Jump to content

Neutemeljeni prigovori stanara?


koralis

Preporučene objave

Zivim kao podstanar u novogradnji oko 3 mjeseca, studiram i radim te sam inace mirna osoba i vecinu vremena sam izvan zgrade u setnji sa psom. Problem je poceo prije par dana kada me kontaktirala stanodavka da se "svi" zale kako bucim, sto me je sokiralo. U ovo vrijeme u kojemu boravim u stanu, istina je da sam izasla 3 puta s 3 prijateljice u 1h iz zgrade i vratile bi se oko 7h doslovce suljajuci po stepenistu i odmah zaspale. Predstavnica zivi u prizemlju i vidjela nas je jednom dok smo se vracale jer je tada otvarala prozor taman. Stanodavka me pocela ispitivati koje su to prijateljice bile, i ciji je auto bio parkiran na MOM parkingu?! Zanima me da li imaju pravo uopce prigovarati na moje kak ti neprikladno ponasanje (kako silazim stubistem u potpeticama i navodno sve probudim, a zivim na prvom katu) i postavljati takva intimna pitanja? Slazem se da kucni red mora biti, i da treba imati obzira prema svim sustanarima, ali po ovome ispada da je samo meni zabranjeno silazenje stubistem iza 22h pa sve do 9h ujutro sto mi stvarni nije humano buduci da placam smjestaj i rezije kao i svi ostali

Hvala unaprijed na utrosenom vremenu i odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novogradnje su često vrlo loše i akustične, tako da ne bi bilo ništa čudno da susjedi stvarno čuju buku. Jest da je ovo za potpetice malo bez veze (mislim, moraš izaći obuvena), ali možda prijateljice i nisu bile toliko tihe. Ne vidim baš intimna pitanja u ovom, a ako nećeš razgovarati s tom susjedom, ne moraš. Sad, kako će reagirati vlasnik stana, to ne možemo znati.

 

Uglavnom, ti imaš pravo na normalan život, ali imaju i susjedi, pa se morate dogovoriti. Neke tužbe i postupci u ovakvim slučajevima nemaju nekog smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavite se u poziciju vlasnika - on definitivno ima pravo pitati vas ovakve informacije (jasno, ne ulazeći u neke detalje koji su strogo osobni), pogotovo kada je zaprimio pritužbu većeg broja stanara. To je normalna reakcija s njegove strane.

 

A sad, kako će reagirati - vidjet ćete. Pitanje je i kakav ugovor o najmu imate.

 

Istina jeste da pojedini ljudi, pogotovo starije dobi, imaju vrlo nizak prag tolerancije i da ih sve živo smeta (čudi me da vam za peseka nisu ništ prigovorili ;-)), ali na to nažalost, ne možete utjecati. Odnosno možete na način da se maknete od takvih ljudi.

 

A ovo sa štiklama je smiješno, kaj bi sad trebali uvijek u tenisicama hodati? Sumnjam da imate tako teški korak da budi ljude, a onda bi bogami i štikle pukle. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznenadio bi se kakva je akustika u nekim novim zgradama. Na podu laminat ili loš parket, na zidovima knauf, vrata šuplja (sobna umjesto vanjskih), pa da vidiš kako se sve to zbroji (povezane šupljine za stvaranje, pojačavanje i prenošenje zvuka). Moguće je da postoje i objektivni razlozi za prigovor, koliko god se netko trudio biti tih.

 

Samo za primjer - davno sam bio u nekoj zgradi u čijem podrumu su dečki uredili studio za sviranje. Izolirali su ga odlično (bivše atomsko sklonište) i u stanovima u prizemlju i na prvom katu ljudi nisu čuli ništa, ali se na drugom katu žestoko čuo bas. Ono, da ne povjeruješ (ne kužim se baš u to, ali možda je na toj udaljenosti bio vrh zvučnog vala ili nešto slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predstavnica zivi u prizemlju i vidjela nas je jednom dok smo se vracale jer je tada otvarala prozor taman. Stanodavka me pocela ispitivati koje su to prijateljice bile, i ciji je auto bio parkiran na MOM parkingu?!

 

Moguće se radi o animozitetu predstavnice prema vama. Pa je svašta napričala vašoj stanodavki.

Bune li se uistinu i drugi stanari?

Je li to manja zgrada u kojoj žive uglavnom penzići?

 

 

Zanima me da li imaju pravo uopce prigovarati na moje kak ti neprikladno ponasanje (kako silazim stubistem u potpeticama i navodno sve probudim, a zivim na prvom katu)

 

Ne možete im zabraniti da prigovaraju.

A kako želite reagirati, to je druga stvar. To ovisi i o tonu prigovora. Najbrže ćete ušutkati prigovaranje da odgovorite u istom tonu u kojem je upućen prigovor.

Ako je pristojna zamolba, možete odgovoriti da ćete se potruditi biti tiša. Ako je bezobrazno neosnovano patroniziranje, onda odgovorite neka si kupe čepiće za uši ili neka odu u starački dom.

 

 

 

Iznenadio bi se kakva je akustika u nekim novim zgradama. Na podu laminat ili loš parket, na zidovima knauf, vrata šuplja (sobna umjesto vanjskih), pa da vidiš kako se sve to zbroji (povezane šupljine za stvaranje, pojačavanje i prenošenje zvuka). Moguće je da postoje i objektivni razlozi za prigovor, koliko god se netko trudio biti tih.

 

Samo za primjer - davno sam bio u nekoj zgradi u čijem podrumu su dečki uredili studio za sviranje. Izolirali su ga odlično (bivše atomsko sklonište) i u stanovima u prizemlju i na prvom katu ljudi nisu čuli ništa, ali se na drugom katu žestoko čuo bas. Ono, da ne povjeruješ (ne kužim se baš u to, ali možda je na toj udaljenosti bio vrh zvučnog vala ili nešto slično).

 

Istina.

Osobno sam se uvjerio da u recimo ugradbeni ormari na zidu od knaufa prave pravcate rezonantne komore!

Užas jedan! Auto s basovima prođe u susjednoj uličici, a ti čuješ glazbu iz ormara!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznenadio bi se kakva je akustika u nekim novim zgradama. Na podu laminat ili loš parket, na zidovima knauf, vrata šuplja (sobna umjesto vanjskih), pa da vidiš kako se sve to zbroji (povezane šupljine za stvaranje, pojačavanje i prenošenje zvuka). Moguće je da postoje i objektivni razlozi za prigovor, koliko god se netko trudio biti tih.

 

Jasno mi je sve to, jer ipak je to "a-je-to" stil gradnje. Svaka čast izuzecima. A ima nešto veze i sa ljudima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma pesek ne laje nikada, on je stvarno super i brzo se navikao. Jos sam i prvim susjedima zvonila da pitam da li se mozda cuo prvi dan dok me nije bilo i rekla da mi samo jave ako im zasmeta, pa me jos vise cudi kako se odjednom svi zale, a nitko mi se osobno nije obratio :) da su pokucali na vrata i rekli da se stisamo malo ili nesto-isti cas bi otisle :) a predstavnica je rekla da nije do nje, mada je ona slala mail stanodavki, nego do gospode s bebom u stanu izmedu nas i napomenula da doticna uvijek drami oko te bebe bezveze i zakolutala ocima, a vidjela sam da idu jedna kod druge na svakodnevne kave pa mi nista nije jasno :D cisto sumnjam da se svi zale jer nije da partijamo po stanu ili slicno, jedino me kopka ako opet dode do stanodavke takva neka dojava besmislena da li bi mogla raskinuti ugovor (sklopljen je na godinu dana) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...jedino me kopka ako opet dode do stanodavke takva neka dojava besmislena da li bi mogla raskinuti ugovor (sklopljen je na godinu dana) ?

 

Mogla bi ga otkazati, imajući u vidu odredbu čl. 19. Zakona o najmu stanova. Međutim, prethodno bi vas morala pismeno opomenuti, osim u slučaju da ste više puta to napravila. I jasno, poštujući pritom otkazni rok od 3 mjeseca.

 

I da, zgrada je manja, a stanari imaju uglavnom oko 30-50 god :)

 

To su mladi ljudi, tako da ili problem doista leži u dotičnoj susjedi iznad ili se baš u njenom stanu pojačano čuje svaki zvuk iz vašeg, a zbog loše izvedbe. A moguće i kombinacija to dvoje.

 

Pokušajte porazgovarati sa susjedom, objasniti neke stvari. Ako ima razuma na njenoj strani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija