Jump to content

Status posjednika i prava


diksi

Preporučene objave

Vlasnik sam nekretnine 1/1 u ZK.

Dao sam zemlju na obradu jednoj osobi X,

Nisam živio ovdje dugo vremena i osoba X je predala na korištenje istu drugoj osobi Y bez mog znanja.

Ovaj se upisao kao posjednik i nakon 20 godina korištenja me tužio da bi stekao pravo vlasništva moje zemlje.

Ta osoba je znala od početka korištenja da nije vlasnik i tko je vlasnik. Materijalno sam dokazao.

Sud je bio ,ali rješenja još nema.

Nedavno saznajem da je ta osoba Y još prije podizanja tužbe ugovorom o zakupu predala tu nekretninu na korištenje trećoj osobi Z.

Dakle u trenutku podizanja tužbe protiv mene u faktičnom posjedu iste temeljem ugovora bila je osoba Z,ali se u katastru još vodila na tužitelju Y.

1.Da li je ta činjenica ,tj da u trenutku podizanja tužbe nije bio faktički posjednik bitna-relevantna za pravni proces i mogu li se pozvati na nju u eventualnom daljnjem postupku (žalba,revizija i sl.)jer je na GR sud izričito utvrđivao tko obrađuje zemlju bez obzira što je u izvodu iz katastra pisalo da je tužitelj Y posjednik.

Tužitelj je tvrdio da on sam obrađuje nekretninu i doveo 3 svjedoka koji su to potvrdili.

U stvari su svi lagali jer su znali da on tu zemlju više ne koristi nego osoba Z.

Svi su međusobno susjedi i međusobno surađuju na poljoprivredi.

2.Da li je pravno dozvoljeno da posjednik da u zakup drugome nekretninu bez znanja vlasnika.

3.Da li je potrebno odmah pokrenuti neku pravnu radnju ili sačekati rješenja suda,pa tek onda to iskoristiti ako je relevantno.

Što činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Vi trebate tražiti od katastra nekretnina da Vam daju na uvid dokumenat na temelju kojeg su osobe koje su sada registrirane kao posjednici uspjeli se registrirati kao posjednici .

To su mogli samo na temelju rješenja o nasljeđivanju , sudske presude ili kupoprodajnog ugovora . U gruntovnici izvadite vlasnički list i povijesni vlasnički list ,te također iz katastra povijesni posjedovni list pa usporedite svu dokumentaciju !

Nitko ne može sebe uknjižiti ni u gruntovnici ni u katastru bez valjanih javnih isprava ,

Vi kao vlasnik tužbom koja ne zastarijeva imate pravo tražiti povrat posjeda .

Vi nakon što prikupite valjanu dokumentaciju trebate se posavjetovati sa dobrim poštenim odvjetnikom ili dobro pravno educiranom osobom .

Inače tužba za povrat posjeda i vlasništva ne zastarijeva .Sama činjenica da je netko kosio tuđe vlasništvo i posjed ne može biti razlog za stjecanje vlasništva . Tu ima puno pravnih detalja koje nije moguće ispitati bez dokumentacije .

Ćesto se dešava da se u i u zemljišnim knjigama i u katastru pokušavaju i uspijevaju uknjižiti osobe na temelju KD protiv vjerodostojne isprave i u tom slučaju treba kroz ispravni postupak tražiti promjenu .To je posao za odvjetnika !

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle u trenutku podizanja tužbe protiv mene u faktičnom posjedu iste temeljem ugovora bila je osoba Z,ali se u katastru još vodila na tužitelju Y.1.

Da li je ta činjenica ,tj da u trenutku podizanja tužbe nije bio faktički posjednik bitna-relevantna za pravni proces

odgovor na ovaj upit daju odredbe čl.10 st.3.Zakona o vlasništvu i dr.stvarnim pravima
mogu li se pozvati na nju u eventualnom daljnjem postupku (žalba,revizija i sl.)
isticanje novih činjenica i dokaza u žalbenom postupku je procesno nedopušteno,izuzev ako stranka učini vjerojatnim da takve činjenice i dokaze nije mogla bez svoje krivnje iznijeti u ranijem postupku.

.Da li je potrebno odmah pokrenuti neku pravnu radnju ili sačekati rješenja suda,pa tek onda to iskoristiti ako je relevantno.

ono što vam preostaje u slučaju po vas nepovoljne presude,je žalba.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZK provjereno,moj djed vlasnik,moj otac vlasnik,ja vlasnik.Nasljeđivanje.

Kako se upisao kao posjednik u Katastar ? Provjereno.

Na način da je došao jedne ratne godine u katastar i prijavio da radi zemlju!

Sve do nedavno(godinu-dvije) objasnili su mi u Katastru da je to bilo dovoljno za upis u Katastar.

Tražio sam kao vlasnik da mi daju kopiju rješenja o promjeni posjednika jer se ono moralo davati u tom upravnom postupku.

(Znam to jer sam i sam mjenjao posjed u to isto vrijeme na jednoj mojoj drugoj čestici.Dobio sam rješenje o promjeni posjednika , imam ga i danas.)

Međutim oni kažu da o tome nemaju nikavu dokumentaciju ,niti zahtjev niti rješenje.

Nema ga ni on jer bi ga pokazao na sudu,ali nema ga.

Iz osobnih izvora saznao sam da su čovjek u Katastru i posjendik u jako dobrim odnosima.

Dakle može se jasno zaključiti da je bila riječ o običnoj otimačini i nezakonitim radnjama koristeći ratne uvjete i otimačinu imovine .

dalje :Dan prije ostavinske rasprave iza njegova prednika prije 23 godine (imam dokaz)da je vadio Posjedovni ist i vlasnički list u kojem nije bio te moje čestice .

Dakle znao je ili morao znati da nije posjednik niti vlasnik iste.da bi se nekoliko dana nakon ostvinske rasprave ipak upisao kao posjednik iste mada je znao da mu ta čestica nije "pripala" u vlasništvo i da to nije njegova zemlja.

Naravno bez mojeg znanja.

Kao što sam somenuo nakon 20 g. podiže tužbu radi ostvarivanja prava vlasništva.

Sve navedeno sam predočio sudu,već 3 g nema rješenja.Uz brojne požurnice koje sam uputio.

Izgleda da se nešto montira,poznavajući naše pravosuđe,da se traže načini kako da mi se nezakonito otme zemlja.

Zato sam postavio pitanje za budući proces,koji je izgledan da li mi šta znači činjenica da je isti čim je navršio 20 godina posjedovanja dao u zakup tu zemlju trečoj osobi.

I da u trenutku podnošenja tužbe nije obrađivao zemlju nego treća osoba .

Ta treća osoba ima ugovor i prima poticaj za tu zemlju od te godine.

Da li se mogu pozvati na to da me on nije imao pravo niti tužiti jer u trenutku podnošenja tužbe posjednik je bila treća osoba a ne on.(doduše bio je i sad je upisan kao posjednik u Katastru.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam nekretnine 1/1 u ZK.

Dao sam zemlju na obradu jednoj osobi X,

Nisam živio ovdje dugo vremena i osoba X je predala na korištenje istu drugoj osobi Y bez mog znanja.

 

trenutnom koriniku ponudit sklapanje ugovora o najmu pismeno preporučeno sa povratnicom, što čuvaš sa kopijom pismena). uz ponudu dostaviti i vlasnički list.

ako odbije sklopiti ugovor (ne odazove se i prihvati ponudu) tužbom traži najam za zadnjih 5 godina uvečano za zakonske kamate.

nezakoniti je korisnik. tražite povrat posjeda.

sadašnjeg korisnika predložit kao svjedoka koji će potvrditi da tužitelj ne koristi zemlju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta treća osoba ima ugovor i prima poticaj za tu zemlju od te godine.Da li se mogu pozvati na to da me on nije imao pravo niti tužiti jer u trenutku podnošenja tužbe posjednik je bila treća osoba a ne on.
treća osoba koju navodite(zakupoprimatelj)nije u samostalnom posjedu,budući da on temeljem ugovora o zakupu priznaje zakupodavčevu višu vlast na nekretnini.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZK provjereno,moj djed vlasnik,moj otac vlasnik,ja vlasnik.Nasljeđivanje.

Kako se upisao kao posjednik u Katastar ? Provjereno.

Na način da je došao jedne ratne godine u katastar i prijavio da radi zemlju!

Sve do nedavno(godinu-dvije) objasnili su mi u Katastru da je to bilo dovoljno za upis u Katastar.

 

jami u Ministarstvo da drugi radi zemlju (navedi kč.br.) pa će mu prestat isplaćivat poticaje.

 

u katastru podnesi zahtjev za brisanje posjeda. pismeno .

priloži vlasnički list iz gruntovnice.

nema šta izgubiti.

 

vlasnički list iz gruntovnice je dokaz vlasništva.

okluke VSRH

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakva korist od toga ako presuda koja se čeka bude nepovoljna po korisnika Diksija.

 

Koliko sam shvatio treba čekati rješenja suda.U slučaju nepovoljnog -žalba u kojoj spomenuta problematika s ugovorom 3 osobi nije relevantna jer nije bila na glavnoj raspravi.U slučaju povoljnog jasno je šta treba napraviti. Čekam .

Mislim ipak da sudovi ne oduzimaju vlasništvo samo tak što je netko koristio zemlju ,otišao u Katastar, tražio da se upiše kao posjednik i nakon 20 g kaže to je sad moje.

Institut dosjelosti je poznata pravna kategorija još iz rimskog prava.

Poanta tog instituta je da se neobrađena,zapuštena i napuštena zemlja pravno pokrije i stavi u funkciju,a ne otimanje zemlje od vlasnika .Ipak je vlasništvo ustavna kategorija ,koja je zaštićena 1. Europskom Konvencijom o ljudskim pravima.Idem do kraja.Kao što kaže Škoro u svojoj pjesmi nedirajte mi ledinu.Ona mi je jedina.

 

Pozdrav i hvala na savjetima i razmišljanjima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam nekretnine 1/1 u ZK.

Dao sam zemlju na obradu jednoj osobi X,

Nisam živio ovdje dugo vremena i osoba X je predala na korištenje istu drugoj osobi Y bez mog znanja.

Ovaj se upisao kao posjednik i nakon 20 godina korištenja me tužio da bi stekao pravo vlasništva moje zemlje.

 

Trebali ste s ovim prvim korisnikom potpisati ugovor da mu dajete zemlju na korištenje bez naknade, da ju mora održavati, itd. I u ugovor se stavlja članak da bez vaše suglasnosti ne smije zemlju dati u podnajam.

Da ste tako napravili, sad vjerojatno ne bi imali problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija