Jump to content

Građenje na tuđem


kristoffersen

Preporučene objave

Molio bih za pomoć. Na aukciji u 2013 kupio sam stambu, koja imala u 2002 godini dozidan (nelegalan) nastavak tako, da cca 5m nastavka stoji na susjedni parceli. Bivši vlasnik stambe je firma u stečaju, bivši vlasnik susjedne parcele je sestra vlasnika te firme, kojo su zajedno vodili.

 

2013 uložio sam zahtjev za legalizaciju i 2016 dobio sam od suda rješenje i platio sve naknade, sve je legalno, imam i energetski certifikat.

 

Susjedno parcelo je u 2014 kupio novi vlasnik (bio je saznanjen s tim, da je na parceli nastavak, imam potpisan dokument o tome), napravio parking na svoji ostali parceli i stavio zid 1 metar od mog nastavka. Sada je uložio tužbu i zahtjeva suvlasništvo stambe i naknadu štete za vrijeme vlasništva njegove parcele, sud je brzo stavio plombu na mojo nekretnino - kako je to moguće?

 

Kakvo pravo ima on, a kakvo pravo imam ja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, Rješenje o izvedenom stanju nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na zgradi za koju je doneseno i zemljište na kojemu je ta zgrada izgrađena. Što će reći da iako imate legalnu građevinu, dio se nalazi na susjednoj (u tuđem vlasništvu) čestici te niste automatizmom postali vlasnik zemljišta ispod legaliziranog dijela. Kako mi se čini da ste strani državljanin, svakako savjetujem angažman odvjetnika jer se sami ne bi ste snašli u parnici, kao ni sa odredbama ZVDSP čl.152-155.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U odgovoru na tužbu kojim će te osporiti tužbene zahtjeve nemojte zaboraviti postaviti protutužbeni zahtjev u smislu utvrđenja da ste stekli pravo vlasništva na dijelu susjedne k.č.na kojem se oslanja građevina kao i zemljištu nužnom za njenu redovitu uporabu.

 

:palac: Poradi takovih stvari je i bio savjet za angažmanom stručne osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Susjedno parcelo je u 2014 kupio novi vlasnik (bio je saznanjen s tim, da je na parceli nastavak, imam potpisan dokument o tome), napravio parking na svoji ostali parceli i stavio zid 1 metar od mog nastavka. Sada je uložio tužbu i zahtjeva suvlasništvo stambe i naknadu štete za vrijeme vlasništva njegove parcele, sud je brzo stavio plombu na mojo nekretnino - kako je to moguće?

 

Kakvo pravo ima on, a kakvo pravo imam ja?

kupio si nekretninu koja je građena na vlasništvu jednog od investitiora. nije građeno na tuđem.

investitori su bili vlasnici parcela na kojima je građeno.

novi vlasnik je kupio parcelu na kojoj je bila izgrađena nekretnina koja je građena uz odobrenje vlasnika. bio je upoznat sa činjenicama.

prije kupovine to je trebao rješiti sa bivšim vlasnikom (a možda i je. plaćena manja cijena).

bivšeg vlasnika pozovi za svjedoka. osporavaj tužbeni zahtjev (obvezno u odgovoru na tužbu). plomba je stavljena pošto je podnešena tužba. nemora značiti i da će dobiti spor.

gotovo je sigurno da spor neće dobiti osim ako ne budeš neaktivan i štitiš se. koristi usluge odvjetnika. imaš pravo na povrat nužnih troškova (ako ih tražiš i dobiješ spor). nužni trošak je i zastupanje odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupio si nekretninu koja je građena na vlasništvu jednog od investitiora. nije građeno na tuđem.

investitori su bili vlasnici parcela na kojima je građeno.

novi vlasnik je kupio parcelu na kojoj je bila izgrađena nekretnina koja je građena uz odobrenje vlasnika. bio je upoznat sa činjenicama.

.

 

Jako dobra opaska!

 

 

 

Susjedno parcelo je u 2014 kupio novi vlasnik (bio je saznanjen s tim, da je na parceli nastavak, imam potpisan dokument o tome), napravio parking na svoji ostali parceli i stavio zid 1 metar od mog nastavka.

 

Znači li to da on koristi dio ćestice s one strane zida, a vi ste u neometanom posjedu djela čestice s ove strane zida?

 

Ako je tako, onda se može tumačiti da je on vama priznao samostalni posjed na ovom djelu - svojom skobodnom voljom ogradio je dio koji smatra svojim.

 

Što je točno taj susjed potpisao kada je kupovao tu česticu? Na koji način je to sročeno?

 

Sada je uložio tužbu i zahtjeva suvlasništvo stambe i naknadu štete za vrijeme vlasništva njegove parcele, sud je brzo stavio plombu na mojo nekretnino - kako je to moguće?

 

Jeste li uopće pregovarali s njim o rješavanju ovog problema?

Možda on samo želi riješiti imovinskopravno tu situaciju, a neki odvjetnik ga je nagovorio da to riješi tužbom?

 

Najbolje i najbrže rješenje bi bio neki dogovor.

Da vi susjeda obeštetite za vrijednost djela čestice na kojem je kuća, a on da pristane da vi u skladu s dokumentima o legalizaciji parcelirate dio čestice koji koristite i pripojite svojoj čestici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija