Jump to content

plaćanje komunalnog doprinosa nakon 20 godina


jure5555

Preporučene objave

Pozdrav,

nov sam ovdje i nemam računala kod kuće da na miru pregledam sve teme, ako je negdje već spomenuto to što me zanima, pa se ispričavam.

 

Ukratko, započetu gradnju smo kupili od osobe A prije 20 godina, pod paskom ovlaštene agentice, i svejedno preveslani što se pokazalo kada smo htjeli prodati kuću.

 

Legalizacijom je utvrđena razlika u kubaturi od cca 250 kubika. Dobio sam obavijest od općine da moram platiti razliku komunalnog doprinosa u iznosu od cca 11.600 kuna. Kuću smo prodali osobi B.

 

Legalizaciju sam podnesao ja.

 

Ima li spasa od plaćanja?

 

Hvala, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da uzaludno postavljam pitanje, jer u nekim situacijama država je dosljedna. U nekim. Kuću smo kupili, kao što sam naveo, prije 20 godina. Legalizaciju sam pokrenuo prije 3 godine.

A kako su općine pretrpane poslom, tek sam neki dan dobio poziv za plaćanje.

I rečeno mi je, da ja, kao podnositelj zahtjeva za legalizaciju, snosim i troškove.

Zastara ne postoji? Valjda.

Nekako sam mislio, da je odgovoran onaj koji je započeo gradnju? Jer tada, očito, nije bilo nikakve kontrole nakon dobivanja potrebne dokumentacije. Tako sa se moglo raditi što se htjelo.

 

No, svejedno, hvala na odgovorima

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad,odnosno kad je utvrđena obveza plaćanja komunalnog doprinosa.

 

Možda se tu ne radi samo o komunalnom doprinosu?

 

Nekako mi se čini da je prevelik iznos. Najbolje bi bilo da odete u općinu u njihov ured i tamo se raspitate zašto je toliki iznos.

 

Pročitajte i popratni dokument-rješenje koje ste dobili uz uplatnicu.

 

Mislim da je to previše.

 

Imam crno na bijelo, usmeno razgovarao i predočen mi je novi projekt koji je trebalo napraviti za legalizaciju.

Starog nemam radi usporedbe.

Moram vjerovati projektantici da je sve napravila ok.

 

I radi se samo o komunalnom doprinosu.

Ne znam ima li takvih slučajeva (a vjerojatno ima) jer su svi nešto dodavali pri gradnji, naročito kada je bilo bez kontrole....

 

Ažurirano

 

Jedino (razmišljam kao laik), mogu li uputiti žalbu, jer (ako sam prodao kuću prije 3 godine) nemam dokumentaciju staru, da bih usporedio sa novom?

A općini "moram" vjerovati??

uređeno: od jure5555
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi i o lokaciji, mjestu.........

 

Nije isto na svakoj lokaciji.

 

Ali, opet, bolje je da odete u općinu i tamo se informirate i onda ćete biti sigurni.

 

Možda su (nadam se da su pogriješili, a greške se događaju). Ponesite sa sobom svu dokumentaciju.

 

Projektantica je svoje napravila, ali nemate što izgubiti ako se raspitate u općini.

 

Projektantica može i pogriješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko, započetu gradnju smo kupili od osobe A prije 20 godina, pod paskom ovlaštene agentice, i svejedno preveslani što se pokazalo kada smo htjeli prodati kuću.

 

Ali sami kažete da ste kupili 'započetu gradnju'.

Gradili ste, i bespravno dogradii objekat, završili takvu gradnju, votevr...

 

Dakle, niste kupili gotovu i uknjiženu kuću za koju se naknadno ispostavilo da je bespravno dograđena.

 

 

Mnogi ljudi su kupili kuće koje su ucrtane u katastru, uknjižene u gruntovnici kao 'kuća i dvorište' bez ikakve zabilježbe o tome da 'za kuću nije priložena građevna ni uporabna dozvola'. Za cijelu kvadraturu kuće uredno se desetljećima na bazi stvarne površine kuće plaća komunalna naknada i odvoz smeća, porezna uprava je procjenila vrijednost kuće kao legalne... - dakle razne državne institucije su posredno priznale da kuća postoji, a nitko nikad nije izdao neko rješenje da je zgrada bespravna.

 

Rekao bih da takvi imaju solidne argumente ako bi se upuštali u spor sa državom.

 

Vi nemate takve argumente.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Ali sami kažete da ste kupili 'započetu gradnju'.

Gradili ste, i bespravno dogradii objekat, završili takvu gradnju, votevr...

 

Dakle, niste kupili gotovu i uknjiženu kuću za koju se naknadno ispostavilo da je bespravno dograđena.

 

 

Mnogi ljudi su kupili kuće koje su ucrtane u katastru, uknjižene u gruntovnici kao 'kuća i dvorište' bez ikakve zabilježbe o tome da 'za kuću nije priložena građevna ni uporabna dozvola'. Za cijelu kvadraturu kuće uredno se desetljećima na bazi stvarne površine kuće plaća komunalna naknada i odvoz smeća, porezna uprava je procjenila vrijednost kuće kao legalne... - dakle razne državne institucije su posredno priznale da kuća postoji, a nitko nikad nije izdao neko rješenje da je zgrada bespravna.

 

Rekao bih da takvi imaju solidne argumente ako bi se upuštali u spor sa državom.

 

Vi nemate takve argumente.

 

I ja mislim da je tako, ali možda da se ipak raspita u općini........

 

I projektanti znaju "zabrljati".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malko ode u stranu tema.

Dakle, radi se o komunalnom doprinosu, koji se plaća prilikom ishodovanja svih dokumenata za gradnju kuće.

 

Nisam znao da je kuća krivo izgrađena (jer smo imali ovlaštenu agenticu, koja je rekla da je sve ok) do trenutka prodaje.

Stoga sam morao praviti legalizaciju. Pritom je utvrđena razlika u kubaturi.

I sad me traže 11.600 kuna za 250 kubika više, utvrđenih novim projektom....

 

Ima li smisla pokušati izbjeći to plaćanje?

I na koji način?

Kuća je kupljena prije 20 godina, legalizacija napravljena prije 2-3 godine. Ali općina sada šalje rješenje, jer su zatrpani poslom.....

 

pozdrav, hvala svima na trudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam znao da je kuća krivo izgrađena (jer smo imali ovlaštenu agenticu, koja je rekla da je sve ok) do trenutka prodaje.

 

Kako se možete pravdati da niste znali da je kuća krivo sagrađena, kad ste je vi gradili (ili bar dovršavali gradnju?

 

 

 

Stoga sam morao praviti legalizaciju. Pritom je utvrđena razlika u kubaturi.

I sad me traže 11.600 kuna za 250 kubika više, utvrđenih novim projektom....

 

Ima li smisla pokušati izbjeći to plaćanje?

I na koji način?

Kuća je kupljena prije 20 godina, legalizacija napravljena prije 2-3 godine. Ali općina sada šalje rješenje, jer su zatrpani poslom.....

 

Što ste dogovorili sa kupcem? Kako je to definirano u ugovoru?

 

Zašto niste sa kupcem dogovrili da si on to rješava? Ako ste preuzeli obavezu da legalizirate objekat, kako da izbjegnete tu obavezu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim ovdje izlaza...

 

Nažalost ni ja.

Međutim, poštovani Jure, jeste li bar naveli, u zahtjevu za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, da odabirete obročnu otplatu? Ili niste naveli ništa?

 

Probajte vidit i dogovoriti tako nešto, jer su večina općina donosile razne akte o načinu otplate komunalnog doprinosa, pa ih nadopunjavale te postajale sve fleksibilnije, toliko da su za jednokratne uplate opraštale i do 50%. No, to zavisi općine do općine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija