Jump to content

Prekovremeni i manjak sati u istom mjesecu-kako je to moguće?


Gata

Preporučene objave

Poštovani!

Odnedavno sam voditelj službe u čijem je djelokrugu i obračunavanje radnih sati što mi nije moje primarno zanimanje pa molim pojašnjenje za jednu situaciju iz siječnja.

Inače rad se odvija u turnusima 12-24-12-48, kad to služba dozvoljava.

Naime, djelatnik je početkom mjeseca odradio jednu smjenu izvan njegovog predviđenog rasporeda, a zbog zamjene drugog djelatnika, koji je osto na bolovanju. Tada mu je rečeno da će biti plaćen za te sate prekovremeno, pretpostavljajući da će do kraja mjeseca uredno odaditi svoju satnicu.

Medutim, isti djelatnik odlazi krajem mjeseca na bolovanje radi njege djeteta i donosi doznake o 5 dana bolovanja....što mu ukupno iznosi 5x8=40 sati. Kako je u to vrijeme bio duzan odraditi 4 smjene po 12 satiu rasporedu, pojavio se manjak u mjesečnom fondu sati od 8 sati.

Ja sam, naravno, taj manjak htjela "prebiti " sa onim prekovremenim sa početka mjeseca, te bi tada prekovremeni bili umanjeni za 8 sati-sumarno 4 sata. Radnik se pobunio, a u računovodstvu tvrde da smo mi njemu dužni isplatiti sve prekovremene, uprkos tome što on ima manjak od 8 sati prema radnoj organizaciji? Jeli to istina i kojim pravnim aktom oni to tumače? Ne želim potpisivati takve budalaštine pa da me revizori kasnije kažnjavaju zbog neznanja.

Pliizz,help!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radnik je u pravu. Oni sati koje je odradio su prekovremeni s obzirom na tjedni fond sati i ne mogu se prebijati - odradio je i mora se platiti. To što na kraju mjeseca ima manjak nije nikakav problem i ne utječe na te prekovremene jer se oni ne računaju u mjesečni fond.

 

Imate li kolektivni ugovor? Npr., u policiji je to riješeno kolektivnim ugovorom i tumačenjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Npr., u policiji je to riješeno kolektivnim ugovorom i tumačenjima.

znalo se nekad i u policiji izmišljati toplu vodu......pa policajci su znali raditi preko 200 sati...koje naravno nisu bili plaćeni ,nego samo mjesečni fond sati....pa da apsurd bude veći nekome tko je odradio 220 sati....i uzme jedan dan slobodno ,oni oduzmu od mjesečnog fonda sata 8 sati....pa nedobije ni punu plaću,a ima preko 200 sati....

 

JRadnik se pobunio, a u računovodstvu tvrde da smo mi njemu dužni isplatiti sve prekovremene, uprkos tome što on ima manjak od 8 sati prema radnoj organizaciji? Jeli to istina i kojim pravnim aktom oni to tumače? Ne želim potpisivati takve budalaštine pa da me revizori kasnije kažnjavaju zbog neznanja.

Pliizz,help!!!

situcija je vrlo jednostavna i logična....taj nedostatak sati je bolovanje....i taj dio sati koji je na bolovanju plaćate po toj osnovi......a ono što je radio ,kao i prekovremene po normalnoj satnici......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znalo se nekad i u policiji izmišljati toplu vodu......pa policajci su znali raditi preko 200 sati...koje naravno nisu bili plaćeni ,nego samo mjesečni fond sati....pa da apsurd bude veći nekome tko je odradio 220 sati....i uzme jedan dan slobodno ,oni oduzmu od mjesečnog fonda sata 8 sati....pa nedobije ni punu plaću,a ima preko 200 sati....

 

Da, bilo je svačega prije, ali srećom više ne. Ja sam jednom prilikom radio po 3 noćne od 9 sati, pa jednu noć slobodan, pa opet tako. Trajalo je 2 mjeseca, a plaću sam dobio kao da sam radio samo jutarnje smjene, redovni fond sati. Srećom, od jačanja sindikata, kolektivnog ugovora i tužbi, takve situacije se ne događaju. Ima grešaka, ali pojedinih i odmah se rješavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o kolektivnom ugovoru u djelatnosti zdravstva, a manjak sati je nastao bolovanjem djelatnika a ne greškom poslodavca. U našem kolektivnom ugovoru pod člankom 51 piše da se prekovremeni sati smatraju svi sati odrađeni preko mjesečnog fonda sati. Nama je u turnusnom radu jako teško organizirati rad na nivou tjednog prosjeka sati od 40. Uvijek imamo manje ili više.

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kod nas u policiji je tako, ali vrijedi što sam napisao. Vrijedi i raspodjela tog viška/manjka na idući tjedan, ali u ovom slučaju je situacija čista - radi se o prekovremenom radu koji se ne može naknadno "opozvati".

 

I da, ne misli nitko da je tu greška poslodavca ili onog tko radi raspored, nego je jednostavno došlo do te situacije.

 

Računaju li vam se plaće kroz centralni sustav (COP)? Tamo postoji mogućnost odabira nadopune satnice (ne znam sad točnu formulaciju) baš za ovakve slučajeve, tako da manjka nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Medutim, isti djelatnik odlazi krajem mjeseca na bolovanje radi njege djeteta i donosi doznake o 5 dana bolovanja....što mu ukupno iznosi 5x8=40 sati. Kako je u to vrijeme bio duzan odraditi 4 smjene po 12 satiu rasporedu, pojavio se manjak u mjesečnom fondu sati od 8 sati.

možete pojasniti kako je moguće u 5 dana imati 4 smjene po 12 sati sa turnusom 12-24-12-48

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nama radni tjedan traje 7 dana jer radimo subotom i nedjeljom, a i smjene se uglavnom sastavljaju ritmom 12-24-12-48 osim ako neko ima nekih obaveza ili nas mjesečni fond sati tjera na drugačiji raspored da ne pređemo propisanu satnicu.

 

Ažurirano

 

...i može li mi netko reći gdje bih točno mogla vidjeti način obrade sličnih situacija. Znam da svatko govori iz svojeg subjektivnog ugla gledanja, ali mene zanima pravni propis da se mogu jednog dana pozvati na njega kad me budu pitali kako se u istom mjesecu mogu naći prekovremeni i manjak sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preletiš kolektivni ugovor i tumačenja.

 

Uglavnom, prekovremenim radom smatra se svaki sat rada duži od predviđenog rada utvrđenog dnevnim rasporedom rada (citat iz kolektivnog, čl. 51.) - znači, ako taj dan imaš više sati od onog što je bilo predviđeno, to su prekovremeni sati i nema prebijanja, odgode, nego ti ih je poslodavac dužan isplatiti (piše u istom članku, malo niže).

 

"Manjak" sati u mjesečnom fondu je riješen tumačenjem (zaključak br. 2 na čl. 30., samo idi po tumačenju dok ne naletiš), prema kojem se "radno vrijeme svodi na prosječno puno radno vrijeme na razini mjeseca". Ne znam što im to znači „prosječno puno“ (kod nas je to drugačije riješeno), ali pitaj nekog od svojih sindikalaca. Uglavnom, tu nema riječi o nekom prebijanju ranijih prekovremenih sati.

 

U MUP-u je prekovremeni sve izvan 12 sati dnevno (tjedno ovisi o smjenama, turnusu i sl., ali to uglavnom planirano sprječavaju skraćivanjem smjena i na druge dozvoljene načine), a što skupiš, skupiš i uredno plate. Ako na kraju mjeseca imaš i manjak, satnica se zaokružuje na punu mjesečnu satnicu (dopuna satnice).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Medutim, isti djelatnik odlazi krajem mjeseca na bolovanje radi njege djeteta i donosi doznake o 5 dana bolovanja....što mu ukupno iznosi 5x8=40 sati. Kako je u to vrijeme bio duzan odraditi 4 smjene po 12 satiu rasporedu, pojavio se manjak u mjesečnom fondu sati od 8 sati.

!

ja sam Vam na ovaj citat pokušao skrenuti pažnju da je možda ovdje problem i da nije moguće da se za 5 dana može normalno odraditi 48 sati ....Vi ste na taj način prezentirali da je manjak nastao zato što osoba nije odradila predviđenih 48 sati,već je bila na bolovanju 5 dana (što je 40 sati ) i po Vama je tu nastao gubitak od 8 sati....niste na to pitanje adekvatno odgovorili,nego Vam je i dalje dvojbeno da li netko i dalje može imati i višak i manjak sati u istom mjesecu.......prvo se treba odrediti ,ako postoji manjak,zašto je do toga došlo...zbog bolovanja nije sigurno.....radnik ako je odradio sve smjene i bio 5 dana na bolovanju,on nije ništa kriv....na ovaj način kako Vi pokušavate riješiti problem (prebijanjem) onda prekovremenih ne bi bilo nikad.....radnik odradi prekovremeno...poslodavac mu onemogući (rasporedom) fond sati i onda "prebija" satnice...

 

evo jedan primjer (nekažem da je to bilo i kod Vas)....osoba može biti 5 dana na bolovanju

petak,sub,ned,pon,utorak.....po rasporedu je trebala raditi....pet,subota pa ned,pon slobodna,pa utorak prva....dolazi sa bolovanja i odmah ide zbog ritma ne mijenjanja smjena u noćnu u srijedu....i nakon toga dva dana slobodna.....s obzirom da nije dobila dva dana slobodno na osnovu danjska-noćna ,nego samo na osnovu noćne može "zafaliti" baš taj dan u fondu sati....ali tad to nije greška radnika....

znači,možda nije pravo pitanje višak i manjak sati...nego da li je zaposleniku omogućena i osigurana "nomalna" satnica...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Manjak" sati u mjesečnom fondu je riješen tumačenjem (zaključak br. 2 na čl. 30., samo idi po tumačenju dok ne naletiš), prema kojem se "radno vrijeme svodi na prosječno puno radno vrijeme na razini mjeseca".

 

Eto, upravo o tome se radi. Turnusni rad je teško organizirati da uvijek sve štima unutar tjedna, zbog različiih razloga. Dosta smo fleksibilni u slučaju da radnik ima kakve izvanredne potrebe(školovanja, seminare.....) pa im pokušavamo izači ususret ako trebaju koji slobodan dan, koji su dužni unutar mjeseca nadoknadit. Zato i obračunavam radne sate unutar mjesec dana. Stoga mi se i čini da je osnovna dilema u mom slučaju: dali obračunavati radne sate na nivou mjeseca ili na nivou tjedna? Koliko ja shvačam kolektivni, sati se zbrajaju mjesečno prema propisanom fondu sati za taj mjesec

 

, pa se prema tome manjak u jednom tjednu može kompenzirati viškom u drugom.....ili? Naravno sve unutar dozvoljenog maksimuma od 48 sati tjedno. Ili griješim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, pa se prema tome manjak u jednom tjednu može kompenzirati viškom u drugom.....ili?

može,npr. u tzv.preraspodijeli radnog vremena....al' i za to postoje pravila.....ako bi i postojalo kakvo rješenje oko "prebijanja" ,to bi moglo otvoriti drugi problem,a to je zašto djelatniku nije omogućena dovoljna satnica....

 

problem turnusa je zanimljiva stvar...tamo negdje devedesetih u mupu (bar kod nas) je bio običaj za selidbu dobiti 1 do 3 dana.....neka praksa je bila 2 dana....i jedan policajac je smislio da za tu namjenju ima 4 dana....poslije noćne ima dva dana slobodno i od zapovjednika je zatražio još dva dana nakon toga.......međutim zapovjednik mu daje 1 dan i kaže mu to ti je tri dana i dosta ti je.......on se usprotivio jer zašto ostalima daje dva ,a njemu samo jedan......na to će zapovjednik....ljudi evakuiraju Knin za 3 dana ,a ti bi 4 za preseliti tri ormara :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija