Jump to content

prava djeteta u školi ukoliko ima zdravstvene probleme


kaci

Preporučene objave

Poštovani,

može li mi itko reći kakva prava ima moje dijete,tj postoji li način da bude zaštićena na satu tjelesnog jer ima zdravstvenih problema, dva puta je imala teške operacije na srcu. Naime, ima jako nerazumnog učitelja (prof.) tjelesnog koji traži da (kao i sva ostala djeca)obavlja sve teške vježbe (npr. sedam krugova za određeno vrijeme, pa ona to ne može a niti ne smije, jer bi se sigurno nakon trećeg kruga srušila, i sl.), te ona redovito dobije lošu ocjenu. Inače je odlična učenica i to joj jako smeta i kvari joj prosjek.

Sve je objašnjeno i rečeno bezbroj puta, ali uzalud. On mi jednostavno kaže: "Pa ako ne može raditi neka samo rekne". I idući sat dobije dvojku!?

To mi je pomalo apsurdno, dijete je, učenica šestog razreda. Ne podcjenjujem ni jedan predmet, ali ona fizički jednostavno ne može...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate na dispoziciji širok dijapazon mogućnosti, nakon kojih će konkretan nastavnik biti sretan ako ne ostane bez posla.

 

Razgovor sa Ravnateljom škole, prijava Ministarstvu, prijava Pravobraniteljici za prava djeteta, dati priču u medije koji vole ovakve slučajeve. Sve potkrijepiti sa medicinskom dokumentacijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gala je muško btw :). Evo sve piše...zaboravio sam napisati da zamolbi treba priložiti prijedlog liječnika...dakle vrlo jednostavno. U mojoj školi nitko nikad nije radio probleme oko toga...

 

čl. 80 ZOOOSŠ

 

(1) Ako učenik zbog zdravstvenog stanja ne može sudjelovati u određenoj školskoj aktivnosti ili bi to sudjelovanje štetilo njegovu zdravlju, može se privremeno ili trajno osloboditi od pohađanja nastavnog predmeta ili sudjelovanja u određenim nastavnim sadržajima, ako ti nastavni sadržaji nisu iz osnovnih predmeta struke.

(2) Odluku o oslobađanju učenika donosi učiteljsko vijeće odnosno nastavničko vijeće na prijedlog liječnika primarne zdravstvene zaštite.

(3) Učeniku koji je tijekom cijele nastavne godine oslobođen pohađanja nastave određenog nastavnog predmeta, završna ocjena za taj predmet ne upisuje se u javnu ispravu već se upisuje da je oslobođen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učiteljskom vijeću pismeno podnijeti zahtjev za oslobođenje od nastave tjelesnog odgoja. To Vam je svaki normalan ravnatelj i učitelj mogao odavno reći.

 

... ali nije rekao nitko. Štaviše , taj profesor prema kazivanju @kaci ignorira teško zdravstveno stanje djeteta , ugrožava mu zdravlje pa čak možda i život. Pedagoški i ljudski , nema šta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gala je muško btw :).

 

Mea culpa, mea magna culpa. :tikvan:

 

Ostalo mi u sjećanju da ste negdje pisali u ženskom rodu, pa ... Plus i nick asocira više na žensko. :-)

 

Isprika u svakom slučaju.

 

... ali nije rekao nitko. Štaviše , taj profesor prema kazivanju @kaci ignorira teško zdravstveno stanje djeteta , ugrožava mu zdravlje pa čak možda i život. Pedagoški i ljudski , nema šta.

 

Zato sam i rekao da će biti sretan ako ne izgubi posao. Da se nešto desilo i da je riječ o mom djetetu, ... Tu ću stati da ne moram sam sebe editirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, Ovako: Liječnik će bez problema dati svoje mišljenje ( ne moram ni naglasiti koliko je bio iznenađen sa ponašanjem nastavnika) jer imamo urednu liječničku dokumentaciju gdje sve jasno piše (npr. sa kontrolnih pregleda iz UKC Ljubljana, gdje kardiolog strogo zahtijeva da "deklica" izbjegava teže fizičke napore, odnosno sve ono što ona ne može s lakočom odraditi).

Ovo ću predati na nastavničko vijeće, vidjet ću šta kaže ravnatelj...

Liječnik mi čak savjetuje da tražim da ide na sat tjelesnog, ali po prilagođenom programu ( ovo je zbog njene dobi, ipak je to djevojčica od 13 godina, pa da ne bude vidno "različita od druge djece"), tj. samo onoliko koliko može, a ako škola ne može to omogućiti, onda bi je trebalo osloboditi.

Meni je, kao majci, jako teško jer je divno dijete, mirna je i odlična učenica, ne pravi nikakve probleme. A ona sama je već prošla takvu kalvariju (stalno se trudi da sakrije dvostruki ožiljak koji "ponekad proviri" da joj se ne bi vršnjaci rugali i "ispitivali (jer je već to doživljavala), i sad bezobzirno ponašanje nastavnika, ma ne trebam ni objašnjavati.

Nadam se da ću nešto riješiti...

Svima vam hvala na razumijevanju i objašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, Ovako: Liječnik će bez problema dati svoje mišljenje ( ne moram ni naglasiti koliko je bio iznenađen sa ponašanjem nastavnika) jer imamo urednu liječničku dokumentaciju gdje sve jasno piše (npr. sa kontrolnih pregleda iz UKC Ljubljana, gdje kardiolog strogo zahtijeva da "deklica" izbjegava teže fizičke napore, odnosno sve ono što ona ne može s lakočom odraditi).

Ovo ću predati na nastavničko vijeće, vidjet ću šta kaže ravnatelj...

Liječnik mi čak savjetuje da tražim da ide na sat tjelesnog, ali po prilagođenom programu ( ovo je zbog njene dobi, ipak je to djevojčica od 13 godina, pa da ne bude vidno "različita od druge djece"), tj. samo onoliko koliko može, a ako škola ne može to omogućiti, onda bi je trebalo osloboditi.

Meni je, kao majci, jako teško jer je divno dijete, mirna je i odlična učenica, ne pravi nikakve probleme. A ona sama je već prošla takvu kalvariju (stalno se trudi da sakrije dvostruki ožiljak koji "ponekad proviri" da joj se ne bi vršnjaci rugali i "ispitivali (jer je već to doživljavala), i sad bezobzirno ponašanje nastavnika, ma ne trebam ni objašnjavati.

Nadam se da ću nešto riješiti...

Svima vam hvala na razumijevanju i objašnjenju.

 

Liječnik je u pravu , neka ide na nastavu . A nastavnik ..... , ni ne razmišljajte o njemu . Također se nemojte previše pouzdati ni u ravnatelja i njegove kolege . Zašto ovo govorim. Pa , ja sam iz mjesta gdje je ne tako davno voditelj područne škole pravomoćno osuđen za pedofiliju (6 g.). Svi su se ko tobože zgražali ( ne nad tim profesorom , nego na "lažima" djece)i tek kada je u školu pretresla policija i kada su predočeni nedvojbeni dokazi , onda su se njegove kolege počele tek samo ograđivati od njega , ali ipak ostavljajući nadu da je to izmišljotina.

Zato upotrijebite sva moguće zakonske službe , a pogotovo one koji imaju mogućnost "pritiska" i ne se pouzdavati samo u nastavničko vijeće ili ne znam koje tijelo škole. Ne bojte se , to je vaše dijete.

Druga stvar , jednako bitna. U razredu koji pohađa moj sin od prvog osnovne pohađa i jedan dječak s posebnim potrebama i takav mu je i program .Zaista nema nikakvih problema , a korist je nemjerljiva. "Normalna" djeca su naučila živjeti i dijeliti s kolegom koji treba njihovu pomoć, dakle postali su humaniji,empatičniji i ne stigmatiziraju to dijete , a on se ipak pomalo oporavlja s njima u društvu i osjeća se potpuno ravnopravnim članom razreda.

Svaki ožiljak je ružan i ako možete prikrijte laganom pamučnom majicom , ali vjerujte , s vremenom će se sve srediti. Jedino treba netko stariji koji će sve to odraditi i nadgledati , a ako se taj nastavnik ne opameti i ne dođe svijesti onda ne oklijevajte.

Ovo i nije bio baš pravni savjet , ali i sam sam roditelj koji ima četvrtog učenika u školi, pa se nadam da sam vam dao nekakvu štajaznam , potporu valjda....

 

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, Ovako: Liječnik će bez problema dati svoje mišljenje ( ne moram ni naglasiti koliko je bio iznenađen sa ponašanjem nastavnika) jer imamo urednu liječničku dokumentaciju gdje sve jasno piše (npr. sa kontrolnih pregleda iz UKC Ljubljana, gdje kardiolog strogo zahtijeva da "deklica" izbjegava teže fizičke napore, odnosno sve ono što ona ne može s lakočom odraditi).

Ovo ću predati na nastavničko vijeće, vidjet ću šta kaže ravnatelj...

 

Vaš problem, kao i mnogih drugih ljudi, je što 'razgovaraju' , umjesto da komuniciraju sa svim institucijama pisanim podnescima.

To što ste vi razgovarali - ne postoji.

 

Da vaše dijete sutra završi (ne daj Bože) u bolnici nakon tjelesnog, nitko od ovih s kojima ste razgovarali ne bi se jasno sjećao da ste govorili o medicinskim problemima svog djeteta.

 

Moguće čak da bi vas optužili da ste 'neodgovorni roditelj' jer niste jasno predočili zdravstvene probleme svoje kćeri!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija