Jump to content

Dvostruki identitet?


DFurka

Preporučene objave

Bok ekipa!

 

Priča ide otprilike ovako: posudio sam na desetak dana rođaku od poznanika cifru od 12.000 eura, uz svjedoke i potpis potvrde o zajmu. Kao garanciju ostavio je auto, registriran na tvrtku. Na kraju tvrtka nije bila njegova, nego od njegovog poslovnog partnera. Naravno, taj novac nije vraćen, sve sam prijavio na policiju, bio na par razgovora u DO, policiji, itd. Za tim tipom se tragalo cca dvije godine, kad su ga uhapsili, priveli pred suca. On je sve priznao, dobio presudu, a onda dolazi sljedeci moment koji mi javlja odvjetnik.

 

Tip u presudi ima jedan datum rodenja, a putem svojih izvora sam saznao da ima registriran u evidenciji drugi datum rodenja. Takoder, na sudu kaze jedno ime supruge, a u evidenciji ima zavedeno drugo. Da ne govorim da na jedno ime ima dva stana u svojem i jedan stan po pola sa suprugom, a na drugo ime nema u imovini nista. E sada, sto je dalje raditi i da li je moguce imati dvostruki identitet s istim imenom?

 

Moj odvjetnik radi na tome dugo vremena, no ja bi to pokusao pozuriti nekako jer to vec traje dugo vremena otkad je presuda napravljena.

 

Sto napraviti i kome se obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je i meni palo na pamet, ali vjerujem da odvjetnik zna više o tome kako i što provjeriti.

 

Da li je moguće da registar MUP-a RH nije sinkroniziran s realnim stanjem, tj. stanjem koje je utvrđeno i piše u presudi, po pitanju obrazovanja, državljanstva, itd.?

 

Što se tiče toga što je sve točno poduzeo odvjetnik, to ne znam, to mi vodi prijatelj koji ima odvjetnički ured, a obzirom da ga ne plaćam ništa imamo dogovor da ja dobijem novce nazad, a on sve povrh toga (kamate, sudske troškove, itd.).

 

U policijskom i sudskom postupku nije bilo riječi o tome, no to ja mogu vidjeti sa svoje strane kroz izvadak i kroz presudu.

 

Hvala ti Drote na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

da taj vas "izvor" nije nasao istu osobu (ime i prezime) a prakticki sve ostalo drugaicje?

 

provjerite preko oib-a kod vaseg "izvor-a" :)

 

a s obzirom da imate pravomocnu presudu mislim da imate pravne osnove zatraziti od mup-a njegove podatke (prebivaliste, boraviste) i od ostalih (nekrentnine, pokretnine...)

 

takodjer na fini provjeriti da li se uopce mozete i naplatiti...

 

Moze li mi tko pomoci? :)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je moguće da registar MUP-a RH nije sinkroniziran s realnim stanjem, tj. stanjem koje je utvrđeno i piše u presudi, po pitanju obrazovanja, državljanstva, itd.?

 

Ne, nije moguće i tu bi evidencije MUP-a bile relevantnije. Moguće je da su kod pisanja presude jednostavno pogriješili u podacima. Nemoguće je na taj način imati dva identiteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da taj vas "izvor" nije nasao istu osobu (ime i prezime) a prakticki sve ostalo drugaicje?

 

provjerite preko oib-a kod vaseg "izvor-a" :)

 

a s obzirom da imate pravomocnu presudu mislim da imate pravne osnove zatraziti od mup-a njegove podatke (prebivaliste, boraviste) i od ostalih (nekrentnine, pokretnine...)

 

takodjer na fini provjeriti da li se uopce mozete i naplatiti...

 

Radi se nažalost o državljaninu druge države Europske Unije, ne Hrvatske, tako da ne mogu provjeriti putem OIBa.

 

Možete li mi reći kako mogu zatražiti njegove podatke? Da li to mogu sam ili mora biti putem odvjetnika?

 

Također, kako na Fini mogu provjeriti da li se mogu naplatiti?

 

Ažurirano

 

Ne, nije moguće i tu bi evidencije MUP-a bile relevantnije. Moguće je da su kod pisanja presude jednostavno pogriješili u podacima. Nemoguće je na taj način imati dva identiteta.

 

To je bio i moj zaključak nakon što mi je odvjetnik javio, no sada odvjetnica u drugoj državi provjerava identitet(e). Koliko traje provjera identiteta i da li to što košta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozete s presudom otici na finu i zamoliti ih da vam provjere kolika vam je mogucnost naplate. (mislim da cak kada i presuda nije pravomocna, - ponesete samo tuzbu...)

(provjeravaju putem oib-a napisanoga u tuzbi...)

 

takodjer nekretnine/pokretnine koje spominjete provjerite da li vlasnik istih ima isti oib kao i onaj koji ste naveli u tuzbi!

 

u slucaju da uspijete dobiti tuzbu i s ovrsnom klauzulom, moguce je ishoditi europski ovrsni nalog

 

https://e-justice.europa.eu/content_european_enforcement_order-376-hr.do

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozete s presudom otici na finu i zamoliti ih da vam provjere kolika vam je mogucnost naplate. (mislim da cak kada i presuda nije pravomocna, - ponesete samo tuzbu...)

(provjeravaju putem oib-a napisanoga u tuzbi...)

 

takodjer nekretnine/pokretnine koje spominjete provjerite da li vlasnik istih ima isti oib kao i onaj koji ste naveli u tuzbi!

 

u slucaju da uspijete dobiti tuzbu i s ovrsnom klauzulom, moguce je ishoditi europski ovrsni nalog

 

https://e-justice.europa.eu/content_european_enforcement_order-376-hr.do

 

Na presudi osim imena majke i oca, datuma rođenja, stupnju obrazovanja kao i određenim detaljima imovinskog stanja - ne pišu detalji kao što je OIB tako da službeno taj OIB nemam, osim iz mojeg izvora.

 

O čemu ovisi ishod tužbe i kome se uopće tužba podnosi obzirom da je presuda postala pravomoćnom sredinom sedmog mjeseca 2015. godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nije moguće i tu bi evidencije MUP-a bile relevantnije. Moguće je da su kod pisanja presude jednostavno pogriješili u podacima. Nemoguće je na taj način imati dva identiteta.

 

Jojjjjj moguće je itekako. Ja imam jedan konkretan slučaj člana familije kojem se kroz parnicu provukao baš slučaj čovjeka - tužitelja sa dva različita datuma rođenja i dva JMBG-a. Koliko god se Sud na to upozoravalo, nažalost nije se obraćala pažnja. Radilo se o tužitelju koji se u sudski postupak nije pojavio od pokretanja tužbe pa do svoje smrti. Tog čovjeka nitko nije smio vidjeti. Stanari koji su ga davnih godina poznavali, i sa njime radili, tvrdili su da je nestao 70-tih i više se nikad nije pojavio i da je neki drugi tip uzeo njegovo ime i prezime. Po takvom saznanju onda smo lijepo shvatili da je tužbu podignuo "duh" sa dva autentična JMBG-a i dva različita datuma rođenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokusajte se s pravomocnom sudskom odlukom obratiti mup-u ili matičnome uredu da vam temeljem podataka iz tužbe ime, prezime, roditelji,itd... dostave oib tuženika, s obzirom na pravomocnu presudu po kojoj imate pravni interes saznanja istoga.

 

Na presudi osim imena majke i oca, datuma rođenja, stupnju obrazovanja kao i određenim detaljima imovinskog stanja - ne pišu detalji kao što je OIB tako da službeno taj OIB nemam, osim iz mojeg izvora.

 

O čemu ovisi ishod tužbe i kome se uopće tužba podnosi obzirom da je presuda postala pravomoćnom sredinom sedmog mjeseca 2015. godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Evo updatea ovog slučaja.

Kratki rezime slučaja: prevaren sam od državljanina Slovenije 01/2013, podnio kaznenu prijavu, bio na ročištu okružnog suda u Sloveniji, kod naših u DORH-u, presuda općinskog kaznenog suda u Zagrebu donesena u odsutnosti (jer je bio u bijegu) i postala pravomoćnom 07/2015.

I sad prije koji dan sam dobio poziv (ponovno) da se javim u svojstvu svjedoka na glavnu raspravu okružnog suda u 09/2018.

Sada mi više ništa nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija