Jump to content

Ima li pravo na put i prolaz


Sinnke

Preporučene objave

Postovani,obracam vam se u ime svog djeda,koji ima svjeze jaki spor s buducim susjedom\ima

 

Naime stvari su ovakve

 

Djed je napravio kucu 1964.,na svom zemljistu,kako nije imao put,napravio je betoniravsi preko svoje zemlje put za auto dug 80 m,put je proveden ,odnosno prikljucen s.ulicom do njegove kuce,kroz njegovu zemlju.Okolo kuce ima jos.zemljista,sa zapadne strane kuce,sjeverne i istocne,dok je s juzne proveo taj put za kucu do glavne ulice.,od izgradenog puta ima jos ispod njega 3 m njegove zemlje po cijeloj toj duzini puta od 80 m.Ispod tog pita,dakle s juzne strane godinama su lezala zapustena zemljista,koja.nisu imala put jer su okruzena kucama.Sada je dosao neki gradevinar i tu bi se trebale raditi nekih stambenih zgrada,a tim da je kazao da je put mog djeda usluzno pravo prolaska(mislim da to kaze jer drugog puta.nemaju a po djedu nemaju pravo ni.na ovaj)

 

Pitam se,kako moze imat pravo koristenja puta ako ga je moj djed napravio u duzini 80 m od.glavne ulice do kuce,cijelom duzinom kroz svoj posjed,i kao sto sam rekao,ispod puta istom duzinom od 80 m je jos tri metra.duljine djedovo,dakle to znaci da oni nemaju pristup ni ikakav prikljucak na taj put,a i da imaju mislim da nemaju pravo koristenja tudeg posjeda...

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Treba ići u gruntovnicu i vidjeti da li je netko ishodovao pravo služnosti na tom putu i točno vidjeti na temelju čega .Treba vidjeti da li je tom odlukom suda utvrđena naknada za korištenje tuđe nekretnine ? Da li je plaćen neki iznos ?

Ako je susjedu ili njima više upisano pravo služnosti i u kojem obimu točno ?

Vama treba savjet pravno educirane osobe koja će na temelju dokumentacije vidjeti o čemu se radi .To što je građevinar rekao nema značaja ako nije potkrijepljeno sudskom odlukom .

Nitko nije mogao dobiti pravo služnosti na tuđem vlasništvu bez određene sudske procedure i bez pristanka vlasništva ,tj. bez da se omogući vlasniku da raspravi takav zahtjev pred sudom .

 

Prvo što trebate učiniti je ishodovati povijesni izvadak iz zemljišnih knjiga i vidjeti da li uopće postoji evidentirano pravo služnosti na vašem vlasništvu,te ako ne postoji tada trebate voditi računa da netko nasilnim putem ne počme koristiti Vaše vlasništvo i posjed .

U tom slučaju trebate podnijeti u roku od 30 dana tužbu za smetanje posjeda .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od izgradenog puta ima jos ispod njega 3 m njegove zemlje po cijeloj toj duzini puta od 80 m.Ispod tog pita,dakle s juzne strane godinama su lezala zapustena zemljista,koja.nisu imala put jer su okruzena kucama.Sada je dosao neki gradevinar i tu bi se trebale raditi nekih stambenih zgrada,a tim da je kazao da je put mog djeda usluzno pravo prolaska(mislim da to kaze jer drugog puta.nemaju a po djedu nemaju pravo ni.na ovaj)

 

Je li itko ikad koristio taj djedov put da bi redovito dolazio do tih čestica?

 

Je li taj građevinar koristio taj put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što neznači da nemogu zahtijevati osnivanje nužnog prolaza osnovom odredbi čl.191.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima,o čemu bi presudom odlučio sud.

 

Građevinar hoće sagraditi stambenjake, pa da će dobiti služnost prolaza i na temelju toga dozvolu?

 

Samo ako dade mito.

 

Neka gospodin građevinar lijepo dade ponudu i kupi taj put ili tu cijelu djedovu česticu s kućom, pa neka radi što mu volja. To što je kupio jeftino čestice bez pristupa, ne daje mu pravo da sad napravi aveniju do svojih planiranih zgrada - preko tuđe zemlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felix-nije niko koristio taj put,jer je sagraden do djedove kuce,na djedovom vladnistvu,ove ostale cestice cca 7000 m2 ,nemaju put,imaju one poljske medacke puteve,kozje,ali pristupni autom ne

 

Inace,cijena zemlje na tom podrucju je naglo skocila i sad je cca 150 e m2 ,a taj gradevinar je uzeo 2500m2 odd 7000 koliko je neizgradeno juzno od djedovih posjeda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felix-nije niko koristio taj put,jer je sagraden do djedove kuce,na djedovom vladnistvu,ove ostale cestice cca 7000 m2 ,nemaju put,imaju one poljske medacke puteve,kozje,ali pristupni autom ne

 

Ima li djed kapiju na ulazu na taj put?

Ako nema, odmah napravite kapiju i stavite natpis- PRIVATNI POSJED; ZABRANJEN PRISTUP! ... tek toliko da si netko ne uvrti u glavu da bi to bio nekakav put.

 

 

 

Inace,cijena zemlje na tom podrucju je naglo skocila i sad je cca 150 e m2 ,a taj gradevinar je uzeo 2500m2 odd 7000 koliko je neizgradeno juzno od djedovih posjeda

 

Vi ne živite u blizini? Djed živi sam?

 

Treba biti malo na oprezu kada su u pitanju takvi kvazipoduzetnici - lopine.

Trebali biste ga vi (djeca i unuci) kontaktirati (najbolje pisanim putem) i jasno mu poručiti da djed možda jest star, ali ima djecu i unuke koji neće dozvoliti da se djeda ustrašuje i maltretira.

Bolje je bedaste ideje sasjeći u korijenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala feliks,djed zivi sam,rijec je o okolici splita uz more

 

Taj lik zeli zgrade spojiti na put negdje na pola puta ,dakke oko 40tog metra,dakle s juzne strane gdje bi na tim parcela trebale niknut zgrade.

 

Sutra idem sa bratom kod djeda dole opet,naravno-djed je uznemiren,tu.je imao mir nije bilo kuca oko njega iako je mjesto od cca 6 tisuca ljudi,nije stvar i da se naprave zgrade ,to je svacije pravo,ali nitko nema pravo uzurpirat tudi put

 

Inace,sutra u 13 dolje ce na lice mjesta doc i taj poduzetnik,lik iz katastra i mi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija