Jump to content

sporazumni otkaz


hasko

Preporučene objave

Ponuda poslodavca :

SPORAZUMNI PRESTANAK RADNOG ODNOSA

 

čl.1 Ugovor o radu na neodređeno vrijeme od dana ..., prestaje 11.12.2015. ....

 

čl.2 Poslodavac se obvezuje na ime neiskorištenog godišnjeg odmora radniku isplatiti novčani iznos razmjerno 12 dana godišnjeg odmora u roku od pet dana od potpisa ovog sporazuma.

Poslodavac se radniku obvezuje isplatiti i naknadu za otkazni rok koji radnica nije u obvezi odraditi za poslodavca u iznosu od 1000,00 kuna neto , u roku od pet dana od dana potpisa ovog sporazuma.

 

I to je to

 

Pitanje : radnica radi , što na određeno , što na neodređeno od 1.12.2008. g. , ima li ona pravo ako potpiše ovaj raskid , na otpremninu i nakon toga na naknadu za nezaposlene ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na otprmeninu ima samo ako se poslodavac s time složi i stavi to u sporazum (jer otpremnina je pravo radnika samo u slučaju otkaza od strane poslodavca), a pravo na novčanu naknadu sa HZZ-a definitivno nema.

 

A što , ako je poslodavac kriv za otkaz ? U stvari , da bi dobio odgovor na prethodno pitanje ,nejasno mi je koje su to okolnosti u kojima bi poslodavac bio kriv zato što radnik traži otkaz ? Konkretno : .... jer sam bila prisiljena izdavati račune na ime druge radnice jer se taj dan meni vodio kao slobodan i to je trajalo 2 godine (prijavljeno inspekciji , već sam pisao o tome), zatim u dva navrata odbijanja od plaće bez objašnjenja, itd.... ( ima toga još)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje : radnica radi , što na određeno , što na neodređeno od 1.12.2008. g. , ima li ona pravo ako potpiše ovaj raskid , na otpremninu i nakon toga na naknadu za nezaposlene ?

 

samo ako dobije poslovno uvjetovan otkaz ima pravo na otpremninu (za svaku godinu navršenu kod tog poslodavca) i naknadu sa HZZ.

potpisivanjem sporazunog otkaza nema nikakva prava osim onih navedenih u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam namjeru napisati pismo ( u suprugino ime naravno) , u kojem tražim raskid ugovora o radu i pri tome navesti razloge zbog kojih dajem otkaz.

 

Dakle, supruga bi podnijela otkaz. U tom slučaju nema prava na otpremninu, a samo u slučaju izvanrednog otkaza uzrokovanog skrivljenim ponašanjem poslodavca (kojeg ćete biti dužni i obrazložiti i kojeg, teoretski poslodavac može pobijati) postoji pravo na novčanu naknadu HZZ-a, ali će vas i tamo pitati jeste li tražili zaštitu od poslodavca odnosno od suda, u konteksu odobrenja takva zahtjeva.

 

Rješenje vidim u ZZP-u, pa ako poslodavac ne odgovori u roku od 15 dana ili odgovorom niste zadovoljni - idete pred sud. A onda najvjerojatnije slijedi otkaz, pa će biti pitanje je li ili nije dopušten i pravno valjan, pa će se i to moći osporavati, usput tražiti i sudski raskid plus naknadu štete.

 

Sve zavisi što točno želite i koliko živaca i vremena imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, supruga bi podnijela otkaz. U tom slučaju nema prava na otpremninu, a samo u slučaju izvanrednog otkaza uzrokovanog skrivljenim ponašanjem poslodavca (kojeg ćete biti dužni i obrazložiti i kojeg, teoretski poslodavac može pobijati) postoji pravo na novčanu naknadu HZZ-a, ali će vas i tamo pitati jeste li tražili zaštitu od poslodavca odnosno od suda, u konteksu odobrenja takva zahtjeva.

 

Rješenje vidim u ZZP-u, pa ako poslodavac ne odgovori u roku od 15 dana ili odgovorom niste zadovoljni - idete pred sud. A onda najvjerojatnije slijedi otkaz, pa će biti pitanje je li ili nije dopušten i pravno valjan, pa će se i to moći osporavati, usput tražiti i sudski raskid plus naknadu štete.

 

Sve zavisi što točno želite i koliko živaca i vremena imate.

 

Naravno da će se morati skinuti rukavice u ovom slučaju. Može li tražiti izvanredni otkaz krivnjom poslodavca jer je kroz određeni vremenski period u dva navrata uskraćivao od plaće bez objašnjenja , nije plaćao rad nedjeljom i nije davao tjedni odmor nego se radnica taj dan vodila kao slobodna , a izdavala račune na ime druge. Znam da su određeni rokovi za žalbe prošli , ali se radi o tome da je sve zajedno prekrdašilo. Čak su jedno vrijeme morali uskraćivati račune kupcima čime su ,naravno, bili često izloženi prijekorima kupaca , a sve kako bi na kraju radnog vremena imali 510 kuna "na crno" ( zašto baš 510, nemam pojma).

Ponavljam , svjestan sam da su prošli rokovi za žalbe po pojedinom slučaju , ali sveukupno gledajući....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok za izvanredni otkaz vam je 15 dana od događaja koji je razlog izvanrednom otkazivanju. Kako sami kažete, to je prošlo i tu je kraj priče.

 

Plus - u tom slučaju prava na otpremninu nemate, imali biste doduše pravo na naknadu štete (ako je dokažete), a što se novčane naknade sa HZZ-a tiče, pitali bi vas jeste li tražili zaštitu svojeg prava od poslodavca odnosno suda. Ako niste, neće vam odobriti ni NN.

 

Da rezimiram, ovo što vi tražite, u ovakvoj varijanti sa svim pravima - je nemoguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispaljen metak može biti čorak.

ili ako se kasnu koristi može biti neispravan pa od njega nike koristi.

 

Ha , ako se nalaziš s druge strane znaš li da li je puška prazna, ćorak u njoj ili je neispravan metak ?

Vidi prijatelju , već sam poduzeo konkretne korake koje ipak nemam namjeru ovako javno objavljivati, objaviti ću ih kada se sve završi.

Što se tiče Zakona , pa vidiš i sam da npr. Općinski sud presudi jedno , Županijski poništi , Vrhovni poništi Županijski , a na kraju se upetlja i Ustavni sud i donese bogtepita kakvu odluku.

Da , naravno da sam razumio stilske figure u odgovoru, ali ponavljam, za sada navlačm "firange" na ovaj slučaj. Iskreno , hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija