Jump to content

Kako izbaciti uljeza iz stana???


Dondo

Preporučene objave

Pozdrav,

situacija je slijedeće:

Baka umrla 2012 godine. Nasljednici su njezin sin i po našem pokojnom ocu, moja sestra i ja.

Pokrenuta ostavinska rasprava na koju se prijavio i njen susjed, kao vanbračni partner.

Nismo ga priznali jer to nije, nego je samo htio iskoristiti priliku. Upućen je u tužbu koju je izgubio jer nije imao nikakvog dokaza zajedničkog života.

Presuda je pravomoćna početkom 2015 i nije bilo žalbe s njegove strane.

Odmah nakon njezine smrti se uselio u njezin stan, zvao sam policiju ali ga oni nisu htjeli iseliti do okončanja sudskog postupka ili ostavinske rasprave.

Nakon presude, nastavljena je ostavinska rasprava i doneseno rješenje o nasljeđivanju, bakin sin u 1/2, te moja sestra i ja sa po 1/4 dijela. Rješenje je doneseno krajem 2015 i još nije pravomoćno. Pošto se dugovi za režije, te ostali troškovi gomilaju, zanima me na koji način ja njega mogu izbaciti iz stana. Napominjem da on ima u svome vlasništvu nekretninu gdje također živi.

Moja pitanja su:

Da li ja mogu doći do stana i pozvati policiju da ga izbace?

Ako ja nasilno uđem u stan dok njega nema, te promijenim brave i izbacim njegove stvari, da li mogu snositi kakve pravne sankcije?

Neki drugi savjet kako riješiti ovu situaciju?

 

Hvala puno na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u gruntovnici provjeri dali je proveden upis vlasništva.izvadi novi vlasnički list.

prijavi provalu u stanu. otkaži struju vodu, plin zbog provale i neovlaštenog useljenja.pismeno i preporučeno ili da na kopiju pismena/odjave pečatom potvrde prijem zahtjeva za isključenje usluge (pismeno možeš nazvati odjava usluge zbog neovlaštenog useljenja i korištenja usluge).

ili stanaru ponudite sklapanje ugovora o najmu (pismeno preporučeno i sa povratnicom).

ako odbije primiti ponudu ili sklopit ugovor o najmu neovlašteno (nezakoniti je korisnik) koristi stan koji je tuđe vlasništvo. (lakše i brže se dolazi do deložacije). tražite plaćanje svih nastalih troškova za režije i stanarine za unazad od useljena nezakonitog korisnika(do 5 godina je zastara) uvečano za kamate. na njegovoj imovini napravite zabilježbu spora.

smatram da bi tzrebalio koristiti usluge odvjetnika. ako dobijete spor(uvjeren sam da hoćete) imate pravo tražiti povrat nužnih troškova (i zastupanje odvjetnika je nužan trošak).

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U gruntovnici još nisam upisan kao suvlasnik, jer rješenje o nasljeđivanju nije postalo pravomoćno. Sutkinja koja je vodila taj predmet je otišla, a predmet preuzima druga sutkinja negdje u veljači 2016.

On je u stanu od 2012 i vjerojatno je napravio dug po režijskim troškovima, koje ćemo mi kao nasljednici morati platiti.

Znači ja bi kada dobijem vlasnički list trebao otići do stana i pozvati policiju, te zatražiti da ga izbace, ili porazgovaraju sa susjedima koji bi potvrdili da je on tamo skoro 4 godine.

Da li bi taj zapisnik kasnije mogao koristiti za sudsku tužbu zbog nadoknade troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugi dio Bovu-ova odgovora je u redu.

 

Glede ovog isključenja - napominjem da bi se isto, obzirom je taj čovjek u posjedu nekretnine (što nitko ne spori), moglo percipirati kao čin smetanja posjeda, sukladno našoj praksi, pa glede toga preporučam oprez i da se ne zalijetate s radnjama koje bi vam mogle prouzročiti trošak.

 

Zakonski put je dug, ali je jedini legalan - kada nekretnina postane i formalno vaša, zatražit ćete predaju iste u posjed, u protivnom slijedi postupak iseljenja sa zahtjevom naknade eventulne štete i obveze podmirivanja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da rezimiramo. Najbolje mi je čekati pravomoćnost rješenja o nasljeđivanju, zatim se upisati u gruntovnici kao vlasnik, te potom pokrenuti postupak za predaju nekretnine, odnosno postupak za iseljenje.

 

Imam još jedno pitanje na koje mi nitko nije odgovorio, a to je šta ako ja sam uđem u stan.

Taj čovjek svaki mjesec u isto vrijeme odlazi na selo gdje ima kuću, i gdje prima penziju (ček - radio je negdje vani). Znači kada njega nema, što ako ja uđem u stan i promijenim brave.

Time bih to iseljenje brzo riješio, ali ma zanima da li mogu imati kakve pravne sankcije, tj. da li mi to može otežati kasnije zahtjeve za nadoknadu troškova uzrokovanim njegovim ilegalnim boravkom.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da rezimiramo. Najbolje mi je čekati pravomoćnost rješenja o nasljeđivanju, zatim se upisati u gruntovnici kao vlasnik, te potom pokrenuti postupak za predaju nekretnine, odnosno postupak za iseljenje.

 

Odmah po pravomoćnosti rješenja pokrenite sve što vam je bovu napisao (osim isključenja priključaka). Temeljem tužbe stavite zabilježbu i na njegov stan i na onu drugu kuću (tako će se lakše jedna od tih nekretnina kao prazna prodati na dražbi). Uostalom, ima on i mirovinu...

Ne zaboravite u tužbi navesti i kamate, i dugove za komunalije, i štetu u stanu...

Angažirajte odvjetnika koji je verziran u takvim stvarima da ne napravite neku grešku u koracima. Na kraju će susjed platiti i odvjetničke troškove.

 

Imam još jedno pitanje na koje mi nitko nije odgovorio, a to je šta ako ja sam uđem u stan.

Taj čovjek svaki mjesec u isto vrijeme odlazi na selo gdje ima kuću, i gdje prima penziju (ček - radio je negdje vani). Znači kada njega nema, što ako ja uđem u stan i promijenim brave.

 

Zašto da si komplicirate?

Vrlo vierojatno će vas kad pokrenete spor susjed moliti da to riješite - kada shvati kud to vodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugi dio Bovu-ova odgovora je u redu.

 

Glede ovog isključenja - napominjem da bi se isto, obzirom je taj čovjek u posjedu nekretnine (što nitko ne spori), moglo percipirati kao čin smetanja posjeda, sukladno našoj praksi, pa glede toga preporučam oprez i da se ne zalijetate s radnjama koje bi vam mogle prouzročiti trošak.

.

 

nasljednici nisu dužni trpiti štetu i platiti nešto što nisu koristili a ni ostavitelj.

zahtjev za isključenje komunalnih usluga treba postaviti tako da je moguće i promjena korisnika. (zbog neplaćanja struje,plina i vode i komunalna poduzeća vrše isključenje korisnika.). meni je provaljeno u stan. tražio sam isključenje usluga ili promjenu korisnika (sve pismeno sa datumom i stanjem brojila). ilegalac je odselio a HEP je tražio da podmirim račun za struju i plin. nisam htio ali sam im pod nos gurao zahtjev za isključenje usluga ili promjenu korisnika. račun je otpisan. u ovrhu nisu išli znaju da bi izgubili. danas koristim struju i plaćam koliko potrošim.

 

za smetanje posjeda trebao bi dokazati da ima pravo koristiti nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za smetanje posjeda trebao bi dokazati da ima pravo koristiti nekretninu.

takvu činjenicu ne da netreba dokazivati,već je u takvim parnicama isključeno raspravljanje o pravu na posjed,što će reći da su bitne dvije činjenice:

-zadnji mirni posjed

-čin smetanja

Valja naglasiti da se posjedovnom parnicom problem neokončava,budući da je dopuštena petitorna parnica u kojoj se raspravlja o pravu na posjed a spor okončava presudom,i upravo iz tog razloga rješenje posjedovne parnice nema pravne učinke presuđene stvari u odnosu na petitornu tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici nisu dužni trpiti štetu i platiti nešto što nisu koristili a ni ostavitelj.

zahtjev za isključenje komunalnih usluga treba postaviti tako da je moguće i promjena korisnika. (zbog neplaćanja struje,plina i vode i komunalna poduzeća vrše isključenje korisnika.). meni je provaljeno u stan. tražio sam isključenje usluga ili promjenu korisnika (sve pismeno sa datumom i stanjem brojila). ilegalac je odselio a HEP je tražio da podmirim račun za struju i plin. nisam htio ali sam im pod nos gurao zahtjev za isključenje usluga ili promjenu korisnika. račun je otpisan. u ovrhu nisu išli znaju da bi izgubili. danas koristim struju i plaćam koliko potrošim.

 

:palac:

 

Bravo za tebe i dobra informacija!

 

Međutim, to je trebalo prijaviti odmah. U ovdje opisanom slučaju ionako komunalci ne bi priznali da se to odnosi na dugove godinama unatrag.

 

Drugo - tvoj slučaj je sa ilegalcima koji su provalili, pa da ih tužiš i dobiješ spor ne bi se mogao naplatiti.

 

Ovaj 'izvanbračni posjednik' ima dvije nekretnine i mirovinu.

Ja bi mu mrtav-hladan rekao da se ne žuri sa iseljenjem, jer meni paše dok god on ima imovinu sa mojom zabilježbom iz koje ću se naplatiti.

Ide mu najam i režije, a tako dobre i sigurne kamate kao ove zatezne kamate teško je bilo gdje drugdje ostvariti.

:namiguje:

90 % vjerojatnosti da bi lik porazgovarao sa svojim odvjetnikom i slijedeći tjedan sam napustio stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je provaljeno u stan.

 

Ajmo objektivno sagledati koliko bi smisla imalo to učiniti u ovom slučaju, kada biste "provalu" prijavili nakon 3 i pol godine?

 

Što se promjene korisnika tiče, o tome bi se dalo raspravljati.

 

za smetanje posjeda trebao bi dokazati da ima pravo koristiti nekretninu.

 

Matrix je sve objasnio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi bilo pametno da pozovem policiju da je on u stanu, samo da imam zapisnik da još uvijek ne mogu u stan tj. da je on ilegalno unutra.

Onda bi sa zapisnikom od policije iz 2012. godine kada ga nisu htjeli izbaciti, i sada ovim imao zaokruženo razdoblje gdje ja nisam koristio posjed, i da li bi mi to pomoglo kod komunalaca za mogući oprost duga.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi bilo pametno da pozovem policiju da je on u stanu, samo da imam zapisnik da još uvijek ne mogu u stan tj. da je on ilegalno unutra.

 

U stvari, da.

Bilo bi dobro da kad se upišete u zk kao vlasnik(ci) pozovete policiju i da on sam izjavi da 'cijelo vrijeme ima stan u svom posjedu'.

U protivnom, kada ga tužite za režije i najam, on bi mogao izjaviti da nije sve vrijeme koristio stan. Neka se sam 'zakopa'.

 

 

Onda bi sa zapisnikom od policije iz 2012. godine kada ga nisu htjeli izbaciti, i sada ovim imao zaokruženo razdoblje gdje ja nisam koristio posjed, i da li bi mi to pomoglo kod komunalaca za mogući oprost duga.

 

Ne za oprost duga, nego za tužbu za naknadu protiv 'posjednika'.

Komunalce nije briga tko je napravio dug, oni će tužiti vlasnika.

Slučaj koji je imao bovu je drugaćiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj koji je imao bovu je drugaćiji.

 

slučj je drugačiji iz razloga što sam odmah drugo dana nakon saznanja o provali tražio isključenje plina i struje ili promjenu korisnika.

 

ni ja nisam bio vlasnik stana ali režije za stan su glasile na moje ime.

 

smatram da bi za Dondo bilo dobro da HEP-u prijavu smrt vlasnice i neovlašteno korištenje struje (pismeno preporučeno i sa povratnicom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slučj je drugačiji iz razloga što sam odmah drugo dana nakon saznanja o provali tražio isključenje plina i struje ili promjenu korisnika.

 

Nažalost, većina ljudi koji ovdje dođu tražiti savjet propuste odmah poduzeti sve mjere da se zaštite jer naivno vjeruju da će ih 'pravna država' zaštititi po nekom defaultu - 'jer su u pravu'.

Pravni savjet potraže tek kad im dođe do grla.

 

smatram da bi za Dondo bilo dobro da HEP-u prijavu smrt vlasnice i neovlašteno korištenje struje (pismeno preporučeno i sa povratnicom).

 

Sigurno ne može štetiti, samo ne vidim da bi itko to priznao na sudu. Jedino kao obavijest potkrijepljenu drugim dokazima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

pozdrav

 

imao bi jedno pitanje...

baka mi je ugovorom o dosmrtnom ...prepisala....stan na moru koji je sa nekom oporukom od prije htjela dati mome bratu...a ovaj sada ne zeli van i nabija mi racune jer ima pravo posjeda...kako da se zastitim jer mi elektra recimo ne zeli iskopcati struju jer nemogu unutra uci a nemogu ni ja jer je promjenio brave

 

molim savjet

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija