankama, ne možemo reći da to nije moralno, dozvoljeno ili normalno iz nekog razloga, već samo zato što mi to tako smatramo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a može li majka tako postupati da je pravomoćno sudsko rješenje i da joj je povjereno dijete na odgoj?

 

gledano općenito, puno je takvih situacija i takvih postupaka će biti sve više.

 

nažalost tu ce kao i uvijek djeca trpiti najviše zbog roditeljske sebičnosti,nerealnosti i bez stvarnog stajališta za dobrobiti djeteta.

 

mnoga će djeca biti sudionici ovakvim situacijama.

jedino rješenje vidim u promjeni zakona i hitnosti postupaka institucija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario 77 stavio vam je dobar link

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Agonija-jednog-oca-Nije-vidio-djecu-otkad-ih-je-majka-kradomice-odvela-u-Svedsku

 

Budući da do mene iz svih dijelova Hrvatske dopiru informacije o ovoj problematici mogu vam ponešto reći o slučaju iz Labina.

Na sudu u Švedskoj zahtjev ovog oca prošao je sve sudske instance i njihov Vrhovni sud naložio je povrat djece u Hrvatsku. Od trenutka zaprimanja zahtjeva do odluke Vrhovnog suda prošlo je 6 mjeseci. To ne znači odmah automatizmom povrat djece, ako se majka protivi, već je potrebno poduzeti dodatne pravne radnje.

Ono o čemu bi trebali još razmisliti jest da predložite sudu u Hrvatskoj, gdje se vodi postupak, donošenje nove privremene mjere kojom bi se djeca povjerila vama na zajednički život, a s obzirom na nove okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija