Jump to content

Kada dolazi do gubitka prava na alimentaciju?


Sunce11

Preporučene objave

Situacija je sljedeca muz placa alimentaciju za sina koji je punoljetan i kao studira. Od ispita jedva da je sta dao i sada bi ipak neki drugi fakultet ali ne zna koji. Radi vec vise od godinu dana preko student servisa i skoro zaradi mjesecno vise nego suprug i ja zajedno. Da li je muz, s obzirom na njegova primanja, duzan placati alimentaciju ili ne? Ako ne sto se treba uciniti za ukidanje alimentacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija je sljedeca muz placa alimentaciju za sina koji je punoljetan i kao studira. Od ispita jedva da je sta dao i sada bi ipak neki drugi fakultet ali ne zna koji.

 

Da li sin na kraju redovito studira ili ne?

 

Gdje živi? Sa vama ili samostalno? Ako živi samostalno, mogao bi i od vas tražiti alimentaciju.

 

Radi vec vise od godinu dana preko student servisa i skoro zaradi mjesecno vise nego suprug i ja zajedno.

Imate li ga na poreznoj kartici kao olakšicu?

 

To koliko sin zarađuje je uistinu izvanredan iznos, i prvo što će se dogoditi da će porezna nagaziti i njega i vas.

 

Da li je muz, s obzirom na njegova primanja, duzan placati alimentaciju ili ne? Ako ne sto se treba uciniti za ukidanje alimentacije?

 

Zakon kaže da je dijete primatelj alimentacije dužno doprinositi svom uzdržavanju ako ima prihode.

Pritom, zakonodavac baš nije imao na umu situaciju kada 'dijete' zarađuje mjesečno koliko i roditelji zajedno.

 

Otac bi mogao tražiti da sin predoči potvrdu da redovito studira, te temeljem toga tražiti prestanak plaćanja alimentacije.

A ako sin ima potvrdu da studira, trebao bi otac svejedno tražiti bar značajno umanjenje iznosa alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani, molim Vas za savjet, situacija moga sina je donekle slicna. Naime sada ima 19 godina i nakon mature upisao je strucni studij (uz placanje). Da li se to tretira kao redovno skolovanje, s obzirom da nije redovan nego po starom sistemu izvanredan student?

Nadalje, s obzirom na vrstu studiranja moj sin ima prostora za raditi uz studij. Da li time prestaje obveza njegovog oca da placa alimentaciju? Sve sta sam o tome procitala nije definirano do kraja. Svugdje pise da mora placati dok se skoluje ali sta u slucaju kada radi i skoluje se?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija