Jump to content

ugovor o dosmrtnom - raskid treća osoba


s3pi

Preporučene objave

Potpisan je ugovor o doživotnom uzdržavanju prije 10 godina.

U međuvremenu došlo je do psihičkog oboljenja osobe koja se brinula o baki (njezine kćeri) a i prije toga nije poštovala ugovorene obveze ali baka joj to nije zamjerala. Baki se je rapidno pogoršalo stanje zadnjih mjeseci te je smještena u dom jer je ostala nepokretna. Isto tako i baka postaje lagano dementna te odbija komunikaciju na normalan način. Da li druga sestra ima bilo kakve zakonske ovlasti taj ugovor raskinuti i na koji način?

Isto tako me zanima da li postoje slučajevi u kojima treća osoba može raskinuti takav ugovor (o dosmrtnom ili doživotnom) ili prijaviti nekoj ustanovi ili centru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za života bake nema,a nakon njene smrti može pokušati tužbom.

 

drugim riječima sklopi se ugovor, osoba koja treba skrb nakon par dana postane nesposobna za život - "prolupa" (oduzeta radna sposobnost) a osoba koja brine ne ispunjava ugovorene obveze... zar ne postoji nikakav način da se takav ugovor ospori odmah ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osoba koja treba skrb nakon par dana postane nesposobna za život - "prolupa" (oduzeta radna sposobnost) a osoba koja brine ne ispunjava ugovorene obveze... zar ne postoji nikakav način da se takav ugovor ospori odmah ?

davatelj uzdržavanja nije skrbnik primatelja uzdržavanja,već ugovorna strana koja ima ugovorne obveze,pa ako je baka smještena u dom to neznači da se obveze nemogu i dalje izvršavat.

Uostalom da je baka prije odlaska u dom htjela raskinut ugovor,ona bi to i učinila ili pak izrazila volju da tako nešto želi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drugim riječima sklopi se ugovor, osoba koja treba skrb nakon par dana postane nesposobna za život - "prolupa" (oduzeta radna sposobnost) a osoba koja brine ne ispunjava ugovorene obveze... zar ne postoji nikakav način da se takav ugovor ospori odmah ?

 

 

ovo gore sam naveo potpuno novi primjer da se npr. 10.2.2015 sklopio ugovor a osoba je 13.2.2015 postala nesposobna za život. Osoba je samac bez nasljednika samo ima potpisano doživotno ili dosmrtno kojeg se davatelj ne pridržava nimalo. I sada ja kao recimo susjed-poznanik vidim evidentno kršenje i nemam kome za prijavit takav slučaj ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo gore sam naveo potpuno novi primjer da se npr. 10.2.2015 sklopio ugovor a osoba je 13.2.2015 postala nesposobna za život. Osoba je samac bez nasljednika samo ima potpisano doživotno ili dosmrtno kojeg se davatelj ne pridržava nimalo. I sada ja kao recimo susjed-poznanik vidim evidentno kršenje i nemam kome za prijavit takav slučaj ?

 

općenito govoreći, ugovori su pravni poslovi kojima se nameće pravo između osoba koje su ugovorne strane, i u njima ne sudjeluju treće osobe. stoga zakon samo iznimno dopušta trećim osobama intervenirati u pravni odnos uređen ugovorom, ako one same imaju pravni interes da se neki odnos regulira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Evo opet mene s par pitanja oko tužbe za raskid ugovora o doživotnom;

 

1. Da li se taj ugovor može ikako vidjeti ili ga zatražiti nasljednik prije tužbe?

(da vidim crno na bijelo koje su bile ugovorene obveze)

2. Da li ima elemenata za rušit ugovor ako je:

a)osoba imala punomoć na račun primatelja uzdržavanja i sa njegovim novcima ga uzdržavala tj nije trošila svoja sredstva(dokaz-izvodi računa)

b)nagovorila osobu na prodaju nekretnina te je po punomoći i prodala

c)većinom je telefonskim putem kontaktirala i zanemarivala je (svjedoci)

d)kada je osoba postala zdravstveno zahtjevnija za brigu strpala ju je u dom te opet s novcima primatelja uzdržavanja plaćala isti.

 

 

Realno gledano dohranila (sahranila) osobu bez ikakvog davanja-ulaganja osim malo vremena.....

 

Molim realan odgovor jer znam da je odvjetnicima uvijek u interesu ići u proces...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zemljišno-knjižnom uredu Općinskog suda(tzv gruntovnica),postoji zbirka isprava,gdje je izmeđuu ostalog uložen i konkretni ugovor(ako je isti zabilježen u z.k.),glede čega možete zatražiti presliku ugovora.

Što se tiče ostalih upita,nemože se ništa više reći bez informacija o obvezama koje je ugovorom preuzeo davatelj uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zemljišno-knjižnom uredu Općinskog suda(tzv gruntovnica),postoji zbirka isprava,gdje je izmeđuu ostalog uložen i konkretni ugovor(ako je isti zabilježen u z.k.),glede čega možete zatražiti presliku ugovora.

Što se tiče ostalih upita,nemože se ništa više reći bez informacija o obvezama koje je ugovorom preuzeo davatelj uzdržavanja.

 

Poštovanje Matrix i ostali!

Ne da se hvalim. Imao sam tasta i punicu na dosmrtnom uzdržavanju. Moja supruga ima još brata i sestru. Napravili smo ugovor o dosmrtnom uzdržavanju uz prisutnost supruginog brata i sestre i dva svjedoka koji nisu u krvnom srodstvu. Naravno uz javnog biljžnika i privolu tasta i punice.

Sklapanje ugovora... itd. supruga je odmah stupila u vlasništvo nekretnina,pokretnina po dobivenom rješenju.

Naime, želim naglasiti da svaka osoba koja preuzima osobu/e na dosmrtno uzdržavanje, da se pridržava ugovora, da ima "čiste ruke i čistu savjest". Da, bilo je teško, osobito unazad zadnja 2-3 mj. To je kao da imaš malo dijete,dojenče..... mazi ...pazi...

Eto nije bio cilj grabež nekretnine. Kad smo stavili na papir neprepisane nekretnine, zemljišta još od 1927.god. Javni b, je bio još 12 puta kod tasta i punice u vezi potpisa i uvijek plati.

Nakon smrti,karmine po njihovoj želji, spomenik itd. Da sad ne nabrajam. Prodajom nekretnina i troškovi uzdržavanja -2 ocjena.

Znali smo mi za to, ali jednostavno nije bilo drugog rješenja nego da ih uzmemo kod nas i da se postupi prema starim osobama kako priliči iz razloga što su to zaslužili po mojoj procjeni.

Da ne duljim. Poštovani Matrix. Tko će nas tako uzdržavat? držat kao na "dlanu, prioritetno kako je i red"

Zato svakom ruku pruži, nikog ne rastuži. Budi čovjek dobre volje. Mislim na one koji sklapaju ugovore. Ne u cilju dobiti nego u cilju njege i pomoći staroj i nemoćnoj osobi.

 

Eto LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobili smo na uvid ugovor.... evidentno je da ga se davatelj uzdržavanje nije pridržavao te sam spreman ići na njegovo rušenje....

Ono što me zanima je slijedeće:

1.ako se ugovor proglasi ništavim, znači da će onda nekretnina ući naknadno u ostavinu?

2.ako je oporukom ostavljeno sve jednoj osobi onda bi se od te nekretnine dobio samo nužni dio odnosno omjeri prema oporuci?

 

Ugovor je sklopljen 2006 godine ako to što znači i ako se raskine to će vjerojatno biti 2025.... osoba je preminula 2016 ako što znače ti podaci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija