Jump to content

Potencijalni problem s drugim nasljednikom


Maja23234

Preporučene objave

Dobar dan. Moji mama I tata su samnom sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju. Istovremeno su napisali i oporuku u kojoj su naveli što sve ostavljaju meni (istovjerno kao i u ugovoru o doživotnom uzdržavanju), te što ostavljaju drugim nasljednicima.

Jedan roditelj je nedavno umro i sad čekamo ostavinsku raspravu.

Netko mi je nedavno rekao da njihovo drugo dijete može tražiti u nekretnini od živog roditelja da se odredi dio koji bi pripadao umrlom roditelju, te shodno istom da iz tog dijela od umrlog roditelja on dobije pripadajući dio.

Moji roditelji su svoje nekretnine stekli i nasljedstvom i zajednički. Sve je stvoreno zajedničkim snagama. Ugovor o doživotnom uzdržavanju su sklopili samnom baš iz razloga da se osiguraju da meni prpadne točno određeni dio, a drugim nasljednicima isto također njihov dio.

Moje pitanje je može li drugo dijete tražiti da naslijedi nešto u nekretnini još uvijek živog roditelja ukoliko je ta nekretnina stečena zajedno sa umrlim roditeljem? Napominjem da će u toj nekretnini drugo dijete po oporuci živog roditelja jednog dana također dobiti dio nekretnine.

Ukoliko je odgovor da, ulazi li dio nekretnine koji je u ugovoru o doživotnom uzdržavanju u tu raspodjelu?

Kako se može osigurati da drugo dijete ne dobije ništa što su roditelji namijenili meni već samo ono što su namijenili njemu?

Puno hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje pa i nužno nasljedstvo.

nakon smrti primatelja uzdržavanja pružatelj uzdržavanja u gruntovnicu podnosi prijedlog za upis vlasništva nad nekretninom/nama iz ugovora.

nekretnine iz ugovora se izuzimaju iz ostavinske mase.

 

ako se prije provede ostavinska rasprava i nasljednici se upišu kao vlasnici nasjeđene imovine pružatelj uzdržavanja nemože se upisati kao vlasnik.

 

požuri i odmah u gruntovnicu i podnesi prijedlog za uknjižbu vlasništva temeljem ugovora.

uz prijedlog treba i ugovor + 250,00 kuna sudske pristojbe.

 

dali je ugovor o doživotnom uzdržavanju upisan u vlasnički list nekretnine iz ugovora ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

požuri i odmah u gruntovnicu i podnesi prijedlog za uknjižbu vlasništva temeljem ugovora.

uz prijedlog treba i ugovor + 250,00 kuna sudske pristojbe.

 

dali je ugovor o doživotnom uzdržavanju upisan u vlasnički list nekretnine iz ugovora ?

Što se tiče umrlog roditelja dio koji mi je ostavio je već proknjižen na mene. Sad čekamo ostavinu da ostali nasljednici vide koji je njihov dio (ja tu neću imati nikakve primjedbe ni dodatnih potraživanja). Problem je nekretnina živog roditelja jer su mama I tata zajednički istu napravili ali se vodi samo na živog roditelja. Mogu li drugi nasljednici koji su u istoj nasljednoj liniji tražiti da se iz nekretnine živog roditelja izdvoji dio koji bi pripadao mrtvom roditelju I da onda oni imaju pravo na dio te nekretnine? U toj nekretnini inače meni ostaje veći dio (sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju sa živim roditeljem), a ostatak se dijeli na druge nasljednike. Za moj dio živi roditelj I ja smo sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju. Isti nismo upisali u vlasnički list. Ne bi me ovo mučilo ali obiteljski prijatelji su imali istu situaciju I javna bilježnica je na ostavini rekla da nasljednici imaju pravo na dio nekretnine koji bi bio od umrle osobe iako se cijela nekretnina vodi na živu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li učinili zabilježbu ugovora o DU na imovinu (među inim i kuću) koji dobivate od živućeg roditelja?
Nisam. Nije mi uopće palo na pamet da bi moglo biti ikakvih problema ukoliko to ne napravim. Ukoliko napravim zabilježbu znači li to za mene dodatnu sigurnost u smislu da drugi nasljednici ne mogu tražiti iz tog dijela nešto za sebe? Pretpostavljam da se zabilježba mora napraviti na gruntovnicama gdje se nalaze nekretnine s obzirom da se iste nalaze u različitim gradovima. Zapravo pitanje je što moram napraviti da drugi nasljednici ne mogu nikako promijeniti tj. ugroziti ugovore o doživotnom uzdržavanju koje su moji roditelji sklopili samnom tako da ja nasljedim nekretnine koje su mi oni namijenili.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici ne mogu tražiti nužni dio iz imovine obuhvaćene ugovorom o doživotnom uzdržavanju (pogotovo ako je ta imovina promjenila vlasnika).

mogu pokušat osporit ugovor.

U ovom slučaju imovina nije promijenila vlasnika. Živi roditelj I ja imamo ugovor ali ja nisam napravila zabilježbu I sva imovina je na roditelju, a ja se nadam da će roditelj živjeti još puno godina. Isto tako drugi nasljednici ne znaju za postojanje tog ugovora. U kojem slučaju mogu pokušati osporiti ugovor? Toga se zapravo ne bojim jer samo samo ja brinula/brinem o roditeljima. Ono što me trenutno muči sam napisala u svom prijašnjem upisu G-man-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moji mama I tata su samnom sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju. Istovremeno su napisali i oporuku u kojoj su naveli što sve ostavljaju meni (istovjerno kao i u ugovoru o doživotnom uzdržavanju), te što ostavljaju drugim nasljednicima.

neshvatam zbog čega se oporukom ostavlja imovina,odnosno onaj dio imovine koji je obuhvaćen ugovorom o doživotnom izdržavanju.

Valja istaknuti da Zakon o nasljeđivanju ne poznaje zajedničku oporuku,glede čega je ista protivna prinudnim propisima i kao takva ne proizvodi pravno dejstvo.

Netko mi je nedavno rekao da njihovo drugo dijete može tražiti u nekretnini od živog roditelja da se odredi dio koji bi pripadao umrlom roditelju, te shodno istom da iz tog dijela od umrlog roditelja on dobije pripadajući dio.

može,odnosno nasljednici umrlog roditelja kao njegovi sveopći pravni sljednici imaju aktivnu legitimaciju da utvrđuju udio u bračnoj stečevini na imovini koja se vodi na drugog bračnog druga,no ako tako nešto pokrenu onda Vi nastupate protuzahtjevom da je umrli roditelj upravo svojim dijelom ili jednim dijelom bračne stečevine raspolagao za života,odnosno ugovorom o dož.izdržavanju.

Kako se može osigurati da drugo dijete ne dobije ništa što su roditelji namijenili meni već samo ono što su namijenili njemu?

smrću ostavitelja na njegove nasljednike po sili zakona prelazi ostavina,no u djeliću sekunde prije no dođe do ovog pravnog dejstva,nastupa otuđenje imovine koja je obuhvaćena ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ostavinske mase,budući da je umrli sa istom raspolagao za života ali pod suspenzivnim aleatornim rokom,no da se nebi doveli u situaciju da opisanu situaciju morate dokazivati kroz parnicu,učinite vidljivim postojanje ugovora,na način koji vam je več rečen,zabilježba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neshvatam zbog čega se oporukom ostavlja imovina,odnosno onaj dio imovine koji je obuhvaćen ugovorom o doživotnom izdržavanju.

Valja istaknuti da Zakon o nasljeđivanju ne poznaje zajedničku oporuku,glede čega je ista protivna prinudnim propisima i kao takva ne proizvodi pravno dejstvo.

 

Nisu napisali zajedničku svoju oporuku, svatko je napisao svoju.

A u nju su naveli sve kao i u ugovoru zato da kao ja budem sigurna. To je logika od viška glava ne boli :)

 

 

može,odnosno nasljednici umrlog roditelja kao njegovi sveopći pravni sljednici imaju aktivnu legitimaciju da utvrđuju udio u bračnoj stečevini na imovini koja se vodi na drugog bračnog druga,no ako tako nešto pokrenu onda Vi nastupate protuzahtjevom da je umrli roditelj upravo svojim dijelom ili jednim dijelom bračne stečevine raspolagao za života,odnosno ugovorom o dož.izdržavanju.

 

Nadam se da do ovoga ipak neće doći. Ali ako ipak dođe i drugi nasljednik podigne tužbu čini mi se da onda on gubi jer ako dobro shvaćam onda bi od jedne polovice pola pripadalo živom roditelju, a četvrtina bi se dijelila na iste dijelove (živi roditelj i nasljednici). Po toj kalkulaciji drugi nasljednik bi dobio manje nego što mu je živi roditelj ostavio u svojoj oporuci.

Ako dobro shvaćam, ukoliko bi se stavila zabilježba onda drugi nasljednik ne bi imao pravo tražiti udio u tom dijelu nekretnine već samo onom dijelu koji nije u ugovoru o dožvotnom uzdržavanju?

 

smrću ostavitelja na njegove nasljednike po sili zakona prelazi ostavina,no u djeliću sekunde prije no dođe do ovog pravnog dejstva,nastupa otuđenje imovine koja je obuhvaćena ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ostavinske mase,budući da je umrli sa istom raspolagao za života ali pod suspenzivnim aleatornim rokom,no da se nebi doveli u situaciju da opisanu situaciju morate dokazivati kroz parnicu,učinite vidljivim postojanje ugovora,na način koji vam je več rečen,zabilježba.

 

Molila bih, ukoliko je moguće, da mi ukratko ( i jednostavno :) ) objasnite što znači suspenzivni aleatorni rok? Izgooglala sam ali nisam sigurna da shvaćam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primatelj uzdržavanja u ugovoru se obvezuje da stjecanje prava vlasništva davatelja uzdržavanja odgađa do svoje smrti(suspenzija stjecanja).

Kad će to stjecanje nastupiti je neizvjesno,jer tko to zna kad mu je suđeno umrijeti(aleatornost).

To je et neko objašnjenje da bi mogli shvatiti što pisac želi reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu napisali zajedničku svoju oporuku, svatko je napisao svoju.

OK,ispravno

A u nju su naveli sve kao i u ugovoru zato da kao ja budem sigurna. To je logika od viška glava ne boli

Da bi smo bili sigurni,moramo biti oprezni,no i pretjerana opreznost poljulja stvarnu sigurnost.

Što vam želi reći,ugovor o doživotnom izdržavanju predstavlja naplatni teretni pravni posao i kao takav je jači pravni temelj za stjecanje prava vlasništva od oporuke koja predstavlja besplatno raspolaganje ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sumiramo - uvijek je najbolja opcija napraviti zabilježbu takvih ugovora, pa onda ako i dođe do kakvih promjena, ugovorna strana ima sigurnost da sve opet dobiva naknadno (naravno uz poštivanje ugovora).

 

U ovom slučaju, po mom mišljenju, biti će važno kako je ugovor o DU koncipiran, jer nasljednici mogu, kako je i Matrix naveo, tražiti izdvajanje udjela u bračnoj stečevini preminulog bračnog druga i njegovo uvrštenje u ostavinsku masu, i tu će onda doći do spora, budući ćete vi izaći sa ugovorom o DU, a onda će se postaviti pitanje je li preminuli roditelj mislio i na tu imovinu, i je li ona moguće obuhvaćena ugovorom o DU.

 

Osobno, mislim da ćete u parnicu koja može potrajati (ovisno o konceptu ugovora o DU), jer očito se vaše sestre i braća neće složiti s scenarijem u kojem vi dobivate sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sumiramo - uvijek je najbolja opcija napraviti zabilježbu takvih ugovora, pa onda ako i dođe do kakvih promjena, ugovorna strana ima sigurnost da sve opet dobiva naknadno (naravno uz poštivanje ugovora).

 

U ovom slučaju, po mom mišljenju, biti će važno kako je ugovor o DU koncipiran, jer nasljednici mogu, kako je i Matrix naveo, tražiti izdvajanje udjela u bračnoj stečevini preminulog bračnog druga i njegovo uvrštenje u ostavinsku masu, i tu će onda doći do spora, budući ćete vi izaći sa ugovorom o DU, a onda će se postaviti pitanje je li preminuli roditelj mislio i na tu imovinu, i je li ona moguće obuhvaćena ugovorom o DU.

 

Osobno, mislim da ćete u parnicu koja može potrajati (ovisno o konceptu ugovora o DU), jer očito se vaše sestre i braća neće složiti s scenarijem u kojem vi dobivate sve.

Hvala G-man I ostalima na odgovoru. Zabilježbu ne mogu napraviti jer to ne želi davatelj uzdržavanja (živi roditelj) I ja to poštujem. Što se tiče ugovora o DU s preminulim roditeljem on je u ugovoru naveo da sve nakretnine koje bi naslijedio od živog roditelja ostavlja meni. Tako da mi se čini da sam s te strane sigurna. A i kao što sam spomeula prije ako bi se ta jedna, zajednički stečena nekretnina dijelila, onda bi, ispravite me ako griješim, pola išlo jednom roditelju, a pola drugom. Od te polovice koja bi se odnosila na preminulog roditelja, pola bi išlo živom roditelju, a jedna četvrtina bi se dijelila na jednake dijelove između živog roditelja I djece. Po toj kalkulaciji drugim nasljednicima je bolje da ne idu u spor jer ovako dobivaju 1/3 cijele nekretnine što je vise od zakonskog dijela. Tako je živi roditelj napisao u svojoj oporuci. Nadam se da neće biti problema na ostavini.....
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabilježbu ne mogu napraviti jer to ne želi davatelj uzdržavanja (živi roditelj)

pravo ishoditi zabilježbu ugovora je neovisno o volji primatelja uzdržavanja,na što upućuju odredbe čl.581 st.1.Zakona o obveznim odnosima.

p.s.živi roditelj nije davatelj uzdržavanja.

Što se tiče ugovora o DU s preminulim roditeljem on je u ugovoru naveo da sve nakretnine koje bi naslijedio od živog roditelja ostavlja meni. Tako da mi se čini da sam s te strane sigurna.

"koje bi naslijedio",ali to se nije desilo,glede čega na konkretan slučaj vrijedi primjeniti odredbe čl.103 st.1.Zakona o nasljeđivanju.

""Ništav je ugovor kojim netko otuđuje nasljedstvo kojemu se nada, kao i svaki ugovor o nasljedstvu treće osobe koja je još živa""

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija