Jump to content

Porez kod preprodaje nekretnine


LukaST

Preporučene objave

Poštovani,

 

Prije 2 mjeseca kupio sam 1/2 zemljišta u iznosu od 15.000 EUR. Prijavio sam porez poreznoj upravi i platio 5% od ugovorne vrijednosti.

U međuvremenu se pojavio kupac za cijelo zemljište (druga 1/2 je od rodbine) te sam svoj dio (1/2) preprodao za 25.000 EUR. Kupac je prijavio porez i platio 5% od kupoprodajne vrijednosti.

Pitanje: Kad na kraju godine prijavim prihod od prodaje zemljišta u poreznoj kartici trebam li platiti porez i koliki? Plaćam li porez samo na razliku u cijeni (25000-15000 = 10000) ili ne?

Druga polovina zemljišta je prodana nešto skuplje (35.000 EUR). Može li mi zbog toga procjena biti drugačija?

 

Pozdrav i hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje: Kad na kraju godine prijavim prihod od prodaje zemljišta u poreznoj kartici trebam li platiti porez i koliki? Plaćam li porez samo na razliku u cijeni (25000-15000 = 10000) ili ne?

Druga polovina zemljišta je prodana nešto skuplje (35.000 EUR). Može li mi zbog toga procjena biti drugačija?

 

Porezna uprava će vam procijeniti da ste prodali po 35000 € , i da ste ostvarili dohodak od 20000 € . I na to ćete platiti dodatni porez na dohodak + prirez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna uprava će vam procijeniti da ste prodali po 35000 € , i da ste ostvarili dohodak od 20000 € . I na to ćete platiti dodatni porez na dohodak + prirez.

 

Znate li koliko iznosi porez na dohodak + prirez? 25% + prirez za grad ili 40% ovisno o primanima? Po ovome ispada da mi porezna uzme gotovo pola iznosa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znate li koliko iznosi porez na dohodak + prirez? 25% + prirez za grad ili 40% ovisno o primanima?

Naravno da znam.

Zato sam uvijek dobro pazio da me ne zahvati taj porez pa ga nisam nikada platio.

Po ovome ispada da mi porezna uzme gotovo pola iznosa?

Da. Nažalost.

Drugi puta se interesirajte prije prodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da znam.

Zato sam uvijek dobro pazio da me ne zahvati taj porez pa ga nisam nikada platio.

 

Da. Nažalost.

Drugi puta se interesirajte prije prodaje.

 

Hvala na odgovoru.

Druga strana je svoj dio prodala skuplje jer je u međuvremenu dobivena građevinska dozvola čije izdavanje, komunalije i sve ostalo je platila samo ta strana.

Kako se to može dokazati na poreznoj? Može li to biti olakšica kod procjene? Ja sam svoj dio prodao samo kao zemljište i nisam ništa uložio u proces izdavanja građevinske dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Druga strana je svoj dio prodala skuplje jer je u međuvremenu dobivena građevinska dozvola čije izdavanje, komunalije i sve ostalo je platila samo ta strana.

Kako se to može dokazati na poreznoj? Može li to biti olakšica kod procjene?

 

Može.

Zato morate odmah sada početi prikupljati svu tu dokumentaciju kojom ćete to dokazivati.

 

 

Kupac je prijavio porez i platio 5% od kupoprodajne vrijednosti.

 

Pokušajte pribaviti i to rješenje.

I ostanite u kontaktu sa kupcem. On je dobio privremeno rješenje, i vrlo vjerojatno će i on naknadno dobiti konačno porezno rješenje da mora platiti porez na 35000. I onda će on vjerojatno to 'pregristi' i platiti dodatnih 500 eura poreza.

Ali će porezna onda s tim doći vama i reći da ste to prodali po 35000 i oderati vam dodatni porez. Ali vama će to biti 40+ % , a ne 5%.

 

Pazite, ne tvrdim da će se to sigurno dogoditi, ali živimo u državi koja je gladna poreza i to se ljudima događa.

 

Zato morate biti u kontaktu sa kupcem, i potaknuti ga da se žali.

 

Pitanje: Kad na kraju godine prijavim prihod od prodaje zemljišta u poreznoj kartici trebam li platiti porez i koliki? Plaćam li porez samo na razliku u cijeni (25000-15000 = 10000) ili ne?

 

Zasad ćete prijaviti porez prema dokumentima koje imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da. Nažalost.

Drugi puta se interesirajte prije prodaje.

 

Jutro!

Slučajno sam naletio na ovu temu, ali evo ako mogu pitati, na koji način bi izbjegao taj porez? Je li postoji neki vremenski period u kojem mora zadržati nekretninu ili nešto drugo?

Bi li se isto dogodilo i sa npr. autom da ga kupim i prodam u istoj godini?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...na koji način bi izbjegao taj porez? Je li postoji neki vremenski period u kojem mora zadržati nekretninu ili nešto drugo?

 

Morate držati nekretninu tri godine.

Drugi uvjet je da ne smijete prodati više od tri nekretnine iste vrste unutar 5 godina.

Ima još, vidite Zakon o porezu na dohodak.

 

Bi li se isto dogodilo i sa npr. autom da ga kupim i prodam u istoj godini?

 

Ako u ugovoru iskažete razliku u cijeni.

Ali ne možete baš ni preprodati deset auta u dvije-tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija