Jump to content

Apostille i nadovjera dokumenata


Ferret

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima.

 

Ispričavam se unaprijed ako sam postavila upit na krivo mjesto, ali molim vas za pomoć jer mi je hitno potrebna vezano za ovjeru dokumenata.

U fazi sam rješavanja dokumentacije za dobivanje vize za Australiju.

Na internetu sam pronašla da je Australija na popisu država za koje je potrebna NADOVJERA dokumenata iz razloga jer nije potpisnica bilateralnih ugovora s Republikom Hrvatskom u pravnim stvarima ili Konvencije o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava. Znači da osim Apostilla treba napraviti i dodatne ovjere.

Na stranicama MVEP sam pronašla informaciju da je sa dokumentima potrebno napraviti slijedeće:

 

1.prevesti kod sudskog tumača u Republici Hrvatskoj

2.ovjeriti kod općinskog suda na čijem području se nalazi sjedište tijela koje je vam je izdalo tu javnu ispravu (apostile)

3.zatražiti u Ministarstvu pravosuđa nadovjeru potpisa suca i pečata suda

4.zatražiti u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova nadovjeru potpisa službenika i pečat Ministarstva pravosuđa.

 

Danas sam razgovarala sa javnim bilježnikom, sudskim tumačem i sa djelatnicima općinskog suda vezano za te ovjere. Njihov stav je da je apostille zapravo ta nadovjera te da je to zadnja i konačna ovjera te da ne postoji dodatno ovjeravanje i nadovjeravanje. Meni to nije jasno s obzirom da na stranicama MVEP piše nešto sasvim drugačije. Ili se barem meni tako čini.

http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/legalizacija-isprava/

 

Najljepše vas molim za pomoć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

......

U fazi sam rješavanja dokumentacije za dobivanje vize za Australiju.

Na internetu sam pronašla da je Australija na popisu država za koje je potrebna NADOVJERA dokumenata .......

Na stranicama MVEP sam pronašla informaciju da je sa dokumentima potrebno napraviti slijedeće:

 

znos pristojbe do 100,00 kuna (jedna ovjera) potrebno je platiti u državnim biljezima, a iznos veći od 100,00 kuna uplatom na račun Državnog proračuna Republike Hrvatske, IBAN: 1210010051863000160;

 

obzirom da na stranicama MVEP piše nešto sasvim drugačije. Ili se barem meni tako čini.

http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/legalizacija-isprava/

 

Najljepše vas molim za pomoć

 

jednom mi je trebalo pa sam ga ishodio tako da znam sto je to, taj apostile...

 

Medutim, ne pisem ovo (samo) da se pohvalim nego sam primjetio da vam je promaklo da niste u situaciji da vam treba strana javna isprava da bi je koristili u nasoj dolini suza...

 

da je tako zaista bi vam koristilo udjeliti kakav iznos.... medutim vama je potrebna viza druge drzave, i to napredne drzave i njih nece uopce impresionirati da ste nesto platili ovoj drzavi

 

stoga pogledajte da li je Australija potpisnik Haske konvencije iz 1961 i da li su ostali na tome..

 

dakle s nasom drzavom nemate nis, vi trebate doci u milost te strane drzave da bi vas oni pripustili k sebi

 

sretno

uređeno: od coruptionbuster
pojedena slova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, Ferret je napisao:

Lijep pozdrav svima.

 

Ispričavam se unaprijed ako sam postavila upit na krivo mjesto, ali molim vas za pomoć jer mi je hitno potrebna vezano za ovjeru dokumenata.

U fazi sam rješavanja dokumentacije za dobivanje vize za Australiju.

Na internetu sam pronašla da je Australija na popisu država za koje je potrebna NADOVJERA dokumenata iz razloga jer nije potpisnica bilateralnih ugovora s Republikom Hrvatskom u pravnim stvarima ili Konvencije o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava. Znači da osim Apostilla treba napraviti i dodatne ovjere.

Na stranicama MVEP sam pronašla informaciju da je sa dokumentima potrebno napraviti slijedeće:

 

1.prevesti kod sudskog tumača u Republici Hrvatskoj

2.ovjeriti kod općinskog suda na čijem području se nalazi sjedište tijela koje je vam je izdalo tu javnu ispravu (apostile)

3.zatražiti u Ministarstvu pravosuđa nadovjeru potpisa suca i pečata suda

4.zatražiti u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova nadovjeru potpisa službenika i pečat Ministarstva pravosuđa.

 

Danas sam razgovarala sa javnim bilježnikom, sudskim tumačem i sa djelatnicima općinskog suda vezano za te ovjere. Njihov stav je da je apostille zapravo ta nadovjera te da je to zadnja i konačna ovjera te da ne postoji dodatno ovjeravanje i nadovjeravanje. Meni to nije jasno s obzirom da na stranicama MVEP piše nešto sasvim drugačije. Ili se barem meni tako čini.

http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/legalizacija-isprava/

 

Najljepše vas molim za pomoć

Pozdrav! 

Može info što je bilo na kraju? Imam sličnu situaciju, ali se radi o Ekvadoru.

Međutim, s obzirom da su i Australija i Ekvador potpisnici Haške konvencije o ukidanju potrebe legalizacije iz 1961. pretpostavljam da je nadovjera od strane suda bila dovoljna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija