Jump to content

starosna mirovina


olga_vz

Preporučene objave

Iz korisnickog imena predpostavljam da se radi o zenskoj osobi i da se pitanje odnosi na odlazak zenske osobe u mirovinu.

Ako ste mislili novcano najpovoljnije onda prema napisanom u clanku 180, stavak 2. aktualnog ZOMO-a, novcano najpovoljnije da u mirovinu otidjeta sa 01.08.2017. god kad cete navrsiti 64 godina i 11 mjeseci zivota.

Sto znaci da ce vam mirovina biti uvecana za 8,85% ( 59 mjeseci x 0,15% - premu clanku 85, stavak 3., ZOMO-a), znaci kad bi u mirovinu otisli sa navrsenih 65 godina zivota taj uvecani dio (8,85%) nebi vam usao u iznos mirovine.

Zahtjev za mirovinu morate predati mjesec dana prije datuma kad zelite otici u mirovinu (znaci 01.07.2017.god.).

Preporucam da se o gore napisanom detaljnije informirate kod pravnika u vasoj "Područnoj službi - HZMO-a"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci da ce vam mirovina biti uvecana za 8,85% ( 59 mjeseci x 0,15% - premu clanku 85, stavak 3., ZOMO-a), znaci kad bi u mirovinu otisli sa navrsenih 65 godina zivota taj uvecani dio (8,85%) nebi vam usao u iznos mirovine.

Preporucam da se o gore napisanom detaljnije informirate kod pravnika u vasoj "Područnoj službi - HZMO-a"

 

Poštovana olga_vz ,

 

Nažalost, poštovani malicovjek je pogriješio.

 

Kao žena,Vi ste već ostvarili uvijete za starosnu mirovinu po općim propisima, te se na Vas ne odnosi:

/Što znaci da će vam mirovina biti uvećana za 8,85% ( 59 mjeseci x 0,15% - prema članku 85, stavak 3., ZOMO-a/.

 

Provjerite u HZMO moje tvrdnje, mislim da je za Vas najbolje raditi do zadnjeg nadnevka do kojeg Vas drži poslodavac u radnom odnosu.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof, veselje mi je trajalo samo 1 dan.Ovo je prvi puta da primijećujem diskriminaciju, a toliko se piše o tome .Naime, prvi put idem u mirovinu....samo s 46 g radnog staža. Puno hvala na vašem uključenju.Bilo mi je jedino čudno da mi službenica na Mirovinskom ( u pripremnom postupku )nije ništa spomenula- o tom uvećanju.Jučer sam rekla suprugu da možda o tome ne govore potencijalnim penzionerkama da više novaca ostane državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana, zato sam u svom gornjem postu i napisao:

"Preporucam da se o gore napisanom detaljnije informirate kod pravnika u vasoj "Područnoj službi - HZMO-a" ".

Pitajte ih bas konkretno za "clanku 180, stavak 2, ZOMO-a", vezano za vas slucaj.

 

Meni kad citam taj pomenuti stavak 2:

 

"U razdoblju od stupanja na snagu ovoga Zakona do 31. prosinca 2029., iznimno od članka 85. stavka 3. ovoga Zakona, osiguraniku – ženi koja prvi put stječe pravo na mirovinu, polazni faktor za određivanje starosne mirovine nakon navršene starosne dobi iz stavka 1. ovoga članka povećava se za postotak iz članka 85. stavka 3. ovoga Zakona za svaki mjesec koji je protekao od navedene navršene starosne dobi do dana ostvarivanja prava, a najviše za pet godina, uz uvjet navršenog mirovinskog staža iz članka 85. stavka 3. ovoga Zakona."

 

Ispada da bi trebali imati pravo na dodatak od 8,85%

 

Uvjete za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene imali ste vec u 2014 godini (kad je i ovaj mirovinski zakon stupio na snagu) a prema clanku 180, stavak 2, to pravo imate za svaki mjesec koji je protekao od navedene navršene starosne dobi do dana ostvarivanja prava, a najviše za pet godina.

 

Sluzbenica u mirovinskom ne savjetuje (radi samo ono osnovno koliko treba - drzavna sluzba), zato pitajte njihovog paravnika konkretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Uvjete za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za žene imali ste već u 2014 godini (kad je i ovaj mirovinski zakon stupio na snagu) a prema članku 180, stavak 2, to pravo imate za svaki mjesec koji je protekao od navedene navršene starosne dobi do dana ostvarivanja prava, a najviše za pet godina.

 

Sluzbenica u mirovinskom ne savjetuje (radi samo ono osnovno koliko treba - drzavna sluzba), zato pitajte njihovog paravnika konkretno.

 

Poštovani malicovjek,

 

Kad bi ja bio netko, postupao bi po ovom u navodu.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana olga_vz ,

 

Kad se budete u pisanom obliku obratili područnom uredu HZMO zamolbom, zatražite da Vam razjasne:

 

1. Imate li pravo na starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja po članku 35. ZOMO?

2. Ako imate, kada je za Vas najpovoljniji nadnevak za odlazak u mirovinu po članku 35. ?

3. Ako nemate, kada morate ići u punu starosnu mirovinu?

4. Kako ste kao žena, još u 2014.g. ostvarili uvjet za starosnu mirovinu, jeli to za Vas isključuje mogućnost na starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO u 2017.g. ?

5. Ako isključuje, imate li pravo na 0,15 % povećanja mirovine za svaki mjesec rada nakon ostvarenja uvjeta za starosnu mirovinu kao žena od 2014.g. do umirovljenja u 2017.g.?

 

Ako zamolbu osobno predajete u HZMO, na Vašem primjerku zatražite ovjeru prijema, ako istu šaljete Poštom obavezno sa povratnicom potvrde prijema.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-pitanje pod 1 i 2 nemora ni postavljati jer odgovor moze naci na stranici HZMO-a, pod "Starosna mirovina" dio na dnu teksta.

-pitanje pod 3, osiguranik u starosnu mirovinu moze ici kad ispuni 65 godina starosti i 15 godina mirovinskog staza, " žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima" sto ne znaci da mora ici u starosnu mirovinu, ali sa 65 godina starosti mora.

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71

 

Po meni pitanje za postaviti je pod tockama 4 i 5, a ako zeli moze postaviti svih 5 pitanja, da bude sto sigurnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo poštovani malicovjek,

 

To je to.

 

 

Osiguraniku – ženi u razdoblju od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2029., koja prvi put stječe pravo na mirovinu i ima najmanje 35 godina mirovinskog staža, mirovina se povećava 0,15% za svaki mjesec koji je protekao od navršene starosne dobi za starosnu mirovinu iz prijelaznog razdoblja (članak 180. ZOMO-a, npr. u 2014. godini računa se od 61 godine života, u 2015. godini računa se od navršene 61 godine i 3 mjeseca života, u 2016. godini računa se od navršene 61 godine i 6 mjeseca života ) do dana ostvarivanja prava, a najviše za pet godina.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Nema potrebe za dopis prema HZMO, ovo je odgovor, najbolje je raditi do zadnjeg nadnevka dok Vas poslodavac drži u radnom odnosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija