Jump to content

Zastara prekršaja i ''broj'' obavijesti


GoranSv

Preporučene objave

Poštovani,

imam 2 pitanja, budući sam zadnjih dana sudjelovao u ''raspravi'' gdje su se javili oprečni stavovi.

Zanima me slijedeće:

 

1) zastara, kada nastupi (nakon 4 godine), ide li ''automatski'' ili treba pisati nekakav dopis / podnesak / nešto? Odnosno, da li sud ''sam'' utvrđuje da je nastupila zastara i prekida postupak, ili to treba posebno tražiti?

 

2) koliki je broj obavijesti koje sud šalje prilikom vođenja prekršajnog postupka, po svakom dopisu koji šalje? Je li to jedan (1) - jednom dođe ''žuti papirić'' i to je to, nakon toga oglasna ploča ili nešto... ili su to dvije (2) obavijesti po svakom dopisu koji sud šalje (poziv, presuda...), pa zatim na oglasnu ploču?

 

Nadam se da su pitanja dovoljno jasna, te unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

LP,

Goran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Dana 16.11.2011.sam vozio automobil u alk.stanju, te "zaradio" prekršaj od 4000 kn+6 mjeseci zabrane upravljanja mot.vozilom "B" kategorije.Negdje sam zagubio tu presudu, ali mislim da nisam dobio nikakve kaznene poene. Žalbu Visokom prekrđajnom sudu sam podnio u roku (negdje u 03/2013) i do danas nisam dobio nikakav odgovor.

 

Moje pitanje je , da s obzirom da je 17.11.2015.prošlo 4 godine od počinjenog prekršaja da li je isti zastario, te se više ne moram bojati 2.stupanjske presude ili pak 2.st. sud može antidariati svoju odluku te mi istu presudu po žalbi dostaviti npr.za 5 mjeseci i npr.potvrditi kaznu suda 1.stupnja i to sve da bude u rokovima i u (ne)zastari?

 

Da li je zastario rok za izvršenje kazne kako novčane,tako i zaštitne mjere, a možda i kaznenih poena u svakom slučaju ili nije?

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je da je sud donio odluku u roku, ali ti ona još nije dostavljena, tako da ne mora biti zastara.

 

Ako su donijeli odluku na vrijeme (a iz iskustva, vjerojatno jesu, jer su imali vremena), onda od tada traju 3 godine u kojima se presuda mora izvršiti.

 

Sve ovo ne možeš znati napamet, ali možeš provjeriti na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih baš provjeravao na sudu da ih podsjećam na nešto eventualno još neriješeno...pa da to uzmu u rad odmah. Očekivao sam ja to još i 2014, pa 2015..ali evo ništa.

Bilo je tu dvije žalbe, moja, odvjetnikova, razni argumenti, astmatični napad dan prije, neregularan alko test i sl, na te sve činjenice je ukazano 2.st sudu pa ne znam da li je moguće dataj predmet "zaspi" s obzirom da mi je to prvi prekršaj iz oblasti prometa, a pogotovo prva alkoholiziranost za volanom, a vozač sam 20-tak godina....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Dana 16.11.2011.sam vozio automobil u alk.stanju, te "zaradio" prekršaj od 4000 kn+6 mjeseci zabrane upravljanja mot.vozilom "B" kategorije.Negdje sam zagubio tu presudu, ali mislim da nisam dobio nikakve kaznene poene. Žalbu Visokom prekrđajnom sudu sam podnio u roku (negdje u 03/2013) i do danas nisam dobio nikakav odgovor.

 

Moje pitanje je , da s obzirom da je 17.11.2015.prošlo 4 godine od počinjenog prekršaja da li je isti zastario, te se više ne moram bojati 2.stupanjske presude ili pak 2.st. sud može antidariati svoju odluku te mi istu presudu po žalbi dostaviti npr.za 5 mjeseci i npr.potvrditi kaznu suda 1.stupnja i to sve da bude u rokovima i u (ne)zastari?

 

Da li je zastario rok za izvršenje kazne kako novčane,tako i zaštitne mjere, a možda i kaznenih poena u svakom slučaju ili nije?

 

Hvala na odgovoru.

 

Evo konkretnog primjera... zastara je trebala biti 10.11.2015. Prođe mjesec, prođe i drugi, počinje teći treći mjesec zastare... op, eto žutog papirića, polovicom 01.2016.

 

Nešto, nešto, nešto... žalba nije usvojena... nešto, nešto, nešto... napisano 21.10.2015.

''pismo'' je putovalo skoro 3 mjeseca.

 

Suma sumarum... da je 11.11.2015. tražena zastara, ne bi imalo nikakvog utjecaja... budući je, po njima, žalba odbačena 21.10.2015., odnosno u roku prije zastare.

 

Na žalost, čuo sam već x primjera sličnih događaja, gdje pošta ''putuje'' i po 6 mjeseci, i kad dođe... redovno je sve odrađeno tjedan-dva prije zastare. I ne možeš više ništa. Ajde, možda na ustavni sud, iako ne vidim previše svrhe u tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

16.11.2011.sam napravio prometni prekršaj(vožnja pod utj.alk). 05/2013 sam uložio žalbu Visokom prekršajnom sudu. Ovih dana sam obavješten putem HP-a da imam pismeno od 1.stupanjskog prek.suda koji je provodio i prekršajni progon za navedeni prekršaj.Pretpostavljam da se radi o dostavi antidatirane presude 2.stupanjskog suda iz ZG.

 

Ne namjeravam ju primiti, a ni ne znam kakva je odluka.

 

Što gubim ili da li nešto dobijam neprimanjem otpravka presude u dostavi prvi puta? Da li se dostava smatra urednom eventualno ako se iste objavljuju na oglasnim pločama ili će se slati još koji puta?

 

Dobijam li na "vremenu" i na kakvom uopće? Ima li načina da saznam odluku od 1.st.suda dok istu ne primim zvanično i da li postoji pravo na ulaganje ventualnog izvanrednog pravnog lijeka? Vjerujem da isto ne odlaže izvršenje..kako plaćanje novč.kazne, tako i zaštitner mjere...

 

Da li je sud 2. st. mogao kaznu pooštriti na moju štetu?

 

Jednom rječju...kako izbjeći sankciju oduzimanja vozačke dozvole na neki rok... Vjeruje nikako.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Prvi puta(imam rok još dva dana) ne bih primio 2.st.presudu.Pa valjda će redovna dostava poštom biti pokušana bar još jednom, a ne odmah na oglasnu ploču pa se smatra nakon 8 dana uredno uručenom?

 

Jesam negirao (kao i odvjetnik), kako kod suda 1.at, tako i u žalbi jer sam odbio alkotest, a nisu me htjeli voditi na vađenje krvi..nego zadržavanje do 12h..itd.

 

Odbio sam alkotest iz razloga bolovanja od astme i nemam kapacitet pluća da pušem 9-10 sec u to puhalo. Mislim da su tu napravili propust.Inače, to se dogodlilo na graničnom prijelazu, pa je to obavljala granična policija.

 

Uz žalbu sam dostavio da sam dan prije(med.dokument) imao teži astmatični napad i da sam primio infuziju...itd).

 

Po tome mislim s obzirom da nemaju dokaza za alkoholemiju, a nisu mi "željeli vaditi krv" da bi možda obzira imao Visoki prek.sud.Što Vi mislite?

 

Prije nikada problema u prometu sa alk, niti jednom.

 

Ažurirano

 

Također...iz iskustva..koliko vremena prolazi od prijema pravomoćne odluke do dostave mjere zabrane, naravno ako istu ne izbjegavam, a niti neću..šta je tu je.Tamo je predloženo 6 mj + 5000-6000 kn, već sam zaboravio.Ne znam niti dali dobijam kaznene poene, uhh.. A otići u pisarnicu suda (manji gradić kod Osijeka) pa pitati za uvid u predmet i 2.st.odluku, hoće li dati? trebali bi, to je moje. I onda im kažem pošaljite mi potpm, iako će mi svakako to uvaliti milom ili silom.....pogotovo ako je potvrđeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija