Jump to content

Poništenje darovnog ugovora radi grube nezahvalnosti


pravni upit

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Zanima me da li je moguće poništiti Darovni ugovor radi nezahvalnosti obdarenika tj. radi nepravmoćne presude Prekršajnog suda?

Naime, otac prijavi sina radi članka 4. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te je za sada donesena nepravomoćna presuda. Temeljem te presude otac traži od Općinskog Građanskog suda poništavanje Darovnog ugovora (podiže tužbu na sina).

 

Gruba nezahvalnost je isključivo kazneni prekršaj ili?

 

Koliko u "praksi" traje i kako ide taj postupak poništavanja Darovnog ugovora?

 

Ako treba više detalja, slobodno pitajte.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

čl.494 st.2 Zakona o obveznim odnosima,

 

(2) Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.

 

Postupak je kao u svakoj drugoj parnici, a može potrajati i do par godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djelo kažnjivo po kaznenim propisima

 

 

Poštovani,

 

ovaj dio mi nije jasan, pa bih vas molio da mi pružite odgovor na ovih par pitanja.

 

Da li se tu misli na kaznena i prekršajna djela ili samo na kaznena?

 

Da li mora presuda biti pravomoćna kako bi se postupak poništavanja pokrenuo ili to sudu ne znači u toliko mjeri te može donijeti odluku na temelju nepravomoćne presude?

 

Te ukoliko se navedena nekretnina proda, što se događa sa poništenjem?

 

Što ukoliko se nekretnina daruje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

ovaj dio mi nije jasan, pa bih vas molio da mi pružite odgovor na ovih par pitanja.

 

Da li se tu misli na kaznena i prekršajna djela ili samo na kaznena?

 

Mislim da je članak dovoljno jasan "kaznenim propisima".

 

Da li mora presuda biti pravomoćna kako bi se postupak poništavanja pokrenuo ili to sudu ne znači u toliko mjeri te može donijeti odluku na temelju nepravomoćne presude?

 

U takvoj situaciji je svaki domaći sud pri ocjenjivanju tog pitanja vezan pravomočnom sudskom presudom te mora uzeti da je ono što je utvrđeno pravomočnom odlukom istinito.

Te ukoliko se navedena nekretnina proda, što se događa sa poništenjem?

 

Što ukoliko se nekretnina daruje?

 

Zbog ovakovih situacija postoji institut zabilježbe spora. Može je pokrenuti svaka zainteresirana strana u postupku ili po službenoj dužnosti tijelo pred kojim se vodi postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je članak dovoljno jasan "kaznenim propisima".

 

Upravo radi toga što mi nije jasno na što se odnosi zato i pitam. Da li to znači kako bi sud mogao odbaciti tužbu kao neosnovanu jer se radi o prekršaju?

 

U takvoj situaciji je svaki domaći sud pri ocjenjivanju tog pitanja vezan pravomočnom sudskom presudom te mora uzeti da je ono što je utvrđeno pravomočnom odlukom istinito.

Znači li to da je tužba neosnovana dokle god nema pravomoćne presude? Može li se tako odbaciti tužbu?

 

 

Zbog ovakovih situacija postoji institut zabilježbe spora. Može je pokrenuti svaka zainteresirana strana u postupku ili po službenoj dužnosti tijelo pred kojim se vodi postupak.

 

Da li se takva zabilježba može izbrisati? Pogotovo jer se tužba svodi na nepravomoćnu presudu.

 

U konkretnom slučaju voditi računa o proceduri opoziva dara,odnosno o pismenoj izjavi upućenoj obdareniku kojom se opoziva dar,na kojoj potpis mora biti ovjeren.

Također voditi računa o roku za opoziv.

 

Procedura u ovome slučaju je bila takva da je sin dobio rješenje od suda gdje ima 30 dana da se izjasni o tužbi. Znači nije došla nikakva pismena izjava.

 

Da li to mijenja išta? Da li se na taj način isto može osporiti tužba?

 

Da li se radi "krive" procedure može tražiti od Gruntovnice da makne tu zabilježbu?

 

Kakve sve posljedice mogu očekivati sina ukoliko u međuvremenu proda ili daruje stan trećoj osobi?

 

Hvala vam svima na odgovorima te se nadam kako ćete mi i dalje pomoći oko ovog pitanja. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija